Záverečné odvodnenie - totalná nula alebo popíjať ?



 
odeslat nové téma  Odpovědět na téma - Záverečné odvodnenie - totalná nula alebo popíjať ?  Úvodní stránka -> Soutěže -> Záverečné odvodnenie - totalná nula alebo popíjať ?
Rychle na stránku:
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
shot-putter


PříspěvekZaslal: so říjen 29, 2016 3:55 pm    Předmět: Záverečné odvodnenie - totalná nula alebo popíjať ? Odpovědět s citátem

Ahoj chalani !!!
čo hovoríte na túto teóriu ? respektíve ako by ste ju pochopili ? / dva články dolu /

ak klasika - pon,ut,str - 3 dni nulky, 8-10L vody a ešte jemne soliť do utorka až stredy ?
Ja väčšinou nesolím už od pondelka čo článok vyvracia.

Vcelku to je napísané na vedeckej úrovni ;) a pán Hamar je svetová kapacita vo fyziológii a biochémii ...
Ja sútažím 4 roky. Ak som išiel od štvrtku poobedia totalné 0 vody, dával draslík a cukroval nikdy som to ešte nenaplnil a nenažiloval tak ako ked sa po súťaži najem a trochu napijem.

vždy ta forma dojde po súťaži :D mam asi 8 sútaží za sebou ..totálne odvodnenie robím iba na poslednej. Nejako mna to zasa nestresuje, robím to pre radosť , pre potešenie ale rád by som vyzeral už aj na sútaži tak ako po sútaži :D

je pravda, že vždy sa trochu bojím nejako veľa cukrovať davam tak 500-600g štvrtok aj piatok iba komplexné až v deň sútaže aj rýchle sachre ... mám 190cm 98 kg súťažná váha. Ale vždy to je prázné, bez štavy, bez plnosti, bez žíl ... keď dám potom niečo slané, zmrzku, trochu sa napijem tak cca za 4-6 h síce možno sa to jemne zatiahne ale nic hrozné ...

Závěrečná příprava - Odvodnění před soutěží

Kulturistika a fitness > Tipy a rady > 62. - Jak se stát mistrem světa - Závěrečná příprava - Odvodnění před soutěží
závěrečná přípravaO tomto tématu koluje mnoho zvěstí a pověr. Existují rozličné a velmi exotické způsoby závěrečné přípravy. Od vysazování sodíku již týden před soutěží, až po totální omezení příjmu tekutin několik dnů před nástupem na pódium v domnění, že výsledná forma bude v podobě špičkového vyrýsování a svalové separace. V drtivé většině případů tato drastická opatření nefungují. Objasním Vám proto několik biochemických zásad hospodaření oganismu s vodou a minerály.

Hospodaření organismu s vodou a minerály spadá do působnosti endokrinního systému renin-angiotenzin-aldosteron. Spouštěcí mechanismy tohoto systému jsou omezení příjmu vody, pokles krevního tlaku a snížení obsahu sodíkových iontů, jejichž množství a koncentrace také po spuštění systém zpětně ovlivňuje, tzn. co systém spustí, to je systémem též řízeno. Primárním orgánem, který zaznamenává výše uvedené změny jsou ledviny, konkrétně jejich receptory.

Při dehydrataci začnou ledviny vylučovat hormon renin, který štěpí bílkovinu vznikající v játrech, tzv. angiotenzinogenu na angiotenzin I, který je enzymaticky přeměněn na angiotenzin II. Angiotenzin II je hlavním hormonem celého systému, který způsobuje stažení cév a tím zvýšení krevního tlaku. Důležité je, že v kůře nadledvin stimuluje produkci antidiuretického steroidního hormonu aldosteronu. Aldosteron způsobuje zadržování sodíku a omezuje tvorbu moči, čímž zabraňuje ztrátě vody ledvinami.

Další negativním faktem je podpora aldosteronu k sekreci (vyloučení mimo buňku) draslíkových iontů. Tím dochází ke snížení obsahu vody v intracelulárním (vnitrobuněčném) prostoru - ve svalových buňkách, tedy ke zmenšování svalstva, které je až ze 75% tvořeno vodou. Voda je pak vylučována z buněk do extracelulárního (mimobuněčného) prostoru - do podkoží a výsledek je ten, že svaly jsou měkké, hladké, závodník je bez výrazného vyrýsování a svalové separace.

Voda se v organismu nepřesouvá jako čistá H2O, ale jako roztok se sodíkovými ionty. Sodík ovlivňuje množství extracelulární tekutiny - mj. i v podkoží, kde je vrstva vody se sodíkovými ionty. Když vyřadíte sůl ze stravy a budete hodně pít cca 4-5 litrů denně, bude tělo vylučovat vodu ledvinami spolu se sodíkem, protože tělo nebude mít důvod tvořit aldosteron. Tím se bude snižovat obsah sodíku v podkoží. A když tam nebude sodík, tak tam nebude ani voda a podkoží se odvodní. Celý proces lze zvýraznit příjmem draslíku, který bude vodu přivádět do svalových buněk. Dojde tak ke zvýraznění svalů, především hustoty a tvrdosti.

Aldosteron je však tvořen nejenom při výrazné dehydrataci, ale i při omezení příjmu sodíku. Manipulace se sodíkem ovšem patří k důležitému kroku v odvodnění podkoží. Tím se však připravuje živná půda pro vznik aldosteronu. Při dostatečném příjmu tekutin není tvorba aldosteronu omezením soli tak rychlá a výrazná jako při dehydrataci. Ovšem tělo se snaží mít sodíkové i draslíkové ionty v rovnováze, proto by omezení sodíku nemělo být provedeno dříve jak dva dny před soutěží.

Tato doba je dostatečná pro odvodnění podkoží a nevyvolání produkce aldosteronu omezením sodíku. Délka této doby je individiuální, proto je nutné odvodnění vyzkoušet předem a vše si zapisovat a kontrolovat formu několikrát denně. Poté si stanovte délku doby s omezením sodíku. Setkal jsem se s případy, že stačil den, jiní potřebují dny tři. Průměr a nejčastější praktikovaná doba jsou dva dny s omezením soli před soutěží.

Jak bylo uvedeno, dehydratace vede k tvorbě angiotenzinu II, který způsobuje stažení cév. Takže ovlivňuje žádanou vaskularitu - žilnatost, což je před soutěží nežádoucí a je to další důvod, proč omezení vody nepraktikovat.

požité zdroje:
S. Trojan a kol., Lékařská fyziologie
K. Murray, Harperova biochemie
MUDr. Dušan Hamar, CSc.
Jozef Grolmus - mistr světa v kulturistice

Závěrečná příprava 2 - Sacharidy a voda

Kulturistika a fitness > Tipy a rady > 63. - Jak se stát mistrem světa - Závěrečná příprava 2 - Sacharidy a voda
sacharidy a cukryPrimárním cílem zvýšeného příjmu sacharidů před soutěží je naplnění svalstva glykogenem, což vede k větším a plnějším tvarům svalstva s lepší tvrdostí a separací.

Často praktikovaná dehydratace před soutěží ovšem blokuje naplnění svalstva glykogenem bez ohledu na dostatečné množství inzulínu, protože voda na sebe váže glykogen vznikající z glukózových jednotek v poměru 1:3 a plní tím funkci nosiče.

Po vstřebání glukózy z trávícího traktu do krve koluje glukóza krví. Část se použije na doplnění glukózy jako zdroje energie pro vnitřní orgány, většinu však přemění játra na tuk. Sportovci, kteří přijímají sacharidy bez přiměřeného přívodu vody přesměrovávají přeměnu glukózy do vlastních tukových zásob. Zvyšování tukových zásob je před soutěží pochopitelně nežádoucí.

Sacharidů před soutěží se není třeba obávat, klíčem k jejich zabudování do svalů je dostatečná hydratace. Na základě výše uvedených mechanismů lze vysvětlit, proč kulturisté jeden až dva dny po soutěži vypadají lépe než na soutěži. Důvodem je to, že po soutěži nejenom více jedí, ale i pijí. Při dostatečném přívodu vody jsou svaly schopné přijímat dostatek glukózy a vytvářet z ní glykogen.

Kulturisté by si měli uvědomit, že při omezení příjmu vody v závěrečné fázi přípravy, hlavně při zvýšeném přívodu sacharidů, tělo není schopno naplnit svaly glykogenem a odbourávat tuky. Dostatečný přívod vody by proto měl být součástí dietního režimu v posledních dnech před soutěží.

použité zdroje:
MUDr. Dušan Hamar, CSc.
Jozef Grolmus - mistr světa v kulturistice

Vopred dikes za tipy, rady a názory
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
 
odeslat nové téma   Odpovědět na téma - Záverečné odvodnenie - totalná nula alebo popíjať ?
Rychle na stránku:


 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru




Populární značky: