Sacharidy GI


Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
odeslat nové téma  Odpovědět na téma - Sacharidy GI  Úvodní stránka -> Výživa a suplementace -> Sacharidy GI
Rychle na stránku:
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Seva98


PříspěvekZaslal: po listopad 21, 2011 12:38 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Pokud je ta ryze vazena pred uvarenim, tak se ani nedivim, ze jdes nahoru rychle, toho jidla tam je silena kopa
_________________
3x BW Deadlift (nakonec nepadlo, zraneni a pak Corona, nej 227 @ 79.7)
https://www.instagram.com/p/B5qIf6RAllb/?igshid=3ihnlexawod1

Moje CrossFit kalkulacka http://wodtimecalculator.com/
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Eros


PříspěvekZaslal: po listopad 21, 2011 12:38 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

prave chci zkusit novy jidelnicek ktery vypada takto:

Snídaně
7:00 –vejce 4bilky + 2 cele + 100g vlocek a banan + multivitamin a multimineral

.
První svačina
9:30 – 200g špaget+150g mletého hovězího

Oběd
12:00- 100g mletého hovězího a 200g brambor+ pangrol 20 000
a zeleninou.

14:00-15:00 trénink
15:05- protein 30g + glukoza 50g + selzink

Po tréninkové jídlo
16:45- 150g kuřecích prsou +200g rýže + multivitamin a multimineral

1. večeře
19:15- 150g kuřecího +200g rýže

2. večeře
22:00- tvaroh + multivitamin a multimineral




je tam dost priloh a taky ryze tak jsem chtel vedet nejlepsi prilohy jake bych mel zaradit a stim GI u jasminove ryze jsem si to nevymyslel nasel jsem to v tabulkach....
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Eros


PříspěvekZaslal: po listopad 21, 2011 12:39 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Seva98 napsal:
Pokud je ta ryze vazena pred uvarenim, tak se ani nedivim, ze jdes nahoru rychle, toho jidla tam je silena kopa



ne neni to pred uvarenim to bych asi trosku nedal
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Reichenberk


PříspěvekZaslal: po listopad 21, 2011 1:09 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Eros napsal:



je tam dost priloh a taky ryze tak jsem chtel vedet nejlepsi prilohy jake bych mel zaradit a stim GI u jasminove ryze jsem si to nevymyslel nasel jsem to v tabulkach....


Nezlob se ale to ti musí být už od pohledu jasné, že žádná rýže nebude mít GI přes 100 - tedy vyšší než glukóza a loupaná bílá má současně jen 60. To je problém těhle tabulek - nevíš kdo to tam nandal, co přesně zkoumal, jakou metodou, jak věrohodně, jak to bylo připravené.
Tabulky jsou hezké ale je potřeba z nich umět číst a trochu to rozumem korigovat. To je jako to s tou horkou a o vychladlou bramborou - copak když se ta první tráví, je pořád horká? A nebo ta druhá pořád studená? Tam jde o něco úplně jiného a z tabulky to nenačteš. Je nutné u toho taky trochu přemýšlet.
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Eros


PříspěvekZaslal: po listopad 21, 2011 1:21 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Reichenberk napsal:
Eros napsal:



je tam dost priloh a taky ryze tak jsem chtel vedet nejlepsi prilohy jake bych mel zaradit a stim GI u jasminove ryze jsem si to nevymyslel nasel jsem to v tabulkach....


Nezlob se ale to ti musí být už od pohledu jasné, že žádná rýže nebude mít GI přes 100 - tedy vyšší než glukóza a loupaná bílá má současně jen 60. To je problém těhle tabulek - nevíš kdo to tam nandal, co přesně zkoumal, jakou metodou, jak věrohodně, jak to bylo připravené.
Tabulky jsou hezké ale je potřeba z nich umět číst a trochu to rozumem korigovat. To je jako to s tou horkou a o vychladlou bramborou - copak když se ta první tráví, je pořád horká? A nebo ta druhá pořád studená? Tam jde o něco úplně jiného a z tabulky to nenačteš. Je nutné u toho taky trochu přemýšlet.



je mi jasne ze vetsi GI nez glukoza mit nebude ale i tech 80-90 kdyby mela tak to neni moc dobre..... zaradim do jidelnicku basmati uvadi 50GI a chutove lepsi zadna neni..
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Reichenberk


PříspěvekZaslal: po listopad 21, 2011 2:02 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Eros napsal:
Reichenberk napsal:
Eros napsal:



je tam dost priloh a taky ryze tak jsem chtel vedet nejlepsi prilohy jake bych mel zaradit a stim GI u jasminove ryze jsem si to nevymyslel nasel jsem to v tabulkach....


Nezlob se ale to ti musí být už od pohledu jasné, že žádná rýže nebude mít GI přes 100 - tedy vyšší než glukóza a loupaná bílá má současně jen 60. To je problém těhle tabulek - nevíš kdo to tam nandal, co přesně zkoumal, jakou metodou, jak věrohodně, jak to bylo připravené.
Tabulky jsou hezké ale je potřeba z nich umět číst a trochu to rozumem korigovat. To je jako to s tou horkou a o vychladlou bramborou - copak když se ta první tráví, je pořád horká? A nebo ta druhá pořád studená? Tam jde o něco úplně jiného a z tabulky to nenačteš. Je nutné u toho taky trochu přemýšlet.



je mi jasne ze vetsi GI nez glukoza mit nebude ale i tech 80-90 kdyby mela tak to neni moc dobre..... zaradim do jidelnicku basmati uvadi 50GI a chutove lepsi zadna neni..


A tos zase našel kde? Ano, možná je hůře stravitelná (to je ta výhra?) ale její GI se nebude zas tak lišit - je potřeba vědět, jestli se mluví o hnědé neloupané basmati, bílé nebo předvařené. Ale index se u ní běžně uvádí v rozsahu cca 59 - 69.
Citace: "White Basmati rice had a glycemic index of 83 in one study. Brown Basmati rice can be expected to have a somewhat lower index, but we don't know precisely what it is, because the studies haven't been done yet."
Nemá cenu dělat z GI či GL takové zaklínadlo - navíc asi těžko jíš tu přílohu samotnou, ne? Ber to jen jako jedno z vodítek.
A mimochodem, těch GI 83 bych taky rád viděl - kdoví co a jak testovali.
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Merrao


PříspěvekZaslal: po listopad 21, 2011 3:43 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

A o třeba přidat na úkor příloh trochu více zdravých tuků?
Například nevyhazovat nesmyslně žloutky z vajec a dát méně vloček, ořechy, trochu olivového oleje na úkor rýže...

V těch porcích se nevyznám...do jídelníčku např. 100kg chlapa nevidím...
Nicméně hodnoty jsou individuální,...Takže porci musíš vědět sám.

Jo a ty brambory bych možná dala večer, kvůli energii, ale to je osobní názor.
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Seva98


PříspěvekZaslal: po listopad 21, 2011 3:52 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Reichenberk: Prave uz pred par mesici jsem to GI o ryzi taky hledal a asi na 5 zdrojich jsem nasel vsude hodnoty vyssi nez 100 u jasminove, ostatni druhy ryze byly ok. Jako opravdu by me zajmalo jak to doopravdy je, protoze neverim tomu, ze je tak sileny rozdil v GI mezi jasminovou a basmati. A taky neverim, ze ryze muze mit GI vetsi nez cukr.
_________________
3x BW Deadlift (nakonec nepadlo, zraneni a pak Corona, nej 227 @ 79.7)
https://www.instagram.com/p/B5qIf6RAllb/?igshid=3ihnlexawod1

Moje CrossFit kalkulacka http://wodtimecalculator.com/
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ikski


PříspěvekZaslal: po listopad 21, 2011 4:31 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Merrao napsal:
A o třeba přidat na úkor příloh trochu více zdravých tuků?
Například nevyhazovat nesmyslně žloutky z vajec a dát méně vloček, ořechy, trochu olivového oleje na úkor rýže...

V těch porcích se nevyznám...do jídelníčku např. 100kg chlapa nevidím...
Nicméně hodnoty jsou individuální,...Takže porci musíš vědět sám.

Jo a ty brambory bych možná dala večer, kvůli energii, ale to je osobní názor.


Takhle nejak se ted stravuju. Sacharidy jen v prvnich 2 jidlech cca 150G celkem a zbytek jen kombinace bilkoviny tuky zelenina. Citim se vyborne sila rosta v pase cm ubyvaji. Uvazuju ze to tak uz budu drzet na porad samozrejme sem tam s nejakym tim uletem ala mekac a par piv. Jedina nevyhoda je cena toho jidelnicku kazdej den kopec zeleniny pul kila masa a 200G orechu / avokado / burakovy maslo to se prodrazi.
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Merrao


PříspěvekZaslal: po listopad 21, 2011 4:41 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Ano...tyto potraviny ...kvalitní potraviny jsou drahé, nicméně když to vezmeš zlatou střední cestou, zkrátka normálně 20:45:35 B:S:T nebo tak nějak, je to celkem normální...chápu, že kulturisti mají asi jiné cíle (například co se týká bílkovin...ti asi 20% nemají..) ...
ale tento jídelníček si myslím by mohl pasovat komukoliv... (nebo potom eventuelně pohnout trochu se sacharidy nebo tuky...atd..)
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Draper


PříspěvekZaslal: st listopad 23, 2011 8:27 am    Předmět: Odpovědět s citátem

Seva98 napsal:
Reichenberk: Prave uz pred par mesici jsem to GI o ryzi taky hledal a asi na 5 zdrojich jsem nasel vsude hodnoty vyssi nez 100 u jasminove, ostatni druhy ryze byly ok. Jako opravdu by me zajmalo jak to doopravdy je, protoze neverim tomu, ze je tak sileny rozdil v GI mezi jasminovou a basmati. A taky neverim, ze ryze muze mit GI vetsi nez cukr.


Stejne tu jeste nikdy nikdo nevysvetlil (protoze imho ani nikdo poradne nevi), jak to doopravdy je se sacharidy v ryzi, pecivu, testovinach, bramborach, s jejich GI, s jejich celozrnnosti, jak se meni jejich struktura po tepelne uprave, jak se meni jejich GI v kombinaci s jinymi zivinami atd... Proto je asi lepsi si tim nejak prilis nelamat hlavu
_________________
CIZOPASNIK: Drapere, ty nejsi divnej, ty jsi z jiny galaxie a mam podezreni, ze te odtamtud vyhnali, protoze jsi byl divnej i na meritka mimozemstanu
http://mismasfitness.cz/
Nejlepsi trenink na svete? HPM - hlavne poradne makat!! (hovnival)
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kubaz


PříspěvekZaslal: st listopad 23, 2011 8:32 am    Předmět: Odpovědět s citátem

asi tak drape.. kdybych mel jeste resit, abych si pripravoval presne ryzi tak aby nebyla ani trosku prevarena kvuli GI, abych si nedal testoviny/brambory kvuli tomu, ze maji vyssi GI, nez ryze.. uz tak staci, ze tu jak magori pocitame bilkoviny a sacharidy a resime jejich zdroje
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Seva98


PříspěvekZaslal: st listopad 23, 2011 8:38 am    Předmět: Odpovědět s citátem

No hlavne jist a upravovat jidlo tak at chutna a pridat do toho spetku rozumu (tzn. nefritovat vse ). A ten GI u te jasminove je proste takova mala zahada, kterou by nam stejne objasnil akorat nekdo, kdo by byl ochotny pouzit nekolikrat denne glukometr a vse to porovnat. Ja uz ryzi doma prestal jist uplne a je to, ale mam tu trochu jine stravovaci navyky nez vetsina lidi :)
_________________
3x BW Deadlift (nakonec nepadlo, zraneni a pak Corona, nej 227 @ 79.7)
https://www.instagram.com/p/B5qIf6RAllb/?igshid=3ihnlexawod1

Moje CrossFit kalkulacka http://wodtimecalculator.com/
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Rostislaw


PříspěvekZaslal: st listopad 23, 2011 9:54 am    Předmět: Odpovědět s citátem

Vliv nemá jenom způsob přípravy, ale GI stoupá i s odloženýma potravinama což znamená, že brambory uvařené a snkonzumované za čerstva mají nižší GI než brambory den odležené. To zní logicky i když si myslím, že ten rozdíl nebude tak dramatický.
Jinak věřím tomu, že bude lepší příloha den odložený rohlík než čerstvě uvařená rýže. Ona je ta rýže takový kulturistický mýtus, ale ve skutečnosti to není žádný nutriční zázrak, zvlášť ta klasická loupaná.
Ale stejně ji mám 4krát denně 7 dní v týdnu, zvyk je železná košile
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Reichenberk


PříspěvekZaslal: st listopad 23, 2011 10:30 am    Předmět: Odpovědět s citátem

Draper napsal:
Seva98 napsal:
Reichenberk: Prave uz pred par mesici jsem to GI o ryzi taky hledal a asi na 5 zdrojich jsem nasel vsude hodnoty vyssi nez 100 u jasminove, ostatni druhy ryze byly ok. Jako opravdu by me zajmalo jak to doopravdy je, protoze neverim tomu, ze je tak sileny rozdil v GI mezi jasminovou a basmati. A taky neverim, ze ryze muze mit GI vetsi nez cukr.


Stejne tu jeste nikdy nikdo nevysvetlil (protoze imho ani nikdo poradne nevi), jak to doopravdy je se sacharidy v ryzi, pecivu, testovinach, bramborach, s jejich GI, s jejich celozrnnosti, jak se meni jejich struktura po tepelne uprave, jak se meni jejich GI v kombinaci s jinymi zivinami atd... Proto je asi lepsi si tim nejak prilis nelamat hlavu


Ale on to zas tak velký ořech není - dlouhým vařením rýže se ta struktura zrna naruší, takže se snadněji tráví, škrob se teplem mění na dextrin - ta rýže po uvaření přeci není lepkavá jen tak pro nic za nic. Stejně tak ta brambora, bramborová kaše a rozemletý bramborový prášek. A dlouhým vařením se některé látky taky vyplaví, zůstanou v té vodě. Samozřejmě neloupaná rýže s velkým poměrem vlákniny se tráví výrazně pomaleji - tedy má nižší GI. A ty brambory co mění svoje GI v závislosti na jejich teplotě? Ten vtip je v tom, že když se brambora nechá dlouho odležet tak zeškrobatí, zlojovatí - tedy podle svého druhu, některá hodně, jiná středně, některá minimálně, proběhnou tam biochemické procesy. No a pak se samozřejmě tráví úplně jinak - ten cukr se z ní dostane jinou rychlostí. Copak neznáme důvod, proč se brambory uvařené na bramborový salát nechávají odležet přes noc?
A změna GI v závislosti na kombinaci s jinými potravinami? No ta samozřejmě nenastává, to je konstanta, mění se jen celkové trávení směsi která do žaludku a střev přichází - a to už snad známe, ne? Směs má pak svůj vlastní GI. No a jaké enzymy tráví škrob, jaké bílkovinu, co dělá třeba ptyalin, jaká je role kyselin, proč se teplem či hydrolýzou mění škrob na dextrin, co dohromady míchat a co ne, proč s tím má trávící systém problém, proč gainer nedávat do mléka, proč nesplácat citrusy s něčím nevhodným, proč k bramborám jen lehce stravitelnou bílkovinu - nebo třeba jen kysané mléko, jak jídlo načasovat a tak dále, to jsou přeci základy.
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
 
odeslat nové téma   Odpovědět na téma - Sacharidy GI Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Rychle na stránku:


 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru




Populární značky: