bezlepkova dieta


Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
odeslat nové téma  Odpovědět na téma - bezlepkova dieta  Úvodní stránka -> Výživa a suplementace -> bezlepkova dieta
Rychle na stránku:
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Wojtkingson


PříspěvekZaslal: pá únor 23, 2018 1:14 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Maso z BIO chovu seženu relativně snadno, s tou zeleninou to chápu no. Co se týče nálad jsem odolnej jedinec :D Díky za názor
_________________
The pain you feel today will be the strength you feel tomorrow
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Riku


PříspěvekZaslal: ne únor 25, 2018 11:01 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Olejnas napsal:
Whole30 v tomhle obdobi jet je docela kravina...

Predevsim kvuli bidne kvalite potravin, potazmo zeleniny. Bude do sebe cpat nutricne mrtve veci ktere cestuji v kamionu evropou buhvi kde, buhvi jak dlouho, osetrene buhvi cim. Naprosto to popira myslenku toho jist zdrave. V nasich podminkach ma cenu najet na tehle program az kdyz zacnou farmarske trhy, kde muzes koupit cerstvou zeleninu, cerstve boruvky, maliny apod. Je to financne dost narocne. Cena vajec je dnes nekde uplne jinde, nemluve o cene bio masa. Pokud chce jist kurata v akci z Alberta, tak nemusi o Whole30 ani premyslet. O tom, jak je to narocne vydrzet psat ani nebudu....

U holek se stava, ze si pri Whole30 rozhodi menstruaci.

Take je potreba suplementovat nejaky slusnejsi multivitamin.

Pravidla dlani pro urcovani porci je podle me nesmysl a radeji doporucuji si prvni tyden-dva pocitat makra.

Pocitej s tim, ze s ni bude pocas Whole30 k nevydrzeni a bude ji hrabat. Vic, nez je bezne.


Sorry, ale kravina je akorát to, co jsi ty napsal.
Když se nebude řídit whole30, tak ty bídné potraviny, co se v tomhle období u nás dají koupit najendou bídné nebudou a vlastně budou v pohodě, jen do toho bude jíst ještě pečivo apod.?
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Olejnas


PříspěvekZaslal: po únor 26, 2018 8:05 am    Předmět: Odpovědět s citátem

@Riku: Absolutne jsem nepochopil, co mi to pises. Muzes to prosim napsat znovu, nejak smysluplne jako clovek? Pripadne si precist asi tak 5x co jsem napsal a zkusil pochopit, o cem to vlastne pisu? Pokud bys mel problem chapat psany text, delsi nez jedna veta, tak ti to zjednodusim.

Whole30 je zalozene na kvalitnich bio potravinach. Zelenina, ktera cestuje nedozrala, chemicky osetrena v nejakych chladicich boxech pres celou Evropu a tudiz nutricne mrtva, NENI kvalitni biopotravina. Z toho duvodu ma Whole30 smysl jet v obdobi, kdy se bio zelenina pestuje u nas (coz opravdu unor-brezen neni).

Chapeme se? Pokud ne, tak to vzdavam...
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Riku


PříspěvekZaslal: po únor 26, 2018 9:20 am    Předmět: Odpovědět s citátem

Tak ještě jednou, pro ty méně chápavé

Tvrdíš, že whole30 teď je kravina, protože nemá možnost sehnat kvalitní potraviny v tomhle období. OK, to je pravda, ale přeci ty samé nekvalitní potraviny, co se teď dají koupit, bude jíst ať se stravuje, nebo nestravuje podle whole30. V čem je tedy rozdíl, mimo toho, že vynechá pečivo, alkohol, cukr atd. ? Tam jde přeci hlavně o to, že člověk vynechá potraviny, které potencionálně škodí.

Ty tvoje bio potraviny, které často mají v sobě víc pesticidů naž mrkev z tesca jediný bio je to, který si vypěstuju sám na zahradě, zbytku nevěřím.
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Olejnas


PříspěvekZaslal: po únor 26, 2018 9:39 am    Předmět: Odpovědět s citátem

Snad uz naposledy...

Whole30 je Whole30. Ma nejaka sva pravidla, predpoklady. Cetl jsi tu knizku, nebo tady varis z vody? O prispevek vyse zminuji napriklad farmarske trhy. To je, hned po vlastnim pesteni, asi nejlepsi zdroj. Zrovna ta tvoje mrkev je asi jedna z mala ok veci. Bohuzel zijeme v zemi, kde diky evropskym dotacim uz nic nepestujeme a vse musime dovazet. Pokud jsi byl nekdy v zahranici (a tim myslim dal, nez Brno), tak musis chapat o cem mluvim a ani vlastne nemusis jezdit nijak extra daleko. Kazdopadne ja mluvim o Whole30. Ne o primalu, paleo, nebo lowcarbu. Tim, ze ve Whole30 vynachas vsechny alergeny a budes jist osetrovanou zeleninu ve vetsim mnozstvi, tak si paradoxne zadelavas na jine problemy. Sam mam takovou zkusenost. To je cele.

Muj prvni prispevek byla reakce z pohledu nekoho, kdo Whole30 pravidelne zarazuje.

Howg.
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PetkaB


PříspěvekZaslal: po únor 26, 2018 11:06 am    Předmět: Odpovědět s citátem

No, asi nejjednodušší by bylo, kdyby si sepsala všechno, co chce na W30 jíst..a u každé položky si řekla, jestli jí je schopná i v tomto období kupovat v rozumné kvalitě. Pokud ano a pokud s tímhle seznamem bude dodržovat principy W30, je to ok a klidně ať do toho jde.
Tedy pokud samozřejmě tím "W30" myslí opravu i ten systém, nikoliv jen to, že nebude jíst "nedovolené" potraviny, ale jinak nic nezmění. Protože tak to prostě nefunguje.
Je potřeba počítat s těmi komplikacemi, které se v literatuře uvádějí - tedy v adaptační době únava atd. Na druhou stranu, nikdy jsem na W30 neměla problém s mesntruací a trénovala jsem jako obvykle, dokonce jsem ani nepozorovala pokles silových výkonů. Samozřejmě jsem tedy nebyla v přípravě na PWL soutěž, ale silově kondiční trénink byl naprosto v pohodě. Jen podotýkám, že u mě W30 nebyl zase tak moc velký rozdíl oproti běžnému stravování, takže to mohlo být i tím.
_________________
Petra Bričová, KB5/ Funkční trénink Praha
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Wojtkingson


PříspěvekZaslal: st březen 28, 2018 7:44 am    Předmět: Odpovědět s citátem

Díky za rady :) Stále bych se chtěl ale spíše poptat na možnost vytvoření intolerance na některé potraviny. Je možné, že si člověk vytvoří intoleranci např. na lepek nebo laktozu, když ho dlouhodobě nebude přijímat?

Aby to nikoho nedráždilo, tak whole30 budu říkat systém (jsem si vědom, že v tomto období to nebude úplně kvalitní zelenina atd).
Už jedeme na "systému" 3 týdny, za mě super. Na začátku to bylo tvrdý, byl jsem celkem vyřízenej, na kole jsem chcípal a to jakože hodně :D 25km v nějakým tempu a když jsem jel domů, tak během 3km 3x zastavit - tělo netušilo co se děje a kde jsou cukry. Nikdy jsem neznal takový ten pocit nemůžu, že už bych fakt nemohl, teď jsem to zažil a celkem dobrá zkušenost. Netrpěl jsem teda žádnou bolestí hlavy, jen se mi zdálo že na začátku mi úplně nefunguje mozek, byl jsem takovej napůl vymletej. Po 7 dnech cca všechno v pohodě, nicméně kolo jsem nezkoušel, protože se zhoršilo počasí.

Cítím se fajn, jsem schopnej silově cvičit, nejsem unavenej, po jídle nejsem unavenej, vstávání mi nedělá problém. Systém jídla 3x denně mi taky vyhovuje. Jsem celkem překvapený, protože jsem byl sacharidový závislák - ráno neexistovala slaná snídaně - vše bylo vždy sladký a ranec sacharidů, přes den nebylo jídlo, kdy bych neměl pečivo/přílohu nebo nějaký zdroj sacharidů.

Laškuju s myšlenkou, že bych v tom pokračoval i po oficiálním měsíci (pokud by mě to nelimitovalo na kole, kde je ten výdej energie dost specifický oproti např. silovému cvičení). Ale zajímalo by mě, jestli bych si nevytvořil nějakou intoleranci na zmiňovaný lepek a laktózu. Případně jestli byste mohli něco poradit nebo jestli máte nějaké zkušenosti s držením podobné stravy delší dobu a opětovném návratu ke klasickým surovinám.

možná si říkáte, když mu to vyhovuje, tak ať nemele a pokračuje Ale úplně bych si nechtěl rozhodit schopnost trávit tyto potraviny.


Btw k tématu metabolismu sacharidů celkem fajn článek - https://www.ondrej-vojtechovsky.cz/poradna-kpo/motor-jako-z%C3%A1klad
_________________
The pain you feel today will be the strength you feel tomorrow
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
cocman


PříspěvekZaslal: st březen 28, 2018 10:46 am    Předmět: Odpovědět s citátem

Cca 4 roky jsem nemel zadnej lepek a ted ho jim a uplne v pohode. Takze intolerance bych se nebal.
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Olejnas


PříspěvekZaslal: st březen 28, 2018 11:16 am    Předmět: Odpovědět s citátem

Když je sezóna tak w30 držím 8-10 týdnů. Žádné problémy jsem neshledal. Lepek, laktóza, škroby, nic. Jen se u toho nedá cvičit silově, tzn. nezlepšíš se, naopak. Síla mi základních cvicích pokaždé padla cca o 20% a to mě štvalo, v kombinaci s nízkými cukry jsem byl také dost protivný. Většinou jsem w30 končil, protože sem se začal chovat jak mentál.
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
KrystofK


PříspěvekZaslal: st březen 28, 2018 11:56 am    Předmět: Odpovědět s citátem

Je to dost individiuální, každý má jinou aktivitu zonulinu, trochu jinou permeabilitu střev apod.; a především v těch eliminovaných potravinách není pouze lepek a laktóza jako "problémové" složky (bílkoviny, polyoly...) - ty dvě položky jsou jenom kapkou v moři a mnohým pak dělají běžně problém ty ostatní, a pak chybně hledají nastálé problémy v lepku nebo v laktoze.

Například přítelkyně je jeden z těch chudáků, kteří si určitý problém s lepkem jeho eliminací vytvořili. Mám celiakii diagnostikovanou asi 3 roky zpátky a mladá se přirozeně přizpůsobila a taky přestala lepek konzumovat. Teď jí dělá dost velké problémy a ne a ne se na něj adaptovat. Neříkám, že se to stane tobě ale nikdy nevíš, jak budeš reagovat, byl bych připraven na tu eventuální možnost.
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Wojtkingson


PříspěvekZaslal: st březen 28, 2018 12:10 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

KrystofK napsal:

Například přítelkyně je jeden z těch chudáků, kteří si určitý problém s lepkem jeho eliminací vytvořili. Mám celiakii diagnostikovanou asi 3 roky zpátky a mladá se přirozeně přizpůsobila a taky přestala lepek konzumovat. Teď jí dělá dost velké problémy a ne a ne se na něj adaptovat. Neříkám, že se to stane tobě ale nikdy nevíš, jak budeš reagovat, byl bych připraven na tu eventuální možnost.


Právě proto přemýšlím, jestli prostě nedělat něco jako zdravotní zařazování lepku a mléka třeba jednou týdně, aby tělo úplně nezapomnělo, co to je. Pokud by to teda mohlo nějak pomoci.
_________________
The pain you feel today will be the strength you feel tomorrow
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cratach


PříspěvekZaslal: st březen 28, 2018 1:42 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Wojtkingson napsal:
KrystofK napsal:

Například přítelkyně je jeden z těch chudáků, kteří si určitý problém s lepkem jeho eliminací vytvořili. Mám celiakii diagnostikovanou asi 3 roky zpátky a mladá se přirozeně přizpůsobila a taky přestala lepek konzumovat. Teď jí dělá dost velké problémy a ne a ne se na něj adaptovat. Neříkám, že se to stane tobě ale nikdy nevíš, jak budeš reagovat, byl bych připraven na tu eventuální možnost.


Právě proto přemýšlím, jestli prostě nedělat něco jako zdravotní zařazování lepku a mléka třeba jednou týdně, aby tělo úplně nezapomnělo, co to je. Pokud by to teda mohlo nějak pomoci.

Tohle vlakno je trochu TLTR. Pokud nemas diagnostikovanou celiakii, tak nemas duvod nejist lepek. Samozrejme idealne ve forme peciva (nebo jinyho vyrobku) z celozrny mouky, protoze ta je bohatym zdrojem vlakniny. Akorat to chce umet si vybrat spravne :) celozrnej vyrobek bude mit podle tabulky tak 6-8 g vlakniny na 100g a pritom bude vypadat obycejne (nijak tmavej) a bude i obycejne dobre chutnat.

Proti tomu zdanlive zdravej chleba tmavej jak bota muze bejt nabarvanej karamelem a pritom bude z bily mouky a nebude to pak o moc lepsi nez tvoje drivejsi hodne sacharidova snidane. Nebo tam na oko muze bejt hozeny i mnozstvi nemletejch zrn, az je to skoro nepozivatelnej a nestravitelnej hnus.
_________________
"A vy jste jako kdo?"
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
KrystofK


PříspěvekZaslal: st březen 28, 2018 4:51 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

citace:
Pokud nemas diagnostikovanou celiakii, tak nemas duvod nejist lepek


Tak to je hloupost že, když existuje alergie na lepek a čím dál větší procento západní populace si začíná uvědomovat, že jejich idiopatické problémy pramení například z Non Celiac Gluten sensitivity atd.
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cratach


PříspěvekZaslal: st březen 28, 2018 5:05 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

KrystofK napsal:
citace:
Pokud nemas diagnostikovanou celiakii, tak nemas duvod nejist lepek


Tak to je hloupost že, když existuje alergie na lepek a čím dál větší procento západní populace si začíná uvědomovat, že jejich idiopatické problémy pramení například z Non Celiac Gluten sensitivity atd.

Nechtěl jsem se tolik rozepisovat, o fenoménu neceliakální senzitivity vim, ale to je mj. pořád problém menšiny populace.

Většina lidí ty problémy nemá proto, že by jedli lepek. Maj je proto, že maj celkově nevhodnej jídelníček, pravděpodobně extrémně chudej. Pro spoustu lidí neexistuje, z různejch důvodů, ale hlavně je to lenost a pohodlnost, jinej zdroj sacharidů než bílý pečivo (takže rohlíky + šumava 3-4x denně), sladkosti a limonády nebo pivo. Občasnym ozvláštněnim je tak maximálně oběd během pracovní doby (kde si stejně daj knedlík...). Když takovejhle človek přejde kvůli módní vlně na bezlepkovou stravu, tak i když nemá celiakii ani zvýšenou senzitivitu, se nejspíš začne cejtit líp, protože začne mnohem pestřeji jíst.

edit: kondičák nebo kultík, co funguje 99% času jen na rejži, kuřeti, proteinu a sachariďáku se taky po delší době nebude cejtit jako rybička a bude mít x marginálních, ale obtěžujících problémů. Kuriozitou by pak byl někdo, kdo jede dlouhodobě CKD na uzeninách. majonézách apod.
_________________
"A vy jste jako kdo?"
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
KrystofK


PříspěvekZaslal: st březen 28, 2018 5:35 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

citace:
Když takovejhle človek přejde kvůli módní vlně na bezlepkovou stravu, tak i když nemá celiakii ani zvýšenou senzitivitu, se nejspíš začne cejtit líp, protože začne mnohem pestřeji jíst.


V tom máš naprostou pravdu.

Lepková histerie je až obdivuhodná. Pokud se mě někdo zeptá, tak ano, lepší je lepek eliminovat, jelikož přínos té samotné složky je čistě negativní a potraviny, které jej obsahují jsou postradatelný a nahraditelný - není to nicméně obligatorní.
Každý chce totiž všechno hned, lidi si ve své hlouposti neuvědomujou, že desítky let drancování GIT nezlepší během měsíce. Já bych ale nesouhlasil s hypotézou, že se lidé začnou cítit lépe kvůli pestřejší stravě, oni většinou totiž pouze nahradí lepkové výrobky těma gluten free shitama od Scharu. Kukuřičný škrob řízlý dextrózou je jejich nový healthy lifestyle. Ale začnou se cítit lépe, lepek je totiž velmi agresivní a špatnému GIT dává zabrat, s jeho odstraněním tak přijde úleva. U blbhého stravovaní však pouze dočasná, za pár měsíců až let začnou dělat problémy i další položky na seznamu, laktóza, mléčné bílkoviny, vejce, fodmap....
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
 
odeslat nové téma   Odpovědět na téma - bezlepkova dieta Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Rychle na stránku:


 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru




Populární značky: