Víc tuku = tuky dolů ?



 
odeslat nové téma  Odpovědět na téma - Víc tuku = tuky dolů ?  Úvodní stránka -> Výživa a suplementace -> Víc tuku = tuky dolů ?
Rychle na stránku:
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Moth dont care


PříspěvekZaslal: so říjen 13, 2018 4:20 pm    Předmět: Víc tuku = tuky dolů ? Odpovědět s citátem

Zdar, chci se zeptat na jednu věc, zda je to možné, nebo si to jen namlouvám. Prostě mám jídelníček na 2800 kcal a měl jsem ho sestavený na vyšší počet bílkovin, tuky na 1g /kg a zbytek sachry. Asi před měsícem jsem si ho trochu pozměnil, kcal jsem nechal stejně na 2800, ale hodně jsem omezil sachry a přidal na tucích, sachry jsem měl něco okolo 150g z původních asi 350g. Po měsíci na sobě vidím, že jsem shodil nějaký tuk, více mi vylezly žíli atd. chci se zeptat, zda je možné že za to vážně může to snížení sachrů a navýšení tuků, nebo to je jen nějaké placebo a nemá to vliv, jestli jedu víc sachrů / tuků ?
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pajinaa


PříspěvekZaslal: ne říjen 14, 2018 7:29 pm    Předmět: Re: Víc tuku = tuky dolů ? Odpovědět s citátem

Moth dont care napsal:
Zdar, chci se zeptat na jednu věc, zda je to možné, nebo si to jen namlouvám. Prostě mám jídelníček na 2800 kcal a měl jsem ho sestavený na vyšší počet bílkovin, tuky na 1g /kg a zbytek sachry. Asi před měsícem jsem si ho trochu pozměnil, kcal jsem nechal stejně na 2800, ale hodně jsem omezil sachry a přidal na tucích, sachry jsem měl něco okolo 150g z původních asi 350g. Po měsíci na sobě vidím, že jsem shodil nějaký tuk, více mi vylezly žíli atd. chci se zeptat, zda je možné že za to vážně může to snížení sachrů a navýšení tuků, nebo to je jen nějaké placebo a nemá to vliv, jestli jedu víc sachrů / tuků ?


Ahoj, můj názor je takový, že je to vcelku jedno, jestli potřebné kalorie načerpáš ze sacharidů nebo z převážně zdravých tuků. Pořád jde o to, abys dosáhnul určité kalorické negativní bilance (snížení množství kalorií) v případě shazování a pozitivní kalorické bilance (navýšení kalorií) v případě nabrání hmoty. Už je pak jedno, jestli je to ze sacharidů nebo z tuků. Bílkoviny by tam měly pro budování hmoty zůstat pořád v dostatečném množství. Jen pak u sacharidů a tuků je potřeba nezapomenout na to, že 1g sacharidů má 4kcal a 1g tuků má 9 kcal. Pokud ubereš sacharidy a jedeš hlavně na tuky, může to znamenat úbytek síly, i když 150g sacharidů je pořád celkem ok :-) Záleží, čemu se věnuješ, u vytrvalostních sportů není nevýhodné čerpat většinu energie z tuků, tam není potřeba tolik svalového glykogenu. Nevím, jestli jsi se měřil někde na bioimpendačním přístroji, pokud si myslíš subjektivně, že jsi shodil tuky, tak je ještě otázka, jestli to jsou tuky nebo co to bude :-) Pokud jsi ubral sacharidy, mohl se snížit svalový glykogen a optický úbytek mohla být i voda, kdy na sebe glykogen váže vodu. Takže resumé - já si myslím, že to nemá vliv na shazování tuků, pokud jsi zachoval stále stejné množství přijaté energie...
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Frybis


PříspěvekZaslal: po říjen 15, 2018 10:44 am    Předmět: Re: Víc tuku = tuky dolů ? Odpovědět s citátem

pajinaa napsal:

Ahoj, můj názor je takový, že je to vcelku jedno, jestli potřebné kalorie načerpáš ze sacharidů nebo z převážně zdravých tuků. ......Už je pak jedno, jestli je to ze sacharidů nebo z tuků.


A já si zase myslím, že tohle je velký omyl. Sacharidy působí jinak na hladinu krevního cukru a hormony, než tuk. Člověk, který má vychýlené hodnoty určitých hormonů tak po tom, co bude čerpat kalorie z drtivé většiny ze sacharidů, přibere. Je to už známá věc, že redukce se dá nejlíp korigovat změnou přísunu sacharidů. Takže 2000kcal, kdy většina půjde ze sacharidů, bude mít o dost jiný účinek než 2000kcal poskládaných jinak.
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pajinaa


PříspěvekZaslal: po říjen 15, 2018 10:31 pm    Předmět: Re: Víc tuku = tuky dolů ? Odpovědět s citátem

Frybis napsal:
pajinaa napsal:

Ahoj, můj názor je takový, že je to vcelku jedno, jestli potřebné kalorie načerpáš ze sacharidů nebo z převážně zdravých tuků. ......Už je pak jedno, jestli je to ze sacharidů nebo z tuků.


A já si zase myslím, že tohle je velký omyl. Sacharidy působí jinak na hladinu krevního cukru a hormony, než tuk. Člověk, který má vychýlené hodnoty určitých hormonů tak po tom, co bude čerpat kalorie z drtivé většiny ze sacharidů, přibere. Je to už známá věc, že redukce se dá nejlíp korigovat změnou přísunu sacharidů. Takže 2000kcal, kdy většina půjde ze sacharidů, bude mít o dost jiný účinek než 2000kcal poskládaných jinak.


S tím samozřejmě nejde nesouhlasit, že sacharidy a tuky působí jinak na vyplavení inzulinu. Sacharidy a glukóza z nich způsobí za normálních okolností vyplavení inzulinu, to je nezpochybnitelné. Ale i bez příjmu glukózy z potravy je možné zvednout hladinu inzulinu - např. mnoho aminokyselin jsou glukogenní (valin, alanin, tryptofan, arginin...), takže i bez požití glukózy zapříčiní tyto aminokyseliny vyplavení inzulinu a nastartování anabolických procesů v těle. I bez příjmu glukózy ze stravy u přísných ketogenních diet si tělo samo vyrobí glukózu glukoneogenezí z ostatních zdrojů (aminokyseliny, glycerol). Třeba takový testosteron zase naopak vyžaduje k jeho zvýšení příjem nasycených mastných kyselin. Nejsem zastáncem žádného směru (lowcarb, lowfat, ketogenní dieta), ale vyváženého poměru makroživin, nicméně vícero borců dokázalo udělat kvalitní formu i na ketogenní dietě.
Úplně si nemyslím, že by bylo takové dogma, že se dá redukce nejlépe korigovat změnou přísunu sacharidů - hlavní je být v kalorickém deficitu a zdroje sacharidů mít kvalitní (např. žitné pečivo namísto obyčejného apod.). Ideální je vyváženost všech makroživin, jejich kvalitní zdroje a pak bude člověk i pálit tuky. U klientů mi toto pravidlo bez problému funguje a tuky pálí. Takže bych nenapsal změnou přísunu sacharidů, ale zkvalitnění zdrojů sacharidů ve stravě.
Samozřejmě ale souhlasím s tím, že není jedno, z jakých sacharidů by oněch 2000kcal šlo - je sakra rozdíl, jestli se oněch 150-350g sacharidů udělá čistě třeba z medu a bílého cukru nebo z kvalitních polysacharidů, např. brambor :-)
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
 
odeslat nové téma   Odpovědět na téma - Víc tuku = tuky dolů ?
Rychle na stránku:


 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru




Populární značky: