Národní knihovna


Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
 
odeslat nové téma  Odpovědět na téma - Národní knihovna  Úvodní stránka -> Události, komentáře... -> Národní knihovna
Rychle na stránku:
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  

Líbí se vám návrh nové Národní knihovny?
ANO
43%
 43%  [ 25 ]
NE
56%
 56%  [ 32 ]
Celkem hlasů : 57

Autor Zpráva
LJ


PříspěvekZaslal: út říjen 23, 2007 8:12 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Nejlepší je, že lidi, kteří o architektuře ví nejmíň, ví nejmíň o samotným návrhu, nejvíc křičí a nejvíc křičí naprostý nesmysly. Ten návrh vznikl někam, s nějakým účelem.

Jednak se podařilo panu Kaplickému vyřešit interiér jedním z nejelegantnějších návrhů, takže se v něm dá archivovat přesně tolik knih, kolik bylo v zadání projektu, a dá se k nim rychle dostat - což bylo jedním z kritérií pro výběr vítěze.

Druhak to nenavrhoval on sám, ale jeho tým. Kdo ho nezná, tak jenom pro informaci, je to jeden z nejslavnějších soudobých architektů ve světě, i se svým týmem. Když někomu nepřijde směšný bez jakýchkoliv znalostí architektury a umění hodnotit jednu z nejuznávanějších kapacit v oboru, pro mě to je trošku hroší kůže .

Třeťak se architektura překvapivě navrhuje na konkrétní místo a nejde jen tak vzít a přesunou jinam . I když v tomhle případě ten interiér a podzemní skladiště knih tolik nároků nemá.

Já architektuře taky nerozumím a když sem ten návrh poprvý viděl, překvapil mě. Nicméně sem si prohlídl řešení interiéru, přečetl analýzu jak je to řešený a proč. A hlavně, je to návrh co vyhrál a zvolila ho odborná komise, od tý chvíle sem to akceptoval, stejně jako zbytek účastníků ve výběrovým řízení.

Otázka hlavně je, když chci mít novou knihovnu, zadám veřejnou soutěž, svolám odbornou komisi, zadám kritéria a někdo vyhraje, tak jaký právo má x měsíců potom nějaká politická síla nebo "plebza" se do toho navážet? Demokracie je o volení zástupců, co mají mandát a znalosti na to lidem vládnout. A stejným způsobem ten mandát vláda dala odborné komisi, ale teď jí ho bere. Subjektivně. Což je hlavní problém.
_________________
Od malička jsem chtěl být hezký, místo toho jsem ale tlustý. www.brooklyn-shop.cz
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
YUD


PříspěvekZaslal: út říjen 23, 2007 9:34 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Ano, interiér je vyřešený dobře. Ale diskuse je o tom, jak ta budova působí zvenku. A znovu opakuju slovo diskuse, lidé vyjadřují svoje názory a tohle je věc, o které by se mělo diskutovat. O tom je taky demokracie. Proto jsem traky zařadil to hlasování a postavil ho tak jednoduše. Prostě: líbí-nelíbí. To není o tom, že by se mělo zpochybňovat rozhodnutí komise.

Aniž bych chtěl panu Kaplickému křivdit-ano, je to jistě známý architekt, ale že by byl jeden z nejslavnějších? To ne, sám přiznává, že se dlouho nemohl prosadit a prorazil teprve nedávno. Většina jeho návrhů zůstává na papíře pro přílišnou extravaganci nebo náročnost (viz budova s větrnou elektrárnou apod.).
_________________
Nejlepší posilovna v Brně:
www.spinningafitness.cz
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
LJ


PříspěvekZaslal: út říjen 23, 2007 9:41 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

YUD napsal:
Ano, interiér je vyřešený dobře. Ale diskuse je o tom, jak ta budova působí zvenku. A znovu opakuju slovo diskuse, lidé vyjadřují svoje názory a tohle je věc, o které by se mělo diskutovat. O tom je taky demokracie. Proto jsem traky zařadil to hlasování a postavil ho tak jednoduše. Prostě: líbí-nelíbí. To není o tom, že by se mělo zpochybňovat rozhodnutí komise.

Aniž bych chtěl panu Kaplickému křivdit-ano, je to jistě známý architekt, ale že by byl jeden z nejslavnějších? To ne, sám přiznává, že se dlouho nemohl prosadit a prorazil teprve nedávno. Většina jeho návrhů zůstává na papíře pro přílišnou extravaganci nebo náročnost (viz budova s větrnou elektrárnou apod.).
Demokracie je taky o tom, že rozhodujou lidi co něčemu rozumí právě o tom, čemu rozumí. A právě proto nemůže "plebza" veřejně hlasovat o reformě financí a nebo navrhovat architekturu, protože tomu prostě nerozumí. Líbí nelíbí, nikam to nevede, protože to je subjektivní a už se rozhodlo ve výběrovým řízení.

Jinak...ok, dejme tomu že je dost možná jeden z nejuznávanějších českejch architektů, soudobejch, což sem uvedl, už proto že čeští architekti se ve světě jaksi moc neobjevují .
_________________
Od malička jsem chtěl být hezký, místo toho jsem ale tlustý. www.brooklyn-shop.cz
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Black Dragon


PříspěvekZaslal: út říjen 23, 2007 9:55 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Myslim ze moc lidi neresi takovy problemy, jako vnitrni funkcnost te zrudnosti... vetsinu lidi sere ten vzhled.
Je to naprosta uchylarna... to se muzu vysrat na papir a povazovat to za umelecky dilo..

Byl tu zminovany Frank Gehry.. jeho "dila" se mi v celku libi... zajimave a nekonvencni tvary budov ... ovsem nic co by vypadalo jako zelena kupa sracek..
Stejne tak treba unikatni budova je opera v Sydney...
_________________
...
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
LJ


PříspěvekZaslal: út říjen 23, 2007 9:59 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Black Dragon napsal:
Myslim ze moc lidi neresi takovy problemy, jako vnitrni funkcnost te zrudnosti... vetsinu lidi sere ten vzhled.
Je to naprosta uchylarna... to se muzu vysrat na papir a povazovat to za umelecky dilo..

Byl tu zminovany Frank Gehry.. jeho "dila" se mi v celku libi... zajimave a nekonvencni tvary budov ... ovsem nic co by vypadalo jako zelena kupa sracek..
Stejne tak treba unikatni budova je opera v Sydney...
Furt to stejný. Jak se to líbí tobě nebo mně je jedno. Rozhoduje odborná komise, která má kritéria a mandát od parlamentu případně zastupitelstva, dokud v ní nejsi zvolenej, je jedno co si myslíš. Samozřejmě jen do tý chvíle, než se plebza začne bouřit a politická agitka měnit ukončený tendry. Což je krásnej populismus, ale myslím že na tom se neshodneme .
_________________
Od malička jsem chtěl být hezký, místo toho jsem ale tlustý. www.brooklyn-shop.cz
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Black Dragon


PříspěvekZaslal: út říjen 23, 2007 10:01 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Jenom vyjadruju svuj nazor, vim ze vyresim hovno ... to je tak se vsim, muzeme skoro vsechno akorat okomentovat, ale stejne nic nevyresime ...
zdrazuje se? a co, udelame s tim hovno...
politici sou blbci? udelame s tim hovno...

Tak si akorat vyjadruju svuj nazor, s tim ze je to fakt prisernej humus ...
_________________
...
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
HULK


PříspěvekZaslal: út říjen 23, 2007 10:15 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

NE


faye napsal:
me to pridada jako by se tam vydelal hulk

GRRRRRRRRRR
_________________
Jes do polosyta, pij do polopita a spi do poledne.
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
YUD


PříspěvekZaslal: út říjen 23, 2007 10:26 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

LJ napsal:
YUD napsal:
Ano, interiér je vyřešený dobře. Ale diskuse je o tom, jak ta budova působí zvenku. A znovu opakuju slovo diskuse, lidé vyjadřují svoje názory a tohle je věc, o které by se mělo diskutovat. O tom je taky demokracie. Proto jsem traky zařadil to hlasování a postavil ho tak jednoduše. Prostě: líbí-nelíbí. To není o tom, že by se mělo zpochybňovat rozhodnutí komise.

Aniž bych chtěl panu Kaplickému křivdit-ano, je to jistě známý architekt, ale že by byl jeden z nejslavnějších? To ne, sám přiznává, že se dlouho nemohl prosadit a prorazil teprve nedávno. Většina jeho návrhů zůstává na papíře pro přílišnou extravaganci nebo náročnost (viz budova s větrnou elektrárnou apod.).
Demokracie je taky o tom, že rozhodujou lidi co něčemu rozumí právě o tom, čemu rozumí. A právě proto nemůže "plebza" veřejně hlasovat o reformě financí a nebo navrhovat architekturu, protože tomu prostě nerozumí. Líbí nelíbí, nikam to nevede, protože to je subjektivní a už se rozhodlo ve výběrovým řízení.

Jinak...ok, dejme tomu že je dost možná jeden z nejuznávanějších českejch architektů, soudobejch, což sem uvedl, už proto že čeští architekti se ve světě jaksi moc neobjevují .


Kéž by tomu tak bylo Ne, tohle není demokracie, to je sofokracie (vláda učených). Demokracie (tedy zastupitelská, o které se bavíme) je vláda volených zástupců, kteří jsou vůdci politickými, ne však nutně odborníky.
To bylo obecně. Ale chápu, myslels to tak, že rozhodl panel odborníků na architekturu o architektuře. Ovšem tisíc lidí-tisíc chutí. Pokud je architekt založením modernista, bude prosazivattakové stavby, ale to se nemusí líbit lidem, kteří jsou konzervativní, líbí se jim střízlivost, funkcionalismus atd. Kaplický je zásadně proti pravému úhlu, což je třeba jeden z prvků funkcionalismu. A nemůžeš říct ani o jednom, jestli je to správně, natožpak čí hlas má větší váhu i když na obou stranách budou stát vážení architekti.
_________________
Nejlepší posilovna v Brně:
www.spinningafitness.cz
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
LJ


PříspěvekZaslal: út říjen 23, 2007 10:33 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

YUD napsal:
Kéž by tomu tak bylo Ne, tohle není demokracie, to je sofokracie (vláda učených). Demokracie (tedy zastupitelská, o které se bavíme) je vláda volených zástupců, kteří jsou vůdci politickými, ne však nutně odborníky.
To bylo obecně. Ale chápu, myslels to tak, že rozhodl panel odborníků na architekturu o architektuře. Ovšem tisíc lidí-tisíc chutí. Pokud je architekt založením modernista, bude prosazivattakové stavby, ale to se nemusí líbit lidem, kteří jsou konzervativní, líbí se jim střízlivost, funkcionalismus atd. Kaplický je zásadně proti pravému úhlu, což je třeba jeden z prvků funkcionalismu. A nemůžeš říct ani o jednom, jestli je to správně, natožpak čí hlas má větší váhu i když na obou stranách budou stát vážení architekti.
Jo, tak sem to myslel, díky . Pořád platí co si napsal, je to subjektivní, komise měla být vyvážená a rozhodla. Mně osobně se funkcionalismus líbí a ta chobotnička taky není můj ideál, na druhou stranu, respektuju že můj vkus není u některejch věcí zase tak důležitej .
_________________
Od malička jsem chtěl být hezký, místo toho jsem ale tlustý. www.brooklyn-shop.cz
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
YUD


PříspěvekZaslal: út říjen 23, 2007 10:51 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Možná byla chyba, že o té stavbě rozhodovala uzavřená skupina "lidí od fochu". Měla tomu předcházetdiskuse (aspon taková, jako je teď). Když malá skupina, byť fundovaných, odborníků rozhodne o takové stavbě, která už na první pohled zvedne protichůdné názory, a dá to jako hotovou věc, pak to není moc ok. A nebo jsme zaprdění konzervativci a nerozumíme moderním trendům. Tak a babo raď
_________________
Nejlepší posilovna v Brně:
www.spinningafitness.cz
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ondřej1


PříspěvekZaslal: st říjen 24, 2007 9:00 am    Předmět: Odpovědět s citátem

Tohle všechno, co tu řešíme, je věčný rozpor mezi lidma, kterým se prostě líbí jenom to, co už je zavedený, co znají, čeho se nebojí a lidma, kteří chtějí zkoušet něco nového.

Obávám se, že podobné diskuze vznikali v dějinách vždy. Přišlo Baroko a minimálně polovině lidí to určitě přišlo nevkusné, přezdobené, ošklivé a dnes nad tím stojíme s otevřenou pusou. Často uznáváme některé věci jenom proto, že už je to zavedené, známé, že se toho nebojíme.

Někdy je možná dobré se na věci podívat trochu jinak. Projděte se někdy třeba po českých vesnicích nebo městech a zamyslete se, kolik domů je opravdu hezkých a kolik z nich nám přijde přijatelných pouze proto, že jsme si na ně zvykli. Kvalitní architektury je strašně málo, možná jeden dům z tisíce je alespoň trochu hezký. Ostatní jen kopírůjí zavedené standardy přijatelnosti.
_________________
Nerad se vytahuju, a proto skrývám svaly pod vrstvou tuku

Edit: Vyrýsoval jsem a vidím, že tam nikdy žádné svaly nebyly :)
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Diana


PříspěvekZaslal: st říjen 24, 2007 9:22 am    Předmět: Odpovědět s citátem

citace : "Tohle všechno, co tu řešíme, je věčný rozpor mezi lidma, kterým se prostě líbí jenom to, co už je zavedený, co znají, čeho se nebojí a lidma, kteří chtějí zkoušet něco nového."

Ondro, přestaň už rozdělovat lidi na pokrokové Leonardy ( co chtějí chobotnici )a na zpátečnické a ustrašené jezuity ( co se jim chobotnice nelíbí ).

Pochop, že je to opravdu otázka vkusu. A vkus má každý jiný.
V tvém podání bych byla ustrašený jezuita jen proto, že se mi ta budova nelíbí. Kdyby to u tak skutečně bylo a já se bránila všemu novému, tak ti teď tuhle zprávu posílám po poštovním holubovi, doma peru na valše v neckách a místo elektřiny svítím loučí.
Já myslím že nikdo z těch, kterým se budova nelíbí nejsou proti moderní architektuře ani proti jakémukoliv pokroku.
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ondřej1


PříspěvekZaslal: st říjen 24, 2007 9:46 am    Předmět: Odpovědět s citátem

Ano, myslím, že otázka měla být položena takto:

a) Jsi pokrokový, moderní a nebojácný člověk, kterému se líbí chobotnice?
b) Jsi zapšklý, nemoderní a ustrašený jezuita, co rád pálí knihy, pere na vlaše a nelíbí se mu chobotnice?

_________________
Nerad se vytahuju, a proto skrývám svaly pod vrstvou tuku

Edit: Vyrýsoval jsem a vidím, že tam nikdy žádné svaly nebyly :)
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Diana


PříspěvekZaslal: st říjen 24, 2007 9:51 am    Předmět: Odpovědět s citátem

Ondřej napsal:
Ano, myslím, že otázka měla být položena takto:

a) Jsi pokrokový, moderní a nebojácný člověk, kterému se líbí chobotnice?
b) Jsi zapšklý, nemoderní a ustrašený jezuita, co rád pálí knihy, pere na vlaše a nelíbí se mu chobotnice?



A nesnáším mladé lidi, žeru malé děti a drobná zvířata...
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zeleny Jëlen


PříspěvekZaslal: st říjen 24, 2007 10:46 am    Předmět: Odpovědět s citátem

Ondřej napsal:
Ano, myslím, že otázka měla být položena takto:

a) Jsi pokrokový, moderní a nebojácný člověk, kterému se líbí chobotnice?
b) Jsi zapšklý, nemoderní a ustrašený jezuita, co rád pálí knihy, pere na vlaše a nelíbí se mu chobotnice?



učebnicový demagog
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
 
odeslat nové téma   Odpovědět na téma - Národní knihovna Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
Rychle na stránku:


 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru




Populární značky: