výron kotníku - urychlení rehabilitace?



 
odeslat nové téma  Odpovědět na téma - výron kotníku - urychlení rehabilitace?  Úvodní stránka -> Ostatní -> výron kotníku - urychlení rehabilitace?
Rychle na stránku:
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Mablung


PříspěvekZaslal: po únor 27, 2012 11:29 pm    Předmět: výron kotníku - urychlení rehabilitace? Odpovědět s citátem

Už se to tu asi někdy probíralo, nicméně krátké vyhledávání mi nic nenašlo, tudíž se to tu bude znovu.
Mám podvrknutý kotník. Mohu s tím chodit, běhat, hrát fotbal (ale se střelbou to moc slavné není). Kotník je napuchlý a jsou tam povolené vazy. Otázka je jednoduchá. Co děláte abyste urychlili regeneraci? Nechtěl bych si dát na 3 týdny pauzu, chci se normálně pohybovat. Byla mi razena chladící mast. Máte s tím někdo nějaké zkušenosti? Je podle vás lepší ortéza a nebo to stačí stáhnout obinadlem? Máte někdo nějaké zaklínadlo jak co nejrychleji stáhnout vazy na původní rozměry? Máte někdo zkušenosti s tím jak rychleji srazit otok?
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
guruhonza
Anonymní


PříspěvekZaslal: po únor 27, 2012 11:32 pm    Předmět: Re: výron kotníku - urychlení rehabilitace? Odpovědět s citátem

Otok srazíš ledováním (15-20 minut) ... a nechoď. Nohu měj úplně v klidu (na polštáři někde vysoko) - nic lepšího neexistuje jako léčba. Když budeš chodit, tak se budeš muset spokojit s delší léčbou...

lehčí výron se dá vyléčit za 3 dny... těžkej jsem zvládl za 10 dní asi (a po 5 se dalo chodit bez bolesti, ale při pohybech furt bolel)
nahoru
Prasopes.


PříspěvekZaslal: po únor 27, 2012 11:33 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Chladit ledem (na mast se vyser), nejlepsi je si dat zmznout mokrej kus hadru/uterku atd. do mrazaku ... a menit si to vzdycky kdyz uz rozmrzne. Tzn. delat si zabaly.

Ve chvili kdy se to sklidni, spadne otok, zacne to mit normalni barvu atd. atd. tak bych jeste par dni chladil. Ve chvili kdy uz to zacne jen bolet, barva normalni, skusil bych hrejivou mast pro prokrveni (pokud by po par pouziti delala problemy, mas tam nejaky zanet, mast bych tedy vysadil a nechal bych to v klidu).

Orteza rozhodne lepsi jak bandaz -> obycejna bandaz fixuje malo, ty by si s tim nemel vubec hybat.
_________________
Bolest je jen psychická záležitost.
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit WWW stránky autora
e-witch


PříspěvekZaslal: út únor 28, 2012 10:22 am    Předmět: Odpovědět s citátem

... zrovna to řeším , ... vazy mám jen natažené, ale i tak padlo něco o 10-12 týdnech klidu ... já to vidím klidově tak do zítřka, pak pokud možno normální provoz bez nějakých extrémů, dřepů atd. ... tady jsem našla něco k tématu: ( http://www.lekari-online.cz/ortopedie/zakroky/hlezno-podvrtnuti )
Pokud je poranění vazů lehčí (tj. 1. a 2. stupeň) a vazy nejsou přerušeny, dává se před imobilizací přednost tzv. funkční terapii. To znamená, že končetina je zatěžována co nejdříve, což pomáhá vstřebání otoku i hematomu díky svalové činnosti. Ihned po úrazu se končetina leduje a je položena ve zvýšené poloze. Tak se minimalizuje otok, bolestivost a krevní výron. Když otok ustoupí, přikládá se na kotník bandáž nebo ortéza a pacient pomalu začíná kotník zatěžovat a rehabilituje pomocí analgetických fyzikálních procedur (elektroléčba, ultrazvuk, laser, lymfodrenáž). Během nošení ortézy je dobré při chůzi používat francouzské hole a natírat poraněný kotník heparinoidy. Tato metoda léčby je široce využívána především ve sportovní medicíně. V tomto oboru se navíc propaguje také aplikace lokálního anestetika do místa poranění, takže pacient bolest necítí, protože anestetikem se vyřadí nervy bolest vedoucí. Proto může kotník zatěžovat, což opět napomůže vstřebání otoku i podlitin. Výhodou funkční terapie je rychlý návrat k běžné aktivitě a sportu, minimum komplikací a nízké léčebné náklady, nevýhodou je ovšem nutnost velmi dobré spolupráce pacienta. Vazy jsou po funkční terapii obvykle zhojeny do 3 týdnů, plná zátěž je možná za 8 až 10 týdnů.
... tak snad to půjde a s plánovanou plnou zátěží za 14 dní si to nepředstavuju jak Hurvínek válku
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mablung


PříspěvekZaslal: út únor 28, 2012 5:12 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Koupil jsem koňskou mast na zchlazení. Ortéza se mi kupovat nechce, tak často kotníky podvrknuté nemám, takže obinadlo. Njn, zázraky nefungují

Chodit budu (někteří z nás pracují ) a sportovat hodlám také. Jen to budu muset pořádně stahovat obinadlem.
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
 
odeslat nové téma   Odpovědět na téma - výron kotníku - urychlení rehabilitace?
Rychle na stránku:


 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru




Populární značky: