Jak často procvičit sval



 
odeslat nové téma  Odpovědět na téma - Jak často procvičit sval  Úvodní stránka -> Začátečníci -> Jak často procvičit sval
Rychle na stránku:
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
majk45


PříspěvekZaslal: ne prosinec 01, 2019 1:17 pm    Předmět: Jak často procvičit sval Odpovědět s citátem

Ahoj,
při čtení různých tréninkových plánů či přímo při diskuzi s trenéry ve fitku, jsem si všiml, že se velmi často liší názor, ohledně toho, zda má začátečník, který chce nabrat objem, cvičit svalovou partii jednou týdně do selhání nebo "lehce" 2x týdně.
jeden trenér mi řekne, že jednou týdně a druhý, že jako začátečník musím 2x týdně....

Proč jednou týdně?
-tělo má paměť a "větší selhání" dá tělu větší impuls pro růst svalu
-šetří to čas
-2x týdně sval do selhání prostě neodcvičím, protože po opravdu pořádném tréninku je cca 5 dní namožený (vyzkoušeno)

Proč 2x týdně?
- svaly rostou cca 4 dny od tréninku, takže tak po 3-4 dnech by bylo dobré dát nový impuls, aby rostli pořád (=rychleji)

Jako příklad uvedu trénink hrudníku:
1 týdně - 8-10 sérií po 8-12 opakování bench, 4x10 s jednouručkami na šikmé lavici, 4x10 rozpažování v leže
2x týdně - ponděli - 4x8-12 bench, 4x10 s jednouručkami na šikmé lavici, 4x10 rozpažování v leže; ve čtvrtek totéž

Když sval cvičím jednou týdně, snažím se ho vyčerpat právě těmi velkými cviky jako je bench, dřepy, shyby atd. U doplňkových cviků pak volím klasický formát 4x10.
Pokud cvičím 2x týdně, sval úplně vyčerpat ani nechci, protože bych nezvládl další trénink za několik dní (proto méně komplexních cviků) a zároveň musím odcvičit dvě velké partie + malou (např. záda, hrudník, ruce), takže by na vyčerpání nebyla ani síla. Trénink rovněž trvá déle.

Čas mám cvičit 4x týdně, takže trénink by byl buď AB den pauzy AB dva dny pauzy nebo vždy jeden velký sval (záda, ramena, nohy, hrudník) a jeden malý (biceps, triceps, 2x břicho).

Ještě doplním, že si dávám jen protein po tréninku a jinak klasická strava bez suplementace.

Jaký je Váš názor, jak často a jak intenzivně procvičit sval? Je v tom nějaký velký rozdíl (čas za jak dlouho naberu) nebo je důležité každý sval jednoduše procvičit cca 20 sériemi za týden - zda to bude v jeden den nebo rozdělené do dvou dnů je pak jedno?

Zvládne vůbec tělo zajistit růst dvou velkých svalů naráz? Když bych např. cvičil záda a hrudník v jeden den.
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kubbas


PříspěvekZaslal: ne prosinec 01, 2019 7:31 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Lepšie a efektívnejšie je cvičiť 2x týždenne a periodizovať si ten tréning... Teraz ked cvičím hala bala nemám také výsledky a najviac som sa zlešil či po silovej či objemovej stránke ked som šiel DUP periodizáciu a vždy som vedel čo idem v ten den cvičiť a akú váhu mám mať naloženú. Cvičil som ako ty píšeš 2x celé telo 2+1 2+2 Hrudník Nohy Triceps / Chrbát Ramená Biceps a nikdy som nemal svalovice ani som nebol rozbitý lebo som sa hral s objemom treningu. Nikdy som ja osobne nevidel zmysel ist partiu 1x do týždna do mŕtva že som ešte 5 dní po treningu noh nadaval ked som musel ist 200km na aute a radiť.
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Spazik


PříspěvekZaslal: po prosinec 02, 2019 9:44 am    Předmět: Odpovědět s citátem

Na to asi není univerzální odpověď jako nějaká obecná pravda.

Nejlíp asi bude, když si vyzkoušíš oba způsoby a uvidíš sám, co ti líp funguje :-)

Se systémamy tréninků je to jako s jídlem. Přečteš milion knih a zjistíš že přístupů je hodně, a některé si i zcela odporují
Je pak na tobě co si z toho vezmeš...
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Peter Ustinov


PříspěvekZaslal: út prosinec 03, 2019 12:00 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Ja osobne bych rekl 3x tydne
pokazde nohy, pokazde zada, pokazde prsa
ramena a bricho stridat s pazemi
a 8 serii na velke (prvni trojka), 3-5 serii na male (3. radek)
2x tydne taky neni spatne, pokud projedes treba prsa a zada jeden den, pak nohy a treba ruce, volno, a ctvrtek a patek to zopakujes
jednou tydne je podle me blbost
precti si k tomu clanek
https://kulturistika.ronnie.cz/c-4822-trenink-celeho-tela-vs-split-analyza-tima-henriquese.html
https://kulturistika.ronnie.cz/c-13925-spravna-treninkova-metodika-pro-maximalni-objem.html
https://kulturistika.ronnie.cz/c-4191-mytus-nizkofrekvencniho-split-treninku.html
_________________
Padre vám možná řekne, co je peklo, ale já vám ho ukážu!


Naposledy upravil Peter Ustinov dne út prosinec 03, 2019 2:59 pm, celkově upraveno 1 krát
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Wojtkingson


PříspěvekZaslal: út prosinec 03, 2019 12:40 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Do selhání pro začátečníka určitě není potřeba a ani vhodný. Nejsi zvyklej na váhy, technika může být sporadická, spíš dojde k nějakýmu problému než k posunu. Měl by sis ty cviky zažít a tyhle intenzifikační metody nechat na později.

Mám jednoho známýho, defacto trvalej začátečník, kterej pořád mluví o posilce, ale jde tam jednou týdně, rozbije se, pak týden pije proteiňáky a chválí se, jak se rozstřelil, že svaly rostou, ale pořád váží asi 75kg na svoje 2 metry bez náznaku posunu.

Souhlasím s Ustinovem, 2x - 3x týdně s vhodnou intenzitou, abys to zvládal. Nevím kolik ti je, takže je dost těžký i posoudit to, jak se ti tělo bude regenerovat.

Já jsem měl rád i koncept 1 den fullbody a pak A+B. Byla to taková úspora času, u Fullbody jet 3 vícekloubový cviky na hlavní partie a pak nějaký doplňky a u A+B se můžeš na ty partie ještě víc zaměřit.

Ale pokud jsi začátečník, tak bych šel do toho fullbody. Začni s něčím míň náročným a můžeš přidávat série, cviky a váhy. Zapisuj si svoje cvičení a váhy a napiš si k tomu přidat nepřidat váhu. Pokud budeš chtít nutně do selhání, tak max u poslední série posledního cviku, ale jako začátečníkovi bych Ti to nedoporučoval.
_________________
The pain you feel today will be the strength you feel tomorrow
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lucie_Rouskova8


PříspěvekZaslal: ne listopad 29, 2020 7:59 am    Předmět: Cvičení Odpovědět s citátem

Já cvičím 5x týdně. Dávám si pauzu většinou v úterý a v sobotu.
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
 
odeslat nové téma   Odpovědět na téma - Jak často procvičit sval
Rychle na stránku:


 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru




Populární značky: