běhání


Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
 
odeslat nové téma  Odpovědět na téma - běhání  Úvodní stránka -> Atletika -> běhání
Rychle na stránku:
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Deadlift
Moderátor


PříspěvekZaslal: st duben 23, 2014 4:12 pm    Předmět: Re: . Odpovědět s citátem

Freimen napsal:
Super, moc Vám děkuji za pěkné příspěvky a inspirativní tipy. Jen co se konečně uzdravím (už 3 týdny mě to nechce pustit ), hned si půjdu tedy opravdu nějaké pěkné boty vybrat, ať se mi hezky začíná. Mě nejvíce při loňské přípravě na Spartan omezovala bolest holenních kostí a spodních zad, ale ta bolela kvůli špatnému běžeckému stylu (přílišný předklon).

Co by dost zajímalo, máte osvědčené nějaké tréninkové tipy, jak nabírat běžeckou kondici? Myslím nějaké cílené tréninky? Nebo prostě chodíte běhat stylem ze začátku 2 km a pak pokaždé přidávat a 2x či 3x týdně si jít zaběhat a nebo používáte nějaké cílené běžecké tréninky pro cíleně rychlejší zlepšení? Existují nějaké základní např. jako při posilování Korte, kruháč apod.?


Lukáši-teď asi naštvu místní znalce a značkové nadšence.
Moji kamarádi dělají triatlon v katogorii elite a teď o Velikonocích jsem se ptal v čem běhají.

Nejčastěji znělo: boty z Decathlonu - bílé, základní za pár šupů
...překvapivě taky boty z Lídlu za 444 Kč, které mají v Německu dobré reference (srovnatelné s botami za dvojku, trvanlivost nižší- ale než ty naběháš např. 1000 km, tak Tě to nemusí až tak trápit:)
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZeleznaKoule


PříspěvekZaslal: st duben 23, 2014 4:22 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Vůbec to totiž není o botách, ale o běžeckém stylu. Když je dobrá technika, je bezpečný běhat klidně i corcsech :)
_________________
My girlfriend is stronger than you!
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lord_Martas


PříspěvekZaslal: čt duben 24, 2014 7:50 am    Předmět: Odpovědět s citátem

prvni dotaz, ja osobne v minimalistickych botach bych nikdy nebehal, x let beham v asics kayano, lepsi boty jsem zatim nenasel, zdravotni problemy diky temto botam sem taky nemel, jak ruzni lide pisou. (gelova podrazka)

Jinak co se tyka druheho dotazu, tak nastesti jsem mel to stesti, ze jsem od zacatku mel krasnou techniku, kterou jsem prubezne nekolik let vypiloval. Ale samozrejme ne kazdy ma takovy dar, nekdo beha priserne a poradit proste potrebuje. Ale jak si sam napsal spatni treneri jsou vsude. Bude zalezet na ktereho narazis. Jinak v behani je ta vyhoda, ze Ti co tomu fakt rozumi ti poradi zadarmo.

na treti otazku nemam spravnou odpoved, bo treba o behej.com si myslim svoje.
_________________
Můj tréninkový web:
http://treninkac.webnode.com/
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Merveill


PříspěvekZaslal: so červen 28, 2014 1:07 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Ohledně knih mohu doporučit také Běhání s keňany, Eat & Run a Zpověď nočního běžce. Postupně vycházejí i další a zajímavé tituly.

Jinak já preferuji minimalistické boty od NB. Poměrov cena/výkon je prostě skvělý, příští boty si nejspíše pořídím nějaké od INOV8.
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
riker


PříspěvekZaslal: so duben 25, 2015 3:57 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Je normalni ze me ze sprintu boli hip adductory? (svaly ktery se cvici timhle cvikem: http://www.exrx.net/WeightExercises/HipAdductors/LVSeatedHipAdduction.html).

Z mechanickyho hlediska bych rekl ze by se tam nemeli moc zapojovat, maximalne jako stabilizatory, ale kdyz jsem pred par dnama delal sprinty, tak uz pri behu jsem si vsiml ze se me nafouknul vnitrek stehen. Potom to nastesti zase splasklo Ale jeste ted mam svalovku.

To neumim behat nebo se pri tom maji zapojovat?
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
cohen999


PříspěvekZaslal: st duben 29, 2015 9:45 am    Předmět: Odpovědět s citátem

S behanim je to ako so vsetkym ostatnym - treba si najst mieru. Zabera dost casu a vysledok nemusi byt uspokojivy. Ale napisem v bodoch zopar svojich postrehov (pravidelne beham od 2009, tento rok odbehnuty maraton, + vela skusenosti s ucenim sa na vlastnych chybach). Pripadne si pozrite moj log, uvadzam tam komplet trening.

- behaval som cez paty = caste zranenia a bolest kolien, chrbta. urcite odporucam dopad na stred/spicku = v mojom pripade uplne zmiznutie bolesti. prebehnite sa 100 metrov bosi po asfalte (uvidite, co sa bude diat) a snazte sa napodobit ten styl aj v teniskach. Tenisky si kupte aspon o pol cisla vacsie ako topanky. Noha po prekrveni zvacsi objem a posledne co chcete je nedostatok priestoru.
- ked behate spravnou technikou (nehrbit sa, klast nohy pod seba, ramena tahat dozadu a dolu, drzat ich v jednej rovine s povrchom, neskackat ako bambi, pracovat s gravitaciou), mozete bezat aj v kanadach.
- behajte pomaly - 80% behov musi byt pomalicky jogging pod 70% maximalnej tepovej frekvencie (TF max). usetrite energiu na dolezitejsie veci v zivote.
- kym nebehate 25km tyzdenne, sprinty su zbytocnost, stacia rychlejsie intervalove tempove behy raz tyzdenne (napr. 4x400m okolo 80 - 85%TF max), a aj tie az ked nemate problem bezat hodinu vkuse.
- pomale behy zlepsuju vytrvalost. dobra vytrvalost zrychluje regeneraciu tazsich treningov (ci uz bezeckych, alebo so zelezom).
- behajte pomaly! ked vam lieta tep nad 70 - 75%TF max, prejdite do chodze. lepsie, ako sa pretrenovat. ked nevladzete, prejdite do chodze. prvy mesiac vam staci 3x3km tyzdenne. pomaly. musite vediet pocas behu rozpravat. dychcite ako pes? spomalte/prejdite do chodze.
- energia vychadza z bokov
- zdoraznil som pomaly beh aspon 5x? vyborne. :)

V zasade sa neradim medzi dobrych bezcov, cas 49minut na 10km je dost priemer, maraton za 4 a pol nic moc. Dobre rady preto prijimam stale, najlepsie od takeho bezca ktoreho nic neboli, odbehol maraton v lepsom case ako ja, alebo 10km pod 45minut :D

Snad som niekomu pomohol. Ked nie, nic sa nedeje. ;)
_________________
Zvykne sa hovorit, ze kto zabehne maraton, uz si nemusi nic dokazovat. Ja by som ale este rad snatch test s 32kg, press s 40 a TGU s 48kg :)
185/82
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Peet
peetthemaster


PříspěvekZaslal: st duben 29, 2015 9:55 am    Předmět: Odpovědět s citátem

Díky za hezké shrnutí a spoustu rad :) Já osobně mám problém s tím běháním pomalu..přijdu si pak, že to flakám..ale to samé mám i při posilování, dokud se nezničím, nejsem spokojený (mám to blbě nastavené v hlavě)..:))
_________________
Můžeš jít k zemi, ale musíš se zvednout!
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
cohen999


PříspěvekZaslal: st duben 29, 2015 12:10 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Kedysi som to mal nastavene podobne. Su dve moznosti. A: zmierit sa s velmi postupnym progresom, a zaroven si uzivat zdravicko, alebo B: zacat si riadne nakladat, byt chvilu spokojny, zranit sa/pretrenovat sa, dat sa dokopy, zacat si riadne nakladat, byt chvilu spokojny, zranit sa... zacarovany kruh.

Velmi dolezite je mat sporttester a poznat svoju TF max, alebo ju vediet cca odhadnut. Pri TF max 200 bpm (beats per minute - udery za minutu) sa idealne bezi pomaly beh pod 140 bpm. Ale moze to byt dost individualne, zavisi na laktatovom prahu a dalsich hodnotach, ktore vsak zistia najlepsie testovanim na specializovanom pracovisku. Tak daleko som sa nedostal, ide to aj bez toho.
_________________
Zvykne sa hovorit, ze kto zabehne maraton, uz si nemusi nic dokazovat. Ja by som ale este rad snatch test s 32kg, press s 40 a TGU s 48kg :)
185/82
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Peet
peetthemaster


PříspěvekZaslal: st duben 29, 2015 12:43 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

cohen999 napsal:
Kedysi som to mal nastavene podobne. Su dve moznosti. A: zmierit sa s velmi postupnym progresom, a zaroven si uzivat zdravicko, alebo B: zacat si riadne nakladat, byt chvilu spokojny, zranit sa/pretrenovat sa, dat sa dokopy, zacat si riadne nakladat, byt chvilu spokojny, zranit sa... zacarovany kruh. Velmi dolezite je mat sporttester a poznat svoju TF max, alebo ju vediet cca odhadnut. Pri TF max 200 bpm (beats per minute - udery za minutu) sa idealne bezi pomaly beh pod 140 bpm. Ale moze to byt dost individualne, zavisi na laktatovom prahu a dalsich hodnotach, ktore vsak zistia najlepsie testovanim na specializovanom pracovisku. Tak daleko som sa nedostal, ide to aj bez toho.


Takhle to mám pořád dokola :)
_________________
Můžeš jít k zemi, ale musíš se zvednout!
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bombay


PříspěvekZaslal: st duben 29, 2015 3:06 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Pokud by někdo (Freimen?) měl pár těch treninkových plánů pro začátečníky, poprosím o link.
_________________
Symobolika je jejich reč, prave proto ze to nikoho nezajima
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
cohen999


PříspěvekZaslal: st duben 29, 2015 4:16 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Zavisi, aky velky zaciatocnik si. Daj vstupne data - vek, vaha, vyska, bezecka historia, co cvicim/necvicim, pripadne zranenia... spravny trener by ti mal poradit najma s vhodnym posilovanim k bezeckemu treningu, ak necvicis. Zostavit samotny program pre zaciatocnika je uz potom malickost. Prve 2 mesiace je to aj tak len o 2 - 5 kilometroch pomalym tempom 3x do tyzdna.
_________________
Zvykne sa hovorit, ze kto zabehne maraton, uz si nemusi nic dokazovat. Ja by som ale este rad snatch test s 32kg, press s 40 a TGU s 48kg :)
185/82
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
riker


PříspěvekZaslal: st duben 29, 2015 9:22 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

cohen999: s vetsinou co pises nesouhlasim

Kdyz chces aby pomaly behani melo smysl tak tomu musis venovat obrovsky mnozstvi casu. Treba hodinu denne. To tomu nejsem ochotnej dat...

Kdyz delas urcitej typ treningu, tak telo se specializuje. Jestli uz delsi dobu behas maratony, tak si schvalne zkus zabehnout nejaky sprint a pak napis jak ses pri tom citil a jak jsi byl rychly.
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
cohen999


PříspěvekZaslal: čt duben 30, 2015 8:10 am    Předmět: Odpovědět s citátem

riker: skus byt trosku konkretnejsi, s cim presne nesuhlasis. ano, behanie je casovo narocne. a ked ho este kombinujem s bicyklom a zelezom, o to viac si rozmyslim, ako si to zlozim.

maraton som zabehol jeden :) za posledny polrok som mal aj zopar sprinterskych treningov v ramci maratonskej pripravy. lenze pre maraton su dolezitejsie tempove treningy, preto sa sprinty "zanedbavaju" - presne kvoli specializacii (nebudem trenovat nieco, co tak uplne nekoresponduje s mojim cielom).

pri zaciatocnikoch v zasade plati, co pisem vyssie. a je len na nich, ci ten cas do pomaleho behu chcu investovat. pomaly beh buduje zakladnu vytrvalost a hodina 3 - 4x tyzdenne nie je zas az tak hrozny deal, ked uvazim, akymi roznymi debilnejsimi sposobmi ludia dokazuj zabijat cas. :D vyber medzi sprintami a tempovym behom je tak isto na nich - podla toho, ci chcu budovat viac vybusnu silu, alebo sa pripravovat na 10km (alebo iny dlhsi) pretek.
_________________
Zvykne sa hovorit, ze kto zabehne maraton, uz si nemusi nic dokazovat. Ja by som ale este rad snatch test s 32kg, press s 40 a TGU s 48kg :)
185/82
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Dave1913


PříspěvekZaslal: čt duben 30, 2015 10:46 am    Předmět: Odpovědět s citátem

Nejsem běžec, neběhám, jako typ kardia jsem si zamiloval inline-bruslení.

ale

slyšel jsem, že klenba nohy je poskládaná tak, že při větší a větší zátěži se zpevňuje. Pokud by člověk jen ležel a nechodil, úplně se tou nezátěží uvolní a člověk bude mít časem problém chodit. Pokud si tedy člověk koupí běžecké boty za 5.000 Kč, které jsou vytvarované přesně podle jeho chodidla, budou boty zastávat funkci klenby a ta nebude tak zpevněna.

Jen předávám názor který jsem slyšel a docela mi dává logiku. Můj kamarád běhá bos.
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Grimley


PříspěvekZaslal: čt duben 30, 2015 10:51 am    Předmět: Odpovědět s citátem

Mě by jen zajímalo, jak tenhle proces zpevňování klenby působí na kolena a páteř :)
_________________
[img:b9a3a7a497]http://forum.ronnie.cz/images/uploads/img_1290793266_1.jpg[/img:b9a3a7a497]
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
 
odeslat nové téma   Odpovědět na téma - běhání Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Rychle na stránku:


 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru




Populární značky: