Osa na bench a drep pro ChickenEatera


Jdi na stránku 1, 2  Další
 
odeslat nové téma  Odpovědět na téma - Osa na bench a drep pro ChickenEatera  Úvodní stránka -> Trénink -> Osa na bench a drep pro ChickenEatera
Rychle na stránku:
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
ChickenEater


PříspěvekZaslal: st říjen 21, 2020 10:25 am    Předmět: Osa na bench a drep pro ChickenEatera Odpovědět s citátem

Cau lidi,
vzhledem k tezke situaci si vybavuju domaci posilovnu, shanim ted olympijskou cinku a jsem docela zmateny z velkeho vyberu.
Pouziti:
Prevazne trojbojarske discipliny, nejcastejsi zatizeni kolem 150-200kg, k tomu nejake komplexni cviky pro zpestreni.

Kratke lehci nebo jinak nestandardni osy jsem zavrhl.
Chci standard 220cm, 50mm, 20kg, ale nevim, jestli mam chtit s lozisky bez lozisek, se silnejsim uchopem 38mm nebo 39mm, tuzsi, mekci, pozink, chrom nebo nerez

Nasel jsem ruzne od 2500Kc do 16000,- nejsem si ale jisty, jak zasadne se lisi v pouzitelnosti.

Ma cenu kupovat bazarovou? Trochu se bojim rizika, ze bude ohnuta.

Diky predem za kazdou reakci.


_________________
Tento princip je natolik obecny, ze jakekoli jeho konkretni pouziti je zhola nemozne
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Palec077


PříspěvekZaslal: st říjen 21, 2020 11:58 am    Předmět: Odpovědět s citátem

Vše záleží na kotoučích a hlavně tvé výkonosti a cílech. Pokud dřepuješ často nad 180kg, měkká osa není moc vhodná.

Vybíral bych podle atributů níže:
Rádlování: Jelikož je primární dřep a bench, tak určitě osu se středovým rádlováním, aby ti neklouzala ze zad.
28mm vs 29mm: Záleží na kotoučích, protože širší kotouče=vyšší průhyb a s tím nepříjemné pružení. U 28mm vzpěračských os je to patrné od cca150kg. Pokud teda nemáš v plánu vzpírat, ber 29mm. Zároveň má ale 29mm osa hrubší a ostřejší rádlování. Lepší na tah, horší pro dlaně.
Ložiska: Pokud necvičíš snatch nebo power clean, ber bez ložisek. Většinou 28mm osa má ložiska a 29mm osa nemá. Levná 28mm osa pak bude mít ložiska nekvalitní. Pro dřep je opět vhodnější ta bez ložisek (pouze s kluznýma)..
Povrchová úprava: Záleží kde osu skladuješ. Pokud ve vlhkém prostředí, rozhodně nebrat holou ocel a nejlíp ani zinek. Chrom nebo nikl je odolný, ale trochu "otupí" rádlování. Nerez je drahá sázka na jistotu. V suchém prostředí vydrží všechny.
Bazar vs nová: Pokud tě vyloženě netlačí rozpočet, rozhodně bych koupil novou. Dnešní situace je stejně taková, že na bazarech neni z čeho vybírat.

Jinak vybíral bych asi z os jako Strengthshop bastard power bar, Texas power bar, Rogue power bar nebo ATX russian bar (sice nerez, ale zase 28mm..)
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Peter Ustinov


PříspěvekZaslal: st říjen 21, 2020 12:35 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Tomu říkám rozbor!
_________________
Padre vám možná řekne, co je peklo, ale já vám ho ukážu!
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ygg


PříspěvekZaslal: st říjen 21, 2020 2:12 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Souhlas, fakt paráda a radost číst.

Akorát by mne zajímalo jak je to s jejich dostupností u nás, tedy zda se to dá u nás koupit a pokud, tak cca za kolik. Já zatím našel jen ty ATX ... ta nerez je za cca 12,5 litru, jiné i výrazně za méně.
_________________
Reacher let him go. There were things Reacher didn´t like to do. Running was one of them.
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ChickenEater


PříspěvekZaslal: st říjen 21, 2020 4:19 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Parada, diky za detailni rozbor.
Jeste me napada jeden aspekt, ktery neni zminen:

Je pruznejsi, tj 27/28mm osa setrnejsi ke kloubum? Je mi 37, cvicim uz 22 let, o vykony a cisla zvednutych kg uz mi tolik nejde ,presto s uplne malyma vahama cvicit nebudu.
_________________
Tento princip je natolik obecny, ze jakekoli jeho konkretni pouziti je zhola nemozne
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ygg


PříspěvekZaslal: st říjen 21, 2020 4:34 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

U benče tu pružnost nevyužiješ, u dřepu mi přijde, že případná pružnost je spíše na škodu, protože jakýkoli pohyb váhy, byť daný jen pružností osy, je nežádoucí. A ani u mrtvoly bych nějaký benefit z uvedeného hlediska od pružnější osy nečekal. Ne při korektním provedení cviku.
_________________
Reacher let him go. There were things Reacher didn´t like to do. Running was one of them.
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ChickenEater


PříspěvekZaslal: st říjen 21, 2020 4:54 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

ok, diky, v tom pripade pro me bude nejlepsi 29mm, ted jen sehnat vhodnou znacku a distributora. Nechali jste si nejakou posilat ze zahranici?

PS: prekvapilo me, ze nektere osy nemaji stredove radlovani, jsem myslel, ze je automaticky u vsech.
_________________
Tento princip je natolik obecny, ze jakekoli jeho konkretni pouziti je zhola nemozne
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Palec077


PříspěvekZaslal: čt říjen 22, 2020 6:19 am    Předmět: Odpovědět s citátem

Pružnější osa líp pohltí rázy např při přemístění nebo výrazech. Zároveň je ale nestabilnější jak při benchi, tak při dřepu. Pokud dřepuješ jen s mírně zalomeným zápěstím, měkká osa ti při propružení bude zatěžovat zápěstí. Šetrnější mi příjde ta tvrdá osa. Při high baru to tak nevadí. Na tah má pružnější osa rozhodně výhodu při odlepení, jelikož propruží, natáhneš ji líp na sebe a mírně se zkrátí celková dráha.

Středová rádlování mají všechny PWL osy. Osy na crossfit a tréninkové vzpěračské pak středové rádlování nemají, jelikož při frekvenci cleanu nebo předního dřepu by jim zbytečně rozedřela krk..

Dostupnost os ze zahraničí je dobrá. Já zatím objednával jen ze zahraničí (Rogue - Belgie a Strengthshop - UK a Německo) a doručení cca do 4 dnů, pokud bylo zboží skladem.

Jinak nejvhodnější "univerzální" osa bude asi Texas power bar, jelikož má 28,5mm a je tím pádem trochu měkčí, ale ne zas moc. Zároveň nemá ložiska, takže neni nestabilní při dřepu nebo benchi a má ostré rádlování na tah. Power clean s ní rekreačně taky de cvičit. Pokud cvičíš trh, tak jedině osu s ložiskama. Levným "gym" osám se vyhni uplně. Jsou z nekvalitní oceli, která nepruží, ale snadno se ohne. Taková osa má pak potenciál ti zlomit zápěstí při dřepu, nebo spadnout na krk při benchi.
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ChickenEater


PříspěvekZaslal: pá říjen 23, 2020 5:37 am    Předmět: Odpovědět s citátem

Na osu navazuje i vyber kotoucu, rikam si ze na nich muzu klidne i usetrit, hardcore rezany v malovyrobe muzu mit za 35Kc/kg, tzn. treba kolem 6-7tisic za kompletni sestavu. Na podlahu dam tlustou gumu, takze by to mohlo fungovat.

Jaky je vas nazor?


_________________
Tento princip je natolik obecny, ze jakekoli jeho konkretni pouziti je zhola nemozne
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
drlift_


PříspěvekZaslal: po říjen 26, 2020 8:15 am    Předmět: Odpovědět s citátem

ygg napsal:
U benče tu pružnost nevyužiješ, u dřepu mi přijde, že případná pružnost je spíše na škodu, protože jakýkoli pohyb váhy, byť daný jen pružností osy, je nežádoucí. A ani u mrtvoly bych nějaký benefit z uvedeného hlediska od pružnější osy nečekal. Ne při korektním provedení cviku.


Bench a dřep se dělají lépe s tvrdší osou (29mm). Činka ti i lépe padne do ruky. Pravděpodobně je to tak u téměř každého, alespoň tedy u nás v posilovně bere každý 28mm osu na benč jen jako nouzovou variantu, případně si raději počká než budou volná stanoviště s 29mm osou.

U mrtvoly je to naopak. 29mm osa je celkem opruz. Rozjezd činky je s tvrdou osou méně přijemný. Je to hned od spoda hroznej "panel". U 28mm se ti činka nejdřive prohne a pak se začínají odlepovat kotouče, což je super. Rozjezd činky je díky tomu hezky plynulej. Na měkké ose díky tomu zvedneš o trochu víc.
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
drlift_


PříspěvekZaslal: po říjen 26, 2020 8:22 am    Předmět: Odpovědět s citátem

ChickenEater napsal:
Na osu navazuje i vyber kotoucu, rikam si ze na nich muzu klidne i usetrit, hardcore rezany v malovyrobe muzu mit za 35Kc/kg, tzn. treba kolem 6-7tisic za kompletni sestavu. Na podlahu dam tlustou gumu, takze by to mohlo fungovat.

Jaky je vas nazor?


Pokud chceš závodit, byl bych s kotoučema opatrný. Někteří výrobci si s přesnou váhou kotoučů nelámou moc hlavu. Ono se to nezdá, pár deko sem, pár deko tam.

Osobní zkušenost: Naložená činka měla vážit 180kg. Přišlo nám divný, že se nám na ní tak dobře benchuje, takže jsme vše převážili. K převapení nám vyšla váha 170kg, což je celkem rozdíl :)
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ygg


PříspěvekZaslal: po říjen 26, 2020 9:51 am    Předmět: Odpovědět s citátem

Za doplnění u mrtvoly dík ... co pružnější osa dělá je celkem jasné, ale přiznám se, že absolutně neumím posoudit jak moc to ovlivní výkon. A myslíš že to je spíš člověk od člověka, nebo spíš co komu vyhovuje?

U těch kotoučů je hlavně super když každý váží jinak, kdysi jsem vzbudil ve fitku upřímný úžas když vlivem totální nas....sti jsem převažoval všechny dvacítky. Jak se ukázalo, max rozdíl byl 1,5 kg, což třeba na úzký (a nejen) benč já osobně už fest cítím a ramena za to zrovna neděkují.
Ale zase pokud by to člověk měl na doma, tak převáží a naučí se s tím pracovat a nějak to vždy poskládá.
Přece jen ... money talks.
_________________
Reacher let him go. There were things Reacher didn´t like to do. Running was one of them.
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ChickenEater


PříspěvekZaslal: po říjen 26, 2020 5:06 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Jeste dotaz, jak je to vlastne se vzdalenosti krouzku?
Fitka jsou zavreny, tak nemuzu premerit na co jsem zvykly.
Ktera vzdalenost je mezi osami v komernich fitkach castejsi?

-81 nebo 91cm? - lifterska osa by mela mit 81? ATX Russian, ktera vychazi z klasiky ale ma 91




Dekuju
_________________
Tento princip je natolik obecny, ze jakekoli jeho konkretni pouziti je zhola nemozne
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ygg


PříspěvekZaslal: po říjen 26, 2020 6:15 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Pokud u té ATX dobře čtu, tak ... Mezinárodní označení rukojeti IWF - 910 mm ... a IWF je mezinárodní vzpěračská federace.
_________________
Reacher let him go. There were things Reacher didn´t like to do. Running was one of them.
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Palec077


PříspěvekZaslal: út říjen 27, 2020 8:16 am    Předmět: Odpovědět s citátem

29mm osy mají vždy vzdálenost kroužků 810mm. 28mm osy mají většinou 910mm, pokud je to "crossfit" osa, tak má často 810mm i 910mm kroužky.

810mm je standart pro trojboj, 910mm je standart ve vzpírání.
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
 
odeslat nové téma   Odpovědět na téma - Osa na bench a drep pro ChickenEatera Jdi na stránku 1, 2  Další
Rychle na stránku:


 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru




Populární značky: