Kdo hradí výměnu dveří? (nájemní byt)


Jdi na stránku 1, 2  Další
 
odeslat nové téma  Odpovědět na téma - Kdo hradí výměnu dveří? (nájemní byt)  Úvodní stránka -> Na smazání... -> Kdo hradí výměnu dveří? (nájemní byt)
Rychle na stránku:
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
eSko
Naivka


PříspěvekZaslal: út srpen 19, 2014 4:59 pm    Předmět: Kdo hradí výměnu dveří? (nájemní byt) Odpovědět s citátem

Je tu někdo znalý občanského práva?
Stala se nám s přítelkyní taková věc, že po měsíci užívání bytu se zasekl klíč v zámku (fabka v prčicích) u vstupních dveří. Po zavolání zámečníka mi bylo řečeno (a i názorně ukázáno), že daná vložka je lehce prohnutá a určitě to nebylo způsobené běžným opotřebením. Už při nastěhování jsme zjistili, že zámek jde vcelku ztuha, ale naší blbostí jsme si mysleli, že stačí promazat a pohoda. Příště už víme, že to máme hned oznámit majiteli, protože se může stát právě to, co se stalo a nikdo nám nic nevymění a neproplatí. Nicméně při kontrole dveří zámečník zjistil, že stávající dveře nejsou již bezpečné (když se dovřou, tak nezapadne jazýček do díry - zřejmě nutné zbroušení) a je potřeba pro bezpečnost vždy zamykat zvenitř, protože pouhé zabouchnutí nestačí, dveře jsou stále otevřené. Horní bezpečnostní zámek nejde zamknout, protože dveře extra nesedí a potřebovaly by více dovřít, aby oním zámkem šlo pootočit a zapadly kovové části do vymezených děr.
Nyní jsou tedy dvě možnosti - nějaké větší zbroušení určitých částí dveří, aby se daly dovřít (zapadl jazýček), či nejlépe výměna dveří (na těchto se už dost podepsal čas a i z boku jsou jak kdyby je někdo ohlodával zubama...). Když mám zámečníka jako svědka a i dva kamarády, co u té výměny byly, že mi byly doporučena výměna, je nucen majitel ty dveře vyměnit, když neplní svoji základní funkci stoprocentně? Nerad bych, aby se budoucí úkon počítal jako "drobná oprava", pak bych totiž dostal opět velké kulové (navíc tu nemám ani flexu).

Díky za rady.
_________________
"Ti, kteří si myslí, že nemají čas na tělesná cvičení, si budou muset dříve či později najít čas pro nemoc." Edward Stanley
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Gohan


PříspěvekZaslal: út srpen 19, 2014 5:17 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Co ti na to řekl majitel?
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
eSko
Naivka


PříspěvekZaslal: út srpen 19, 2014 5:23 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Ten má momentálně vypnutý mobil, tak se chci ještě před hovorem poradit třeba s někým, kdo to řešil, nebo zná právo a ví, co a jak. Právníka a odvolávání se na právo chci až jako poslední variantu, ale chci už mít v podvědomí práva a povinnosti obou stran. Přece jen je zbytečný si dělat hned takhle ze začátku zle u majitele. Je to docela specifická situace, takže radši dvakrát "měřím".
_________________
"Ti, kteří si myslí, že nemají čas na tělesná cvičení, si budou muset dříve či později najít čas pro nemoc." Edward Stanley
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Gohan


PříspěvekZaslal: út srpen 19, 2014 5:32 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Tak co se týče "Dělání zle" u majitele, tak tam jsou pouze dvě možnosti, buďto se zachová jak by měl a zacvakne to, nebo to nezacvakne a bude mu fuk kolik paragrafů mu hodíš na hlavu a "bude zle" protože bude nucen to zaplatit i když nechce.
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
eSko
Naivka


PříspěvekZaslal: út srpen 19, 2014 5:50 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

A když přijede, zbrousí flexou díru aby tam zapadl jazýček od dveří a dveře půjdou normálně zabouchnout, tak jsem nahranej a výměny se nedočkám, že? Dveře nejsou v nějaké havarijním stavu, ale ta výměna by docela bodla, už kvůli pocitu bezpečí (mně je to jedno, ale bydlí tu i přítelkyně).
_________________
"Ti, kteří si myslí, že nemají čas na tělesná cvičení, si budou muset dříve či později najít čas pro nemoc." Edward Stanley
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kujin


PříspěvekZaslal: út srpen 19, 2014 6:01 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

§ 2264
(1) Zjistí-li nájemce v bytě poškození nebo vadu, které je třeba bez prodlení odstranit, oznámí to ihned pronajímateli; jinou vadu nebo poškození, které brání obvyklému bydlení, oznámí pronajímateli bez zbytečného odkladu.
(2) Nájemce učiní podle svých možností to, co lze očekávat, aby poškozením nebo vadou, které je třeba bez prodlení odstranit, nevznikla další škoda. Nájemce má právo na náhradu nákladů účelně vynaložených při zabránění vzniku další škody, ledaže poškození nebo vada byly způsobeny okolnostmi, za které nájemce odpovídá.
§ 2265
(1) Pronajímatel odstraní poškození nebo vadu v přiměřené době poté, co mu nájemce poškození nebo vadu oznámil.
(2) Neodstraní-li pronajímatel poškození nebo vadu bez zbytečného odkladu a řádně, může poškození nebo vadu odstranit nájemce a žádat náhradu odůvodněných nákladů, popřípadě slevu z nájemného, ledaže poškození nebo vada nejsou podstatné.
(3) Neoznámí-li nájemce pronajímateli poškození nebo vadu bez zbytečného odkladu poté, co je měl a mohl při řádné péči zjistit, nemá právo na náhradu nákladů; odstraní-li poškození nebo vadu sám, nemá právo ani na slevu z nájemného.
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
eSko
Naivka


PříspěvekZaslal: út srpen 19, 2014 6:33 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Zajímavý. Pošlu mu tedy raději SMS, aby se nemohl vymlouvat, že jsem s tím otálel. Nicméně co je "přiměřená doba" v tomhle případě?
_________________
"Ti, kteří si myslí, že nemají čas na tělesná cvičení, si budou muset dříve či později najít čas pro nemoc." Edward Stanley
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kujin


PříspěvekZaslal: út srpen 19, 2014 6:46 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

ještě si proč nájemní smlouvu jestli tam náhodou nemáš výslovně napsaný že nesmíš dělat žádný změny v bytě

snažil bych se skontaktovat pronajímatele a říct mu závadu a domluvit se s ním kdo ji odstraní

když nebude reagovat, tak to normálně vyměnit a chtít po něm peníze ( a doufat že nebude zmrd )

kolik je přiměřená doba jsem nikde nenašel
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jirka Kalous


PříspěvekZaslal: út srpen 19, 2014 8:52 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Na prvním místě je třeba se podívat do smlouvy. Tam by jsi měl mít napsáno za jaký rozsah úprav v nájemním bytě jsi odpovědný.
_________________
`K smíchu jsou mi všichni lidé, kteří tvrdí, že se člověk svou vlastní silou nemůže vznést do vzduchu!`
J.T.
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
eSko
Naivka


PříspěvekZaslal: út srpen 19, 2014 9:08 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Jediné, co s tím souvisí je tento smluvní bod:
"Nájemce je povinen oznámit bez zbytečného odkladu pronajímateli potřebu těch oprav (mimi oprav běžných) v bytě, které má nést pronajímatel, a umožnit jejich provedení; jinak odpovídá za škodu, která nesplněním této povinnosti vznikla."
Rozsah nijak není stanoven, takže se to řídí občanským zákoníkem. Drobné opravy (např. zmíněná výměna fab a vložky) samozřejmě pochopitelně na mé náklady, což už ale potencionální výměna vstupních dveří není.
_________________
"Ti, kteří si myslí, že nemají čas na tělesná cvičení, si budou muset dříve či později najít čas pro nemoc." Edward Stanley
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Deadlift
Moderátor


PříspěvekZaslal: út srpen 19, 2014 9:24 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Pronajímám byt a v tomto případě bych vyměnil dveře/vložku/cokoliv, aby to bylo vše OK - koneckonců v tom bytě mám taky nějaký majetek, ne?
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jirka Kalous


PříspěvekZaslal: út srpen 19, 2014 10:11 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

eSko napsal:
Jediné, co s tím souvisí je tento smluvní bod:
"Nájemce je povinen oznámit bez zbytečného odkladu pronajímateli potřebu těch oprav (mimi oprav běžných) v bytě, které má nést pronajímatel, a umožnit jejich provedení; jinak odpovídá za škodu, která nesplněním této povinnosti vznikla."
Rozsah nijak není stanoven, takže se to řídí občanským zákoníkem. Drobné opravy (např. zmíněná výměna fab a vložky) samozřejmě pochopitelně na mé náklady, což už ale potencionální výměna vstupních dveří není.

No vidíš, tady máš tu přiměřenou dobu vyjádřenou - bez zbytečného odkladu.

Otázka tedy je, jaké jsou nejnižší náklady na opravu?
Doporučil bych se s ním dohodnout, snad to bude možné.

Předpokládám, že nebude nadšený z toho že by měl kupovat nové dveře. Těžko to po něm budeš vymáhat, pokud se dá závada odstranit jinak a výsledek nebude znemožňovat používání bytu. Taky může říct, že dveře byli v pořádku a poškození jsi způsobil ty a domáhat se aby jsi koupil nové dveře na své náklady.
_________________
`K smíchu jsou mi všichni lidé, kteří tvrdí, že se člověk svou vlastní silou nemůže vznést do vzduchu!`
J.T.
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sk


PříspěvekZaslal: út srpen 19, 2014 10:57 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

ja si jednou zabouchl dvere a privolany zamecnik rekl at se otocim a nekoukam a za 3s byly otevrene :D
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cratach


PříspěvekZaslal: út srpen 19, 2014 11:07 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Mechanismus zavirani by podle smlouvy a NOZ opravit mel, ale bohuzel pro tebe staci, kdyz to on napr. zbrousi tak, aby tam ten jazycek zapadnul. Pak to bohuzel beznymu uzivani nijak nevadi a nijak na nem nevymuzes vymenu shitovejch dveri...

Mame mimochodem uplne stejny shitovy dvere, zamykame je pokazdy. Mame ted ale v byte mnohem horsi problemy (poruchu, ktera ma pricinu mimo nas byt a nezavinili sme ji), kterou se nedari vyresit s majitelem, takze se nejspis blizi stehovani a pripadny povolani pravniku...
_________________
"A vy jste jako kdo?"
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
eSko
Naivka


PříspěvekZaslal: st srpen 20, 2014 8:03 am    Předmět: Odpovědět s citátem

sk napsal:
ja si jednou zabouchl dvere a privolany zamecnik rekl at se otocim a nekoukam a za 3s byly otevrene :D


Já to zaplať pánbů vyzkoušel, zda je zámek KO, při otevřených dveří, takže jsem mohl ještě rychle letět do práce s minimálním zpožděním a se zámečníkem to vyřídili moji známí. :-) Ale je fakt, že co mi vyprávěli, tak je to někdy vtipný - příjde, 10 sekund práce, dveře otevřeny, vysol 800,-. A já se tu babrám se studiem výživy...

Cratach: To mě taky napadlo. Nicméně není zbroušení již zařazeno do drobných oprav? Pak bych si to totiž musel zřejmě udělat sám, nebo se mýlím?
_________________
"Ti, kteří si myslí, že nemají čas na tělesná cvičení, si budou muset dříve či později najít čas pro nemoc." Edward Stanley
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
 
odeslat nové téma   Odpovědět na téma - Kdo hradí výměnu dveří? (nájemní byt) Jdi na stránku 1, 2  Další
Rychle na stránku:


 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru




Populární značky: