Five fingers boty


Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
odeslat nové téma  Odpovědět na téma - Five fingers boty  Úvodní stránka -> Atletika -> Five fingers boty
Rychle na stránku:
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Fangorn


PříspěvekZaslal: čt srpen 01, 2013 7:05 am    Předmět: Odpovědět s citátem

Darkkiller napsal:
Ja byl dnes běhat a na zkoušku jsem si vzal moje stary boty Nike s plochou tenkou podrazkou (s trochou nadsázky by se to dalo přirovnat k minimalistickym botam ). Normálně běhám v botách adidas response 20 m. Prvni kilometry byly dost cítit, trochu jiny styl, řekl bych, ze jsem s nima musel běžet vic přes špičku a opatrnejs doslapovat, nejdrive trochu tahaly achillovky, ale zhruba po 3 Km vse přešlo a ja si to zacal vychutnávat. Štěrk na polní ceste jsem bral jako masaz nohou od pekne thajky a líbil se mi pocit, kdy jsem cítil terén pod sebou. Celkem jsem ubehl asi 10 Km, ale pak přišla tma, tak jsem se musel vrátit. Chci si ted postupne začít odvykat na ty tlumici nesmysly v běžeckých botech a postupne přejít az na fivefingers.


Nevím, jakou máš předchozí běžeckou historii, ale pokud jsi doteď běhával v těch adidaskách a najednou si dáš minimalistickejch 10 km přes přední část chodidla, tak si koleduješ o pěknej malér stylu zánět achilovky apod. Běh přes přední část nohy je cesta ke zlepšení, ale přechod do stavu, kdy tímhle stylem můžeš běhat pravidelně a hlavně takový vzdálenosti bez rizika pro svoje nohy, trvá několik měsíců. A jako meta rozhodně nemusejí být pětiprsťáky - parádní boty na přirozenej běh dělá třeba Inov8 nebo New Balance na silnici jsou geniální boty Newton... Jen holt nevypadaj tak exoticky cool, jako Fivefingers
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Merveill


PříspěvekZaslal: čt srpen 01, 2013 8:26 am    Předmět: Odpovědět s citátem

Nejen na problémy s achilovkou, ale především pak únavové zlomeniny. Byla dokonce vypracována ohledně five fingers studie s experimenty na běžcích, kdy při rychlejším navyšování kilometráže docházelo k vzniku právě únavových zlomenin, z hlavy teď nevím, kde jsem to četl, třeba to někde najdu a pak to sem hodím...
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Darkkiller


PříspěvekZaslal: čt srpen 01, 2013 10:16 am    Předmět: Odpovědět s citátem

Jo, samozřejmě s vámi souhlasím-vím, že by přechod měl být pomalý, ale nějak jsem to nemohl ovládnout a prostě jsem běžel . Nohy jsou nastesti v pohode. Asi bych měl přestat číst Born to run :D !

Díky za odkazy na boty, v ideálním případě bych chtěl mít jedny fivefingery a pak jedny minimalistické na pás nebo na silnici.

Jinak jsem našel tuhle studii, která u fivefingeru potvrzuje omezení peaku působící sily pri dopadu chodidla na podložku.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19188889

Edit: tady jsem našel jednu negativni, tu jsi možna myslel ne? Shrnutí: 10 týdenní běhání ve fivefingerech způsobovalo větší narůst výskytu edemu kostní dřeně než v kontrolní skupině s běžnými boty
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23439417
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Merveill


PříspěvekZaslal: čt srpen 01, 2013 10:58 am    Předmět: Odpovědět s citátem

Já jsem se ve čtení Born to run krapet zasekl, nicméně doufám, že to snad jednoho pěkného dne dočtu do konce, je to skvělá kniha.

Běhat na pásu by mě příliš nebavilo, není nad to se venku prostě rozběhnout a běžet. Mám právě silniční minimalistické boty a nemohu si je vynachválit. Nechci dělat nějak reklamu, ale pokud to nemáš nějak extra daleko do Brna, tak v ZebraStore se tam dají pořídit minimalistické boty od NB levněji než kde jinde, ale nemají jich příliš mnoho přímo v obchodě, je tedy lepší se s nimi domluvit a oni ti 2-3 kusy bot převezou ze skladu na prodejnu.

Ano, je to ta studie, ale to je převážně také tím urychleným přechodem. Já tedy tu kilometráž navýšil po týdnu z 3 km na nějakých 8 km, ale dovolil jsem si to především kvůli tomu, že jsem předtím běhal často bosý po trávě, tak přeci jen měly nohy prostor na to si zvyknout a nebylo to pro ně nikterak hrozné, tedy alespoň doufám :).
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
 
odeslat nové téma   Odpovědět na téma - Five fingers boty Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Rychle na stránku:


 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru




Populární značky: