rehabilitace - rázová vlna


Jdi na stránku 1, 2  Další
 
odeslat nové téma  Odpovědět na téma - rehabilitace - rázová vlna  Úvodní stránka -> Ostatní -> rehabilitace - rázová vlna
Rychle na stránku:
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Smazaný uživatel (071)


PříspěvekZaslal: st únor 09, 2011 10:45 am    Předmět: rehabilitace - rázová vlna Odpovědět s citátem

Máte s tím někdo zkušenosti? Po pár měsících kdy mi natržený rameno jakžtakž srostlo mi nakonec ortoped potvrdil, že mám jako bonus cosi čemu se říká "oštěpařský loket", takže na železo můžu zase zapomenout. Nebo teda nemusím, ale moc dobrej nápad to asi není. Prakticky to vypadá tak, že vezmu něco těžšího do ruky, např. mrtvoly se 60kg, udělám pár opakování, a za chvíli mě při pevným stisku čehokoli začne nepřijemně bolet na vnitřní straně předloktí, těsně u loktu. A to po roce necvičení, čili na to klid už nepomáhá... Jak by řekl Jurgen, "stále som nějaký dojebaný".

Doktor říkal, že mě může buď poslat na klasickej ultrazvuk, nebo bych mohů zkusit rázovou vlnu, ale to se platí. Prý 500 za jedno sezení a musel bych jít asi šestkrát. Samozřejmě v nějaký jeho ordinaci. Po zkušenosti s předchozím ortopedem už jsem opatrnej, protože ten debil mě ukecal na nějakou zázračnou injekci vlastní plazmy do ramene za čtyři tisíce, o který se ten druhej vyjádřil, že to je nesmysl a rovnou mě napsal na operaci (ještě že jsem na další injekce nešel a už se tam neukázal). Proto mě zajímá jestli s tím někdo odsud má nějakou zkušenost, a jestli to nebudou polovyhozený peníze.
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
drlift_


PříspěvekZaslal: st únor 09, 2011 11:59 am    Předmět: Re: rehabilitace - rázová vlna Odpovědět s citátem

Octopuss napsal:

Doktor říkal, že mě může buď poslat na klasickej ultrazvuk, nebo bych mohů zkusit rázovou vlnu, ale to se platí. Prý 500 za jedno sezení a musel bych jít asi šestkrát. Samozřejmě v nějaký jeho ordinaci. Po zkušenosti s předchozím ortopedem už jsem opatrnej, protože ten debil mě ukecal na nějakou zázračnou injekci vlastní plazmy do ramene za čtyři tisíce, o který se ten druhej vyjádřil, že to je nesmysl a rovnou mě napsal na operaci (ještě že jsem na další injekce nešel a už se tam neukázal). Proto mě zajímá jestli s tím někdo odsud má nějakou zkušenost, a jestli to nebudou polovyhozený peníze.


Ja o tehle terapii hodne cetl, kdyz jsem resil co s ramenem. Vycetl jsem ze typu pristroju je vic. Nektere jsou silne a potrebujes min sezeni, jine jsou jen simratka.
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kid


PříspěvekZaslal: st únor 09, 2011 12:08 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Na tyhle problémy klidový režim nezabírá, potíže se spíše zhoršují.

Nebudu ti tu dělat výcuc - prober se tím sám. Když ještě článek doplním, tak nejvíce mi v poslední době pomohlo veslování na trenažéru. Když jsem ho kupoval, tak jsem měl strach, jestli na něm vůbec budu moct trénovat a opak byl pravdou, lokty jako vyměněné - očividně na tyhle problémy dobře zabírá cyklická námaha.


citace:
Bolesti úponů loktů, bohužel, patří k častým problémům při provozování velkého počtu sportů při kterých jsou zatěžovány svaly paží. Již samy názvy - tenisový a oštěpařský loket, nám napovídají kde se tato chronická onemocnění dají "získat". Svaly ruky a předloktí se upínají na poměrně malé plochy a tak jsou jejich úpony zatěžovány značnými silami. Stačí nedostatečná regenerace, nastřádaná mikrotraumata z různých sportů či špatná technika a o dlouhodobé problémy je postaráno. Nejde ale jen o následky sportování. Stejnými potížemi trpí i manuálně pracující - tyto svaly jsou zatěžovány u různých činností, vyžadujících pevný úchop, mj. ruční šroubování, práce se sekáčem a kladivem, vození nákladu v stavebním kolečku (kupodivu i nošení nákupních tašek), a další a další.

Ani kulturistům či kondičním cvičencům se entezopatie (odborný název pro tyto problémy) nevyhýbají. Trpíte-li bolestmi úponů na vnitřní straně lokte, jedná se o oštěpařský loket, v případě druhém o velmi (a nechvalně) známý tenisový loket. V obou případech je nutno obrnit se při léčení trpělivostí. Z počátku je vhodné na několik dní vyřadit trénink i výše jmenované činnosti. Mé osobní zkušenosti praví, že naprosté dlouhodobé vyřazení tréninku není řešením, naopak došlo ke zhoršování obtíží. Mírnit bolesti lze poměrně účinně ledováním. Jeho zásady - ledujte přes tenkou tkaninu, nechlaďte déle než 15 minut v kuse, pak následuje minimálně 15 minut přestávka. Velmi prospěšným se ukázalo ledování těsně před a po tréninku.

Pokud trpíte jen jedním typem entezopatie, může podstatnou měrou pomoci vyrovnání silových poměrů okolo lokte. Přeloženo do češtiny, budete se věnovat mírnému posilování svalů upínajících se na opačnou stranu kloubu. Při bolestech úponu na vnitřní straně lokte (natáhněte před sebe paži s dlaní vytočenou nahoru - vnitřní strana lokte je blíže trupu) provádějte cviky "klopení velkou nebo jednoruční činkou nadhmatem", při bolestech vnějšího úponu cviky "klopení velkou nebo jednoruční činkou podhmatem". Nepoplést!!!

Značných změn bude muset doznat i váš vlastní trénink. U většiny tlakových cviků se žádné bolesti neprojevují, tzn. trénink hrudníku není až tak ohrožen, dají se procvičit i ramena a tricepsy tlakovými cviky. Problémy nastupují při cvičení cviků tahových a cviků vyžadujících pevný úchop nářadí prsty. (Naprostou vraždou jsou ovšem cviky při kterých dochází k rázům - nadhozy, trhy a pod.) Převedeno do praxe - největším oříškem je procvičení zádových svalů a bicepsů. Pokud se vaše bolesti projevují jen sporadicky, lze situaci řešit použitím pomůcek (háčků do dlaně či tzv. trhaček - pásků které se částečně omotají kolem žerdi činky či hrazdy a odlehčují tak svalům) a vhodným výběrem cviků. U těch je třeba sledovat vliv na bolest úponů v době po cvičení (pokud úpony "cítíte" již při samotném cviku, rovnou na něj zapomeňte). Pro mne byly po dlouhou dobu jediným použitelným cvikem na zádové svaly přítahy horní kladky shora s držením nadhmatem a s rukama těsně vedle sebe. Bicepsy lze většinou posilovat jen s malými váhami, o to více je možno provádět opakování.

Pokud se týče možnosti medikamentózní léčby, lze předepsat místní aplikaci protizánětlivých látek formou mastí či gelů případně inječně. (Je nejlépe vyhledat lékaře, který má zkušenosti s léčbou podobných problémů u sportovců.) Pro zmírnění problémů a i preventivně lze využít přibližně čtyřměsíční kůry užívání doplňků výživy nebo léků s obsahem chondroitin sulfátu a glukosamin sulfátu. Jsou to látky tělu vlastní s minimálními vedlejšími účinky na organismus. V neposlední řadě je možno léčbu podpořit balneoprocedurami jako jsou elektroléčba, ultrazvuk a biolampa, ovšem zkušenosti praví, že v těchto případech se nejedná o příliš účinné prostředky.

Shrneme-li, jako nejlepší léčba se jeví předcházení těmto obtížím. To obnáší poctivé rozcvičování před tréninky, držení kloubů v teple (cvičit v dlouhém rukávu),dodržování správné techniky, dostatečnou regeneraci a odpočinek po práci či sportovním výkonu.
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Smazaný uživatel (071)


PříspěvekZaslal: st únor 09, 2011 1:34 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

No, tohle mi teda moc nadějí nedodalo...
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kid


PříspěvekZaslal: st únor 09, 2011 1:40 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Nepodléhej depresím Hned v úvodu jsem ti psal, že se mi podařilo toho zbavit.

Nefunguje ale pasivní přístup - doktor udělá za mne. I když se třeba zadaří rázové vlně, tak otázka je na jak dlouho bude problém vyřešen.
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Smazaný uživatel (071)


PříspěvekZaslal: st únor 09, 2011 1:58 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

No když si vezmu, že mě to blbý předloktí bolelo už několik měsíců předtím než jsem rameno vůbec začal řešit, pak rok pauza, a teď zase úplně stejně ať cvičím nebo necvičím jak chci.. Nevím nevím. A hlavně ta rázová vlna by mě přišla na několik tisíc, který nemám - a ve stínu zkušeností s předchozím doktorem se mi to ani moc zkoušet nechce. Plus na konci toho článku cos sem hodil se píše, že to (asi) moc efektivní není.
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kid


PříspěvekZaslal: st únor 09, 2011 2:06 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Čím si se zkazil, tím se naprav. Postup máš nastíněný a zbytek je na tobě. Nějaké zkušenosti s těmito problémy už mám a tak bledě to nevidím.
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Smazaný uživatel (071)


PříspěvekZaslal: st únor 09, 2011 2:13 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

kid napsal:
Čím si se zkazil, tím se naprav.

To bych musel vědět čím to bylo.
Protahování, masti všech druhů, ani lehký cvičení nepomohlo.
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kid


PříspěvekZaslal: st únor 09, 2011 2:18 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Zápěstí, předloktí jsi jak cvičil? Pravidelně, jak dlouho?

Veslování jsi zkoušel? Pravidelně, jak dlouho? Ani jedno ani druhé nepomůže za den či dva.

Klidový režim nepomáhá - to jsem již psal. Musí se to zrehabilitovat. Srovnat tahy okolo kloubu. Rázovka může pomoct a nemusí pomoct. V článku zmíněná není. Ultrazvuk bych si klidně napsat nechal ale je potřeba k tomu procvičovat předloktí. Ze začátku se ta bolest po ultrazvuku může zhoršovat.
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Smazaný uživatel (071)


PříspěvekZaslal: st únor 09, 2011 2:32 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Pokud vím nijak. Klopení zápestí je gej :P
Cvičil jsem hodně mrtvoly, ale nic jinýho mě nenapadá. Nebo jinak - při mrtvolách jsem to ve finále cítil nejvíc.
Co je na veslování tak super? Párkrát jsem to zkoušel, ale nijak mě to nenadchlo a vrátil jsem se k přítahům v předklonu a kladce.
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Poman


PříspěvekZaslal: st únor 09, 2011 4:33 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

No do náš hustili i možnost imobilizace ať už sádrou nebo ortézou,ale třebas s úpravou pro fyzikální terapii (laser tu strašně prosazujou).

Ten mediální epikondyl je nejčastějš postiženej kůli flexně-rotačním pohybům. Ale může to vznikat přeneseně kůli vertebrogenním problémům taky.

Jinak ultrazvuk ano- na svalový bříška flexorů,nebo se dává i ten laser,magnet, analgetická elektroléčba.

Rázová vlna se používá jen v určitech případech a jelikož je máš i jiný metody léčby proč hned dávat tohle. (navíc za dost šílený prachy)

Ale hlavně je potřeba ošetřit ty flexory,budou tam Trigger pointy, zkrácený budou,blokáda v lokti taky asi, to samý oblast ramena a taky krční páteř.

A potom viz Kid.
_________________
Nikoho nemasíruju...
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit WWW stránky autora
kid


PříspěvekZaslal: st únor 09, 2011 8:09 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Octopuss napsal:
Pokud vím nijak. Klopení zápestí je gej :P
Cvičil jsem hodně mrtvoly, ale nic jinýho mě nenapadá. Nebo jinak - při mrtvolách jsem to ve finále cítil nejvíc.
Co je na veslování tak super? Párkrát jsem to zkoušel, ale nijak mě to nenadchlo a vrátil jsem se k přítahům v předklonu a kladce.


Lepší gej trénink než chromajzl.

Na úskalí mrtvol v téhle souvislosti jsem už na tomhle fóru poukazoval, včetně nutnosti kompenzovat je právě i pravidelným procvičováním svalů předloktí ale pánové by byli gej.

Veslování na trenažéru je aerobní trénink tudíž je mimo srovnávat ho s jakýmkoli cvikem na kladce či s jiným nářadím a v souvislosti s problémy s předloktím jsem jeho účinek zmínil.

To Poman:

dle mých zkušeností do imobilizace málokterý doktor běžně jde, to se používá povětšině až když se nedá ani rukama najíst. Terapeuta by to potřebovalo ale najít (nejen) dobrého fyzioterapeuta je pro běžného člověka problém. Co se týče fyzikálních terapií, tak tam moc optimistický nejsem, vím, že se doporučují i jsem pro to je vyzkoušet ale... Elektroléčbu mám na stejném patře s fitem.

Nicméně, pasivní pacient - terapeutova smrt.
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Smazaný uživatel (071)


PříspěvekZaslal: st únor 09, 2011 10:12 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Aha, já myslel jiný veslování. Resp. asi říkám veslování něčemu co veslování není
Aerobního pohybu mám obecně docela dost (teda když nejsem kripl ) - běhání a když je čas tak kolo a občas jdem se ženou plavat. Protahovat se snažím co to jde.
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kid


PříspěvekZaslal: st únor 09, 2011 10:20 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Octopussi, nic ve zlém. Ale trochu mi to tu připadá Jeden o koze druhý o voze.

Úroveň tvé aerobní kondice ve spojitosti s tvými lokty opravdu nepokládám za důležitý údaj. Souvislost je zjevně jiná.

U kola může být jeden zádrhel - pokud se jezdí těžší terény a jsou tužšší chody brzd, tak se opět namáhají vnitřní epikondily. Znám bajkaře se stejnými problémy.
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Smazaný uživatel (071)


PříspěvekZaslal: st únor 09, 2011 10:25 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Ok, asi jsem to fakt moc nepochopil. Nějak mi uniklo jak souvisí aero nebo anaero pohyb s procvičením předloktí :P
Ve finále je to stejně jedno, protože jsem furt polokripl :P
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
 
odeslat nové téma   Odpovědět na téma - rehabilitace - rázová vlna Jdi na stránku 1, 2  Další
Rychle na stránku:


 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru




Populární značky: