Crohnova choroba - jak jíst?


Jdi na stránku 1, 2  Další
 
odeslat nové téma  Odpovědět na téma - Crohnova choroba - jak jíst?  Úvodní stránka -> Výživa a suplementace -> Crohnova choroba - jak jíst?
Rychle na stránku:
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Frozz.


PříspěvekZaslal: út červen 13, 2017 7:12 pm    Předmět: Crohnova choroba - jak jíst? Odpovědět s citátem

Ahoj,

blízká osoba trpí touto nemocí a rád bych se zeptal, jak správně jíst (jaké potraviny ANO, jaké NE) a co suplementovat, aby se tato nemoc minimalizovala? Má s tím někdo reálné zkušenosti či mě může někam nasměrovat?

Mockrát děkuju,
F.
_________________
"For me life is continuously being hungry. The meaning of life is not simply to exist, to survive, but to move ahead, to go up, to achieve, to conquer."
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
KrystofK


PříspěvekZaslal: út červen 13, 2017 10:12 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

- I když je to cesta na dlouhou trať, tak bych strávil nemalý čas hledáním vhodného střediska a primárně jednoho specialisty, který se o tu osobu bude starat. Většinou to tak bývá, že i když to bude stát značné prostředky, je ideálnější soukromá klinika . Budou se o tu osobu starat jako o pacienta a ne jen o jako pouhé další maso v pořadníku. Obzvlášť co se týče už tak závažného onemocnění jako je Crohn. Velký výběr je samozřejmě v Praze, ať už je to euresis nebo další. V ostatních městech je to problematičtější. Když už do státního zařízení, tak cíleně za jedním doktorem . U nás v Ostravě je ve Vítkovicích jedno z top gaster v republice, nicméně polovinu tamního týmu tvoří laxní blbci.
Především v pokročilejších stádiích a při velkých obtížích, které bohužel časem budou přicházet, to ona osoba velmi ocení - Ten osobní přístup, velký zájem ze strany toho lékařského týmu... V neposlední řadě soukromé subjekty nabízí řadu hodně důležitých služeb, speciálních stravovacích a suplementačních plánů, vedou si přesné záznamy, ti doktoři se pravidelně velmi aktivně vzdělávají, časté je i nasazování medikamentů, které obvykle doktoři v nemocnicích nenasazují etc. etc.

- Otázkou je, v jakých úsecích se choroba manifestuje, (ale vezměně v úvahu, že je to povětšinou distální úsek tenkého střeva a kolon) a taky v jakém stádiu ta osoba je

- Primární je starat se o sliznice a mikrobiom (právě tyto dvě složky maximálně odráží jaký bude průběh onemocnění) a vyhnout se stenóze, vysoké permeabilitě sliznice...

- Tuky přijímat především z MCT a z kvalitních omega suplementů, pokud ještě není onemocnění v závažnějším stádiu tak z mononenasycených mk

- Přijímat co největší množství balastních látek – od otrub a luštěnin počínaje po zeleninu, ovoce, řasy, houby a specifické potraviny konče (práškový ječmen, alfaalfa, kelp, fruktooligosacharidy…) a vyšší než doporučované dávky antioxidantů // ovoce ale v co nejmenší míře

- U bílkovin se snažit přijímat volné esenciální aminokyseliny + glutamin (cca. 20-30g denně, neustále), vždy organické a co nejčistější formy

- Absolutně se vyhýbat alkoholu, cigaretám, bílé mouce, monosacharidům a disacharidům (jak jsem uvedl - to včetně fruktózy a glukózy z ovoce) ne pouze obyčejnému cukru, omezit příjem kyseliny linolové, mléka, pšenice,

- Tuky dávkovat v minimálním množství, a pokud ano, tak ve formě, kterou jsem zmínil výše, pokud se manifestuje steatorrhoea, tak naprosto eliminovat a podávat jen v přiměřeném množství MCT.

- I když jsou mnohé velmi prospěšné a zlepšují stav, tak bych k rostlinným extraktům a velmi koncentrovaným doplňkům přistupoval velmi obezřetně (některé potřebují určitou adaptační dobu, některé by se měly dávkovat v menším množství, některé vůbec), střevní lumen je u Crohna velice citlivý, GIT obecně reaguje senzitivně, zánětlivé procesy vnikají častěji… často se ze všech stran doporučuje máta, ale ta je takovým krátkodobým pomocníkem a dělá více škody než užitku a u Crohna je nemyslitelná. Velmi nevhodná je kurkuma, piperin apod.

- Pravidelně dávkovat větší množství (na lačný žaludek min. 2-3 kapsle 2x denně minimálně od 2-3 firem – je to vhodné především proto, že počet živých bakterií se značně liší i u jednotlivých šarží) bakteriálních kultur – buď si nechat namíchat, nebo koupit více přípravků, uchovávat v tmavém skle a ledničce.

- Osobně doporučuju: ostropestřec, vyšší dávky saccharomyces boulardii, withania somnifera, ke každému jídlu podávat trávící enzymy, kozlík lékařský, Reishi, velmi účinná je kyselina gama-linolenová, kyselina eikosapentaenová..

- Taky bych se opravdu snažil maximalizovat imunitu (s tím úzce souvisí i slizniční systém). Cílem musí být vyhnout se zánětlivým reakcím a zánětům obecně, při každé infekci ať už virové, tak především bakteriální se průběh značně zhoršuje a přicházejí silné relapsy. V chřipkových sezónách kupříkladu jednoduše omezit styk s lidmy a co nejméně vycházet, desinfikovat si ruce apod.

- Nebát se jíst, i přes nechutenství a to, že jídlo má/bude mít emetický efekt, projímavé a další negativní účinky, je důležité přijímat perorálně potřebné živiny.

- Dávkovat všechny mikroživiny (denně, pravidelně - klidně v cyklech, jak multivitaminy a multimineraly, tak jednosložkové suplementy - především antioxidancia a ty u kterých během crohna většinou vzniká deplece), když budou špatné stavy tak se snažit jakkoliv kompenzovat kalorický deficit a tím se vyhýbat karenčním stavům – častá bývá deplece železa, kyseliny listové, zinku, vitaminu D, B12 a také negativní dusíková bilance (proto ty volné esenciální aminokyseliny)

- U Crohna se někdy snižuje hustota kostí, ať už působením kortikosteroidů nebo karencemi vápníku a déčka – takže suplementovat

- Nezapomínat na to, že medikamenty, které se při „léčbě“ Crohna užívají samy o sobě způsobují karenční stavy – Zinku, Vitaminu C, folátu předeším

- Jsou lidé, kteří díky problematice se střevním transportem prostě musí eliminovat vlákninu na minimum, bohužel se nic nedá dělat – úměrně tomu se musí zvyšovat probiotika a prebiotka

- Myslet na to, že na kortiko vzniká závislost, špatné stavy po vysazení neznamenají nutně relapsy ale pouze abstinenční příznaky. To samé platí o opiátech.

VÉST SI PODROBNÝ PRAVIDELNÝ DENÍK - v něm zaznamenávat pochody, remise, relapsy, reakce na léčbu, to co člověk jedl, pil, jak se každý den cítil apod... Pomůže to eliminovat potraviny, které způsobují senzitivity, nebo naopak nalézt potraviny a doplňky/léčiva, která přispěla ke zlepšení. V budoucnu to samozřejmě pomůže vyhýbat se špatným stavům a časem si nastavit svůj na míru šitý výživový a suplemetnační protokol.

Omlouvám se, vím že je to trochu nepřehledné ale z tabletu něco obsáhlejšího napsat je vždycky fakt výzva.
Edit: Jestli si to tu čte někdo, kdo má field experience :D , tak prosím přispěte, určitě nebudu jediný, kdo to ocení - především jestli se najde nějaký stomik...


Naposledy upravil KrystofK dne čt červen 15, 2017 12:48 am, celkově upraveno 1 krát
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Frozz.


PříspěvekZaslal: st červen 14, 2017 12:33 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Ahoj. Díky moc !!! Takovou odpověď jsem fakt nečekal .-). Taže v podstatě mít doma celou lékárnu a každý den do sebe cpát desítky prášků ....ale co se dá dělat.

Poptám se a ještě se ozvu.

PS: prý i antikoncepce může nemoc zhoršovat, nevíš o tom něco?
_________________
"For me life is continuously being hungry. The meaning of life is not simply to exist, to survive, but to move ahead, to go up, to achieve, to conquer."
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
KrystofK


PříspěvekZaslal: st červen 14, 2017 3:22 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Nemáš za co, snad to aspoň jako takový podklad k tomu něco si nastudovat poslouží. Léků jakože opravdu léků bude brát dle "cyklů" relativně hodně, kvantitativně ani ne ale budou to velmi silné přípravky. Nejvíce problematické jsou imunosupresiva a kortikoidy, ty dělají vždycky hodně škody a "bolí to" ale nadruou stranu například v kombinaci s dobře nastavenou par/enterální výživou (potom přicházejí pokud se opravdu snaží ta osoba i lékař), celkem dlouhé a poměrně klidné remise

Hlavně opravdu poskládat si pyramidu.
1. Probiotické a prebiotické přípravky ve velkém množství, volit různé firmy, nechat si je míchat, dobře je skladovat a precizně a správně dávkovat.
2. Najít si kvalitní multivitaminové a multiminerální přípravky - ty dávkovat stejně precizně a často jako bakteriální kultury, dávat si pozor na aditiva - plnidla, sladidla, kyseliny (kapsle na bazi celulozy bývá největší jistotou)
3. Zvlášt samozřejmě dávkovat mikronutrienty (co nejvíce biologicky dostupné organické formy, cheláty, popřípadě jednotlivé suroviny, které tyto mikronutrienty obsahují ve velkém množství, v aktivní a biologicky dostupné formě), které jsou v naprosté většině v karenci - Ty základní už jsem zmínil, ale je nespočet dalších - hlavně stolicemi se ve velké části vylučuje při crohnu např. molybden.
4. Kompletně pozměnit příjem tuků. Opravdu je radikálně snížit a ponechat především ony zdroje co jsem uvedl. Nadměrné vylučování žlučových kyselin provází ze střednědobého hlediska opravdu velmi nepěkné následky. A časem budou určité mastné kyseliny způsobovat i okamžité hodně nepěkné problémy.
5. Balastní látky a vláknina.

https://www.crohn.cz/ Určitě bych tu stránku pravidelně navštěvoval.

Bohužel stále jsou někteří lidé, kteří k tomu extrémně preciznímu a důslednému dodržování dietetických úprav jsou skeptičtí nebo jej naprosto odmítají. Každopádně z osobní zkušenosti a ze zkušeností dalších, tyto změny dokáží velmi prodloužit období remisí, akutní stádia udělají mnohem kratší a snesitelnější, nedostaví se klasické úbytky váhy, sníží se výskyt osteoporozy, bolestí a těch superchvilek strávených na záchodě, oddálí se, nebo se zamezí nutnosti resekce střeva, sníží se incidence dalších onemocnění (ony tě ve výsledku hodně drtí třeba angíny, různé jiné záněty apod.)

Přeju co nejdelší remise

Edit: coc je občas spojována jako možný etiopatologický faktor, nicméně vzhledem k tomu jaké je crohn onemocnění, tak je to relativní bullshit. Hormonální antikoncepce určitě může a nemusí mít na průběh negativní vliv, to samé v naprosto stejné míře ale platí prakticky o všech dalších léčivech. To je opravdu na pečlivé konzultaci s lékařem.
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ToVor


PříspěvekZaslal: st červen 14, 2017 7:19 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

citace:
Přijímat co největší množství balastních látek – od otrub a luštěnin počínaje po zeleninu, ovoce, řasy, houby a specifické potraviny konče (práškový ječmen, alfaalfa, kelp, fruktooligosacharidy…) a vyšší než doporučované dávky antioxidantů // ovoce ale v co nejmenší míře

KrystofK: Mohl bys mi prosím nějak blíže vysvětlit, jak je to s tou vlákninou u téhle choroby? Právě dokončuji studium - obor nutriční terapeut a celou dobu žiju v tom, že na Crohnovu chorobu se doporučuje jenom bezezbytková dieta, v žádném případě bych nedoporučoval luštěniny, otruby nebo syrovou zeleninu - to až později, individuálně, když si člověk postupně sám přichází na to, co mu udělá dobře a co ne... Se vším ostatním s tebou souhlasím, je vidět, že tvoje vědomosti ohledně výživy jsou úplně na jiné úrovni než ty moje, ale tohle mě celkem zarazilo.
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Maerlyn0


PříspěvekZaslal: st červen 14, 2017 8:40 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

To mi tky přišlo jako dost zvláštní rada. Jinak super příspěvek.
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
KrystofK


PříspěvekZaslal: st červen 14, 2017 9:03 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Právě proto jsem tam napsal zvlášť odrážku:
citace:
Jsou lidé, kteří díky problematice se střevním transportem prostě musí eliminovat vlákninu na minimum, bohužel se nic nedá dělat
+ důležitost deníku.

Samozřejmě, že tam není problém jen se střevním transportem, ale pokud se vzhledem k těm chronickým obtížím časem vyvine hyperlagesie, tak objemnější strava, zbytky, větší množství plynů a prakticky vše co doprovází balast, respektive vlákninu ve stravě obecně nepřipadá v úvahu. Potom je samozřejmě situace ještě jiná dle lokalizace.

V obecné rovině máš bezesporu pravdu: Crohn = bezezbytková strava chudá na vlákninu etc. Ale musíme tam položit tu jasnou rozdělovací linii, která byla dlouhou dobu opomíjena. Na crohna (stejně jako na uc a další) muselo být a bylo nějaký čas pohlíženo především povšechně. Do dietetických přístupů (do klinických studií a do analýz) byli zahrnuti i pacienti v pokročilých stádiích, mající těžký a benigní průběh apod., což dost podstatně ovlivňovalo celkový přístup. Situace je však jiná v prvních stádiích nemoci/krátce po diagnostice a při mírných obtížích. Tehdy má přesně opačný typ stravy určitě své neodmyslitelné místo - z této premisy jsem vycházel, jelikož frozz, položil otázku tak, že lze vydedukovat, že se jedná o člověka s čerstvou diagnostikou/s pomalu se rozvíjejícími symptomy a projevy.
Právě taková strava má potom minimální negativní projevy a velmi pozitivní vliv na eliminaci toxických a zánětlivých metabolických produktů (oba víme jaké následky má právě u crohna třeba dekompozice bílkovin), těžkých kovů, inhibici cytotoxických dějů... Prostě na vše co potencionálně zhoršuje průběh zánětu, způsobuje imunitní reakce, na co jsou lidé s chornickými obtížemi tak extrémně citliví. Ale znovu opakuji - v počátečních stádiích, v primárním období bez výrazného progresu nemoci. I tak si můžeš všimnout, že jsem vlákninu v pyramidě u druhého příspěvku zařadil pro jistotu až na poslední místo.
V posledních letech už se začínají i studijní materiály dost revidovat, a mění se ten přístup (hlavně v Japonsku, kde s tímto pro ně relativně novým onemocněním velmi bojují se příjem řas, hub a "superpotravin" bohatých na vlákninu velmi osvědčuje, opouští se od rýžových diet apod. )

S individualitou se nemáme o čem bavit, to je nezlomné dogma.

Každopádně hodně plodné téma dikusi, a pokud máš nějaké aktuální materiály, které tvrdí opak budu za ně hrozně rád. Především pokud se bude jednat o něco napsané našimi nebo západoevropskými autory.
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ToVor


PříspěvekZaslal: čt červen 15, 2017 1:07 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Super díky za odpověď. Žádné konkrétní materiály k tomu nemám, čerpám hlavně z toho, co nám říkají ve škole, plus z knih, co nám doporučili (Klinická dietologie a výživa, Klinická dietologie). Právě mi připadá, že spousta věcí, co nás učí už není moc aktuální, proto jsem rád za každou radu. Můžu se zeptat, co máš vystudováno? Rád bych se o tenhle obor zajímal dál...
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
eSko
Naivka


PříspěvekZaslal: čt červen 15, 2017 2:44 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

ToVor a Ty to studuješ na VŠ nebo VOŠ? Pokud VŠ, tak doporučuji jít ještě dále na nutričního specialistu (Praha/Brno).
_________________
"Ti, kteří si myslí, že nemají čas na tělesná cvičení, si budou muset dříve či později najít čas pro nemoc." Edward Stanley
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
KrystofK


PříspěvekZaslal: čt červen 15, 2017 5:41 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

citace:
Můžu se zeptat, co máš vystudováno?

Jsem ve třetím ročníku na angličtině a ekonomii .
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Frozz.


PříspěvekZaslal: čt červen 15, 2017 6:30 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

KrystofK napsal:
citace:
Můžu se zeptat, co máš vystudováno?

Jsem ve třetím ročníku na angličtině a ekonomii .


A tyhle znalosti jsi načerpal samostudiem? :)
_________________
"For me life is continuously being hungry. The meaning of life is not simply to exist, to survive, but to move ahead, to go up, to achieve, to conquer."
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
GS RIDER
(ban)


PříspěvekZaslal: čt červen 15, 2017 10:33 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

V období, kdy je nemoc aktivní je důležitý žrát bezzbytkovou stravu - žádnou vlákninu, bílé pečivo, kuřecí maso, co nejdietněji. žádné kafe, žádné cigarety, to prožene i zdravýho, ne tak crohna. Prostě se bránit věcem, co tě proženou.
V období, kdy nemoc aktivní není je možný žrát prakticky cokoliv. Crohn je autoimunitní onemocnění, "ataky" jsou způsobené tím, že se imunita zblázní a začne bojovat proti svému pánovi. Není žádná potravina, která by způsobovala zánětlivý proces. To dělá imunita, ne nějaký jídlo.
Zkusil bych se dostat na biologickou léčbu.
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
KrystofK


PříspěvekZaslal: pá červen 16, 2017 12:12 am    Předmět: Odpovědět s citátem

GS RIDER

U nespecifických střevních zánětů (a nejen u nich, ale u podstatné většiny chorob GIT, dokonce i u takových vyjímek jako jsou funkční poruchy typu IBS - u všech je eficience na pohled tak marginálního postupu jako je vyřazení bílé mouky, opravdu značná) je základním dietetickým opatřením co nějvětší omezení, ideálně úplná eliminace "bílého pečiva". Neděje se tomu tak, a není to stále mnohými doporučováno:
a - protože pšenice je absolutní základ jídelníčku v industrializovaných zemích a jakákoliv snaha o realizaci její prudké redukce by stejně u většiny pacientů vyústila v nedodržování tohoto omezení. Stejně tak jako většinu nepohodlných omezení porušují hypertonici, lidé mající diabetes II typu atd. atd.
b - gastroenterologové co vystudovali před x lety (a to nejen před revolucí ale i značnou dobu po ní - crohn je z hlediska výzkumu a i samotného výskytu velmi "mladá" choroba) se stále řídí, tehdejšími závěry (podívej se na přístup k naprosté většině nemocí, po mnoho let se fakticky nezměnil), nevzdělávájí se a doporučují ty stejné nabiflované poučky už fakticky desítky let. + Co už jsem trochu načal: tehdejší materiály vycházely jen z toho mála poznatků, které o nemoci odborná základna měla a zadruhé těch bezezbytkových alternativ pro bílou mouku stejně moc nebylo...
c - protože to samozřejmě masově doporučují blbci v poradnách a v internetových článcích.

Bílá mouka je lidově řečeno ultrasvinsto i pro zdravého člověka, natož tak pro někoho s crohnem. Nehledě na nespočet přidaných látek (obyčejný rohlík z albertu jich může mít bez nadsázky třeba 15), velmi nevhodný poměr a obsah mk v obsažených tucích, množství rafinovaného cukru, glukózy... A mimo jiné tu máme dost zásadní problém se samotným pečivem, minimálně 40% (některé zdroje, které uvádí čistě pojem senzitivita, nebo sekrece protilátek - uvádí čísla mnohem vyšší) všech lidí s crohnem totiž trpí velmi vysokou citlivostí na pekařské droždí (pekařské kvasnice).

citace:
Není žádná potravina, která by způsobovala zánětlivý proces. To dělá imunita, ne nějaký jídlo.

Nevíš co je to imunita a zánětlivý proces (nebo se snažíš o celkem nelogickou formulaci, která by se dala dokonale parafrázovat "on nezabil svou manželku, zabil ji nůž, kterým ji bodal"). A možná i špatně chápeš kontext.

O zbytku tvých tvrzení (v období remisí žrát cokoliv apod.) se bavit nebudu, hodně lidí má tento přístup, nemám s tím problém a mám na to čistě názor your body, your choice. Pokud někdo hodlá ignorovat fakta, osobní zkušenosti lidí s crohnem (a tím myslím opravdu těch, kteří dlouhodobě ty pevně a sofistikovaně nastavené výživové parametry doržují) a hlavně rozsáhlé studie s jasně danou metodikou, které prokazují, že pacienti se specifickými dlouhodobými výživovými opatřeními mají delší remise, kratší a méně závažné relapsy a celkově tedy i lepší kvalitu života a menší progresi onemocění... Co na to mám říct? Co říct na to, když sedíš na gastru, a z okna vidíš jak si kravka s ulcerem po návštěvě poradny venku zapálí.

Frozz
Nemám určitě žádné "znalosti", jenom si ve volnu víc čtu.
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
GS RIDER
(ban)


PříspěvekZaslal: pá červen 16, 2017 12:32 am    Předmět: Odpovědět s citátem

Na Ulcerosni kolitidu se kourit dokonce doporucuje:)
Princip autoimunitnich onemocneni je stejny, v obdobi vyssi aktivity imunitniho systemu dochazi vlivem jeho poruchy k tomu, ze se obraci proti pacientu samemu. Proto je lekem prvni volby neco, cim se ta imunita "srazi".
Rozhodne bych imunitu "nemaximalizoval":) vetsina pacientu s autoimunitnimi onemocnenimi ma de facto problem s prilis silnou imunitou...
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
KrystofK


PříspěvekZaslal: pá červen 16, 2017 3:42 am    Předmět: Odpovědět s citátem

Doporučovat to může jen naprostý ignorant, teď zrovna nedávno to znovu jelo na facebooku a ve mně se fakt vařila krev.
Kouření a UC. Je to exaktně neprokázané tvrzení podložené několika epidemiologickými studiemi (které se především zabývaly incidencí UC u kuřáků a nekuřáků, ne léčbou) a výzkumy zaměřenými především na nikotin (které byly prováděny na minimálních vzorcích a lze je spočítat na prstech jedné ruky), který je za vzdáleně možné korelace s nejvyšší pravděpodobností zodpovědný. Četl jsem všechno do roku 14 co se tohoto tématu týkalo a jelikož jsem měl dost zoufalé období, tak jsem četl celé studie a ne jen extrakty na netu. A ve výsledku je to akorát jedna z tísice bublin ala "jedna nektarinka denně vám sníží riziko rakoviny o polovinu", kterých je na prozeny.cz denně deset. Navíc díky internetu něskutečně překroucená.

K tomu zbytku... Nechám tě při téhle logice
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
 
odeslat nové téma   Odpovědět na téma - Crohnova choroba - jak jíst? Jdi na stránku 1, 2  Další
Rychle na stránku:


 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru




Populární značky: