10 km



 
odeslat nové téma  Odpovědět na téma - 10 km  Úvodní stránka -> Atletika -> 10 km
Rychle na stránku:
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Merveill


PříspěvekZaslal: pá červen 21, 2013 7:07 pm    Předmět: 10 km Odpovědět s citátem

Ahoj,
konečně mi zdravotní stav umožňuje něco dělat a pro vytvoření jakéhosi mého "závazku" jsem se registroval na "We run Prague". Jelikož jsem delší dobu nic nedělal a vytrvalostní běhy nikdy nebyly mou doménou, tak se obracím na vás s žádostí o radu.
Rád bych efektivně trénoval na 10 km trať, denně bych měl mít spoustu času a mohl bych klidně trénovat i dvoufázově.
Není to o tom, že musím, ale chci, chci vědět, že mohu něco dokázat a dobře zaběhnutý "závod" by pro mě znamenal další hnací motor.
O co bych vás tedy chtěl požádat? O radu, jak vlastně na tuhle vzdálenost trénovat. Tohle není posilování, v kterém jsem se alespoň trochu vyznal, to samé ve stravě pro "běžce", tam leda vím, že jsou potřebné sacharidy. Ovšem těch zase nemohu mnoho, potřebuji dát několik kg dolů, abych měl lepší možnosti pro vytrvalost, nechci sprintovat.
Na internetu je toho mnoho, to ano, ale většina věcí je napsáno opravdu složitě a pro laika to není naprosto jednoduché na pochopení.
Jak se tedy stravovat a jak nejefektivněji trénovat? Jaké jsou vaše názory na např. trénink stylem 200 m v tempu, 200 m meziklus = opakovat cyklus a takhle odběhnout např. 4 km ráno a opět večer 4 km? Jak často trénovat, v jakých intenzitách? Jaké vzdálenosti běhat? Mnohé se také napsalo o běhu přes paty/špičky, co upřednostňujete a proč?
Vím, že jsem položil mnoho otázek, ale nerad bych dělal zbytečné chyby, chci znát vaše názory, zkušenosti, děkuji všem, kteří mi poradí, zodpoví mi některou z mých otázek.
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jim1282


PříspěvekZaslal: pá červen 21, 2013 7:28 pm    Předmět: Re: 10 km Odpovědět s citátem

Merveill napsal:
Ahoj,
konečně mi zdravotní stav umožňuje něco dělat a pro vytvoření jakéhosi mého "závazku" jsem se registroval na "We run Prague". Jelikož jsem delší dobu nic nedělal a vytrvalostní běhy nikdy nebyly mou doménou, tak se obracím na vás s žádostí o radu.



Mrkni na Běžeckou školu Miloše Škorpila.
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Loudy


PříspěvekZaslal: pá červen 21, 2013 7:37 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Měl jsem to přesně jako ty. Přihlásil jsem se loni na We Run Prague a ještě týden po na Metro noční běh. Chtěl jsem na to trénovat vážněji, ale zdravotní problémy a občas i nechuť trénovat mi to bohužel znemožnily. Začal jsem trénovat asi 4týdny před a naběhal jsem cca 80km a pak během 8 dní dva 10km závody.

Doporučuju začít co nejdříve, když píšeš, že jsi delší dobu nic nedělal. První týden bych dal běh 3x tak 3-5km, soustředit se na běh (práce těla, dechu apod) a hlavně to nikam nehnat. Doplnil bych třeba jízdou na kole a plaváním jako aktivní odpočinek. Od dalšího týdne zvyšovat a zařazovat tak po 3-4týdnech i nějaký úseky. Hlavně nepodcenit na začátku nějaký rozklus a lehké protažení.
Co se týká techniky, tak já osobně se snažím došlapovat neutrálně, takže ani pata ani špička. Samozřejmostí jsou kvalitní boty.
Jinak dvoufázový tréninky zezačátku určitě ne, rychle by ses nejspíše přetrénoval pokud jsi ve fázi začátečníka.
Ohledně stravy si myslím, že sacharidy nejsou rozhodně jediný zdroj energie a není nutný je určitě nijak zvyšovat nebo držet vysoko. 10km není zase až tak velká vzdálenost.

Jinak na Český televizi běžel pořad Tempo, který si můžeš na jejich stránkách pustit. Človek se tam pár užitečných informací určitě dozví.

Asi týden před závody jsem si vyzkoušel uběhnout 10km, abych vlastně věděl, jak na tom budu se silama a myslím si, že to není úplně od věci. Ideálně rovinatou trasu, protože se WRP běží asi tak 6km podél řeky. V mojí přípravě jsem nějčastěji běhal 5-7km, což je vzdálenost, na kterou se dá během dvou měsíců naprosto krásně připravit a dokonce si i výrazně rychlostně zlepšit.
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mmks


PříspěvekZaslal: pá červen 21, 2013 7:56 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

nevím jak moc máš času (nechce se mi to hledat) ani jak to moc chceš brát vážně. Jako první věc bych prostě navrhoval si v pohodovém tempu nejdřív zaběhnout těch 10km. Tím nemyslím je dát hned, ale ani to není nemožné (manželka dlouho nic nedělala a pak dala se mnou z placu 7km). Jen kvůli tomu, aby si věděl, že to dokážeš. A když to dokážeš jednou, tak už víš, že příště to dáš taky.
Neběhám nějak moc ani o moc delší vzdálenosti, ale když někdy běžím, nesedne mi to a chci to zabalit, tak prostě vím, že se to dá a je to pro mě snažší.
Když jsem si pro sebe dal poprvé 10km, tak pro mě bylo nejhorší nastavit si tempo. Takže doporučuju (jestli máš možnost) vzít mobil, nějakou dobrou aplikaci (já mám Runstastic) ať víš, jaké máš tempo atd.
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Loudy


PříspěvekZaslal: pá červen 21, 2013 9:49 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Já teda rozhodně nedoporučuju napoprvý ani v prvních 2-3týdnech uběhnout těch 10km. Naprostá zbytečnost a spíš to může uškodit.
Doporučuju si vytipovat trasu, nějak si jí nejdříve změřit (internet, mobil, či až při běhu), na běh si vzít hodinky a stopovat. Nejdříve běžet v pohodě a když se budeš cítit, tak trochu zrychlit. Časy zapisovat, ať vidíš progress. Nejdůležitější věc je poslouchat vlastní tělo. Když začínáš ztrácet dech, zpomalit. Když naopak, tak zrychlit, ale s rozumem.
Každopádně první 1-2týdny doporučuju běh v naprostý pohodičce doplněný o další aktivity taky v pohodovym tempu, ať si tělo zvyká.
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Merveill


PříspěvekZaslal: pá červen 21, 2013 10:55 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Já už jsem v posledních pár týdnech začal běhat, ovšem nepravidelně kvůli mé vytíženosti. Nyní by to už mělo být časově pohodě, takže mohu začít pravidelně. Jeden kamarád atlet mi sepsal cvičební plán, takže se už těším, až jej začnu plnit.
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
 
odeslat nové téma   Odpovědět na téma - 10 km
Rychle na stránku:


 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru




Populární značky: