Náhražka



 
odeslat nové téma  Odpovědět na téma - Náhražka  Úvodní stránka -> Kuchařka -> Náhražka
Rychle na stránku:
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
jachym


PříspěvekZaslal: ne prosinec 22, 2013 5:32 am    Předmět: Náhražka Odpovědět s citátem

Ahoj,
bohužel jsem teď přišel o brigádu, protože nějak nestíhám ve škole. Musím proto krouhnout rozpočet. Uvažoval jsem jak to udělat tak, aby to nemělo vliv na kvalitu (chuť apod. oželím). Základ zůstává - vločky, vajíčka atd. U některých jídel mě ale napadlo nahradit je a chtěl bych znát váš názor jestli myslíte, že je ta náhražka horší a případně v čem a jak byste to nahradili vy:

- tuňák, losos - napadlo mě nahradit sardinkama
- olivový olej - nahradit řepkovým
- rýže - omezit a střídat víc s těstovinama
- hovězí (zadní apod.) - kližka (byl jsem překvapený, že vychází nutričně snad ještě líp)

No a případně jestli třeba někoho napadá jak nejlíp nahradit pečivo. Kupuju opravdu celozrnný chleba, která ale nepřijde levněji. Tak něco čím by se to dalo občas prostřídat, musí to ale být něco, co můžu mít celý den v batohu na svačinu, dá se jíst studený, bude zdrojem ideálně nějakých kvalitních a složených sacharidů, většinou to jídám se šunkou apod.

No a jinak co se ještě masa týče, radši než si kupovat nějaký brak si ho dám méně často, proto mě napadlo i sojové (jo jasně že to není ono, ale nebudu jíst jenom to) a zajímalo by mě jaká je vlastně normální porce. Na tom obalu je 25g, ono se to nezdá, ono to dost nabobtná, ale 25g mi přijde jako dost směšný, i když je pravda, že třeba 100g to už je pomalu mísa když se to uvaří...
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
max100


PříspěvekZaslal: ne prosinec 22, 2013 6:04 am    Předmět: Odpovědět s citátem

ten řepkovy olej by me taky zajimal
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
madball


PříspěvekZaslal: ne prosinec 22, 2013 9:32 am    Předmět: Odpovědět s citátem

Stačí jenom zadat řepkový olej do googlu a najdeš spoustu článků, kde je napsaný, že se vyrovná olivovýmu oleji. V něčem ho i předčí, v něčem je zase o něco horší. Mně vyhovuje víc řepkovej olej, protože má oproti olivovýmu oleji víc neutrální chuť a to můžu mít oliváč přímo od zdroje, protože teta v Řecku olivy pěstuje.
Jeden odkaz třeba tady:
http://www.ordinace.cz/clanek/repkovy-olej-nam-prospiva/

Celozrnnej chleba si můžeš upéct domá sám, nic na tom není. Navíc si můžeš udělat kváskovej, kterej je líp stravitelnej. Budeš vědět z čeho je a možná z toho budeš mít i lepší pocit. Můžeš používat i jiný druhy mouky, aby byla trochu změna, ale to asi v tvým případě není dobrej nápad, protože jsou cenově zase taky trochu jinde (pohanková, jáhlová, kukuřičná, amarantová, špaldová, rýžová, ječná, ovesná...)

U masa bych se zkusil spíš zaměřit na části s kostí a zjistit si, jestli tě to ve výsledku nevyjde líp, když si to očistíš sám. Např. kuřecí prsa vs. koupit kuře vcelku a naporcovat si to sám a z kostí můžeš dělat nějaký vývary.
_________________
Non-functional hypertrophy (sarcoplasmic hypertrophy) doesn’t lead to an improvement in the capacity to produce force, but it does lead to added body weight (thus you have to carry more weight without having more strength).
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Janze


PříspěvekZaslal: ne prosinec 22, 2013 11:41 am    Předmět: Odpovědět s citátem

Nedávno jsme měli přednášku na LF o výživě a přednášející dr. měl o olejích celkem jasno: na studenou kuchyň oliváč, na teplou řepka. Slunečnice apod vylít do wc
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
eSko
Naivka


PříspěvekZaslal: ne prosinec 22, 2013 12:52 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Na teplou řepka, když je bohatší na PUFA, které jsou citlivé na přepalování? Neříkal to spíš opačně? Jestli ne, tak nevím, jestli Vám poradil dobře.
_________________
"Ti, kteří si myslí, že nemají čas na tělesná cvičení, si budou muset dříve či později najít čas pro nemoc." Edward Stanley
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Johny HaRd


PříspěvekZaslal: ne prosinec 22, 2013 12:57 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Lékařská fakulta a výživa. To je kapitola sama pro sebe.

Řepka je asi to poslední co bych na teplou použil, to radši sádlo.
_________________
"To mi rve koule"

Eric Cartman
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit WWW stránky autora
Janze


PříspěvekZaslal: ne prosinec 22, 2013 1:05 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

S těmi oleji říká každej něco jinýho. Máte-li studie, které ukazují něco jiného, sem s nimi. Nebo aspoň názory. Přeci jenom výživa, metabolismus apod není to, čemu se za rok a pár měsíců budu věnovat.

E: jinak LF a hodně věcí je kapitola sama pro sebe :) Ale zrovna výživu, kterou jsme brali asi 2x za těch 5 let, jsem měl poprvé já, takže to bylo ve 100% pořádku
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
madball


PříspěvekZaslal: ne prosinec 22, 2013 1:09 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Kouřový bod:

http://www.studio35.cz/clanky/clanky/na-cem-smazit-a-na-cem-ne.html
_________________
Non-functional hypertrophy (sarcoplasmic hypertrophy) doesn’t lead to an improvement in the capacity to produce force, but it does lead to added body weight (thus you have to carry more weight without having more strength).
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Johny HaRd


PříspěvekZaslal: ne prosinec 22, 2013 1:17 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Janze napsal:
LF a hodně věcí je kapitola sama pro sebe :) Ale zrovna výživu, kterou jsme brali asi 2x za těch 5 let, jsem měl poprvé já, takže to bylo ve 100% pořádku

Přesně tak. Šlo mi o to, že na LF se výživa neučí a nikoho to tam nezajímá.
_________________
"To mi rve koule"

Eric Cartman
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit WWW stránky autora
 
odeslat nové téma   Odpovědět na téma - Náhražka
Rychle na stránku:


 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru




Populární značky: