Tréninkové cykly nebo ne?


Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
 
odeslat nové téma  Odpovědět na téma - Tréninkové cykly nebo ne?  Úvodní stránka -> Trénink -> Tréninkové cykly nebo ne?
Rychle na stránku:
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Michal66


PříspěvekZaslal: st duben 05, 2017 5:18 pm    Předmět: Tréninkové cykly nebo ne? Odpovědět s citátem

Dobrý den,
je mi 24 let, měřím 184 cm a vážím 79 kg. Prakticky od mládí sportuji, měl jsem ale rok pauzu a teď jsem cvičil půl roku full body + běhám, což je taková moje srdečná záležitost a toho se nechci vzdát. Posiluji doma s vlastní vahou, jednoručkami, hrazdou.
Cvičím nyní A - prsa, ramena, triceps, B - záda, biceps, předloktí, C - nohy a po každém cvičení břich. Vše jednou týdně.
S tím, že se jedná povětšinou o 3 cviky u každé velké svalové partie, 2-3 u malé a 3-4 série u všech cviků s minutovou pauzou. Cvičení začínám velkými partiemi.
K tomu běhám 3x týdně, ale kratší vzdálenosti a převážně HIIT.
Dovolím si říct, že jídelníček, spánek i pitný režim mám OK. Beru klasické věci typu hořčík, multivitamín, kloubní výživa, omega, lecithin. Zvažuji dextrózu s kreatinem.

Mým cílem nyní je trošičku nabrat, ale zejména prostě zlepšování postavy směrem k nabírání svalové hmoty a zároveň lepšímu rýsování a neobětovat také běhání.
Rád bych se tedy zeptal na otázku tréninkových cyklů (vytrvalostní, pumpovací, silový a objemový), zda je dobré je po těch týdnech, např. 1, 3, 3 a 3 střídat se změnami vah a počtem sérií a opakování + dle cyklu reagovat i běháním, např. v objemové neběhat, ve vytrvalostní dát o něco delší trať atd. nebo jet tuto rutinu s tím, že budu třeba po měsíci (dle situace, jak bude tělo reagovat a pracovat) zvyšovat závaží.

Snad jsem to napsal trochu srozumitelně a budu rád za každou radu, jakou cestu zvolit.
Díky moc a ať se daří!
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal66


PříspěvekZaslal: st duben 05, 2017 7:44 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Případně jestli nezůstat raději u Full-body, ale otázka zůstává, zda cyklovat nebo ne.
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Maerlyn0


PříspěvekZaslal: st duben 05, 2017 10:51 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Mám pocit, že chceš dělat všechno, ale bude to nejtěžší a výsledky budou nejpomalejší. Nějaký cyklování je imho zbytečný, když ani moc nevíš, co sám teda chceš. Prostě cvič s těžkýma váhama a do toho běhej a podle toho koriguj stravu, když nebudeš nabírat, tak jez víc. Pokud si chceš udržet dobře vypadající postavu, dělej prostě furt to samý dokola, jestli se v něčem budeš chtít výrazněji zlepšit (nabrat, v běhu), tak to budeš muset nějak upravit. Cyklování je pro speficiký tréninky, který mají sloužit nějakýmu účelu.

EDIT: Možná to zní jako debilní odpověď, ale těžko ti poradit něco lepšího, z toho co jsi napsal (a jak jsem to pochopil).
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
deiw


PříspěvekZaslal: čt duben 06, 2017 12:23 am    Předmět: Odpovědět s citátem

Partii jednou týdně je málo. U velkých to chce 2-3x týdně, u malých aspoň 1.5x.

Já "cykluju" obvykle v rámci jednoho týdne, takže třeba jeden den serie po 4, druhý po 6, potřetí 8-10 (s tím že třeba jednou jedu těžké záda a lehčí prsa, další den záda lehce, těžké nohy a prsa středně atd).
Naopak cyklování po týdnech mi taky přijde zbytečné. I to jsem vyzkoušel, ale že by to aspoň u mě nějak extra fungovalo říct nemůžu, a navíc mě nebavily ty lehké týdny, tak už jsem se k tomu nevrátil.

Prostě raději než nějaké super komplikované cyklování raději těžké/středně těžké základní cviky, a taky dobře zvolit počáteční váhy, a pak je po kouscích, ale pravidelně zvyšovat.
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal66


PříspěvekZaslal: čt duben 06, 2017 7:00 am    Předmět: Odpovědět s citátem

Děkuji za rady. Na cyklování týdnů se tedy vykašlu. Bude tedy lepší doma cvičit 3x týdně full-body s tím, že jednou dostanou víc zabrat nohy, jednou záda a jednou prsa nebo 2x týdně horní část těla a 2 dolní?
S tím, že postupně zvedat závaží, hodně jíst a běhání spíš silověji a kratší tratě než nějaké půlmaratony
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MUSCULAR72


PříspěvekZaslal: čt duben 06, 2017 8:39 am    Předmět: Odpovědět s citátem

Cyklování patří k základům. Nejen z hlediska formování postavy, ale také ohledně regenerace a zdraví. Je hloupost cvičit celý rok jeden cyklus. Svaly je nutné vystavit konkrétnímu tréninkovému cyklu tak dlouho, než se adoptují a dojde ke stagnaci. Každý cyklus funguje, ale žádný nefunguje věčně. Cyklovat můžeš různě, ale pro začátek to rozděl na 3 fáze:

objemová/silová/vytrvalostní

Bohatě to stačí. Obecně se dá říci, že se budou cykly nejvíce lišit použitou váhou, která tak souvisí s počtem opakování. Obecně je dnes sportovními vědci a trenéry přijímáno:

1-6 opakování na sílu
7-12 hypetrofie
13+ vytrvalost a rýsování

Pravdou zůstává, že každé tělo je originál a na počty opakování reaguje odlišně, ale toto je základ, který najdeš v každé učebnici kulturistiky. Ovšem nezapomeň, že cyklování není pouze o počtu opakování/váhy ..., ale i série, intezifikační metody a mnoho dalších proměnných.
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal66


PříspěvekZaslal: čt duben 06, 2017 9:54 am    Předmět: Odpovědět s citátem

Děkuji za názor! :) Zní to logicky. I popisy cyklů čtu všude jiné. Šlo by to v mém případě takhle?: Full-body 8-týdenní cyklus - 1. týden vytrvalostní, 2.-5. týden objemový, 6.-8. týden silový. Během vytrvalostního tedy lehčí váhy, více sérií a více opakování + běh např. 3x týdně, u objemového málo opakování v méně sériích s těžkými váhami a běh max. 1x-2x týdně kratší vzdálenost HIIT, u silového střední až těžší váhy s vámi zmíněným počtem opakování a sériemi něco mezi objemem a vytrvalostním a běh 2x-3x týdně dynamicky ne moc dlouhý. S tím, že stále držet i pravidlo, že u velkých svalových partií více sérií než u malých.

Předpokládám i jednotlivým cyklům přizpůsobit stravu, ale vzhledem k běhání a mé snaze spíše trochu nabrat než ubrat váhu, tak spíš přidat při objemu než ubrat u vytrvalostního.

Díky za případnou reakci a opravu.

MUSCULAR72 napsal:
Cyklování patří k základům. Nejen z hlediska formování postavy, ale také ohledně regenerace a zdraví. Je hloupost cvičit celý rok jeden cyklus. Svaly je nutné vystavit konkrétnímu tréninkovému cyklu tak dlouho, než se adoptují a dojde ke stagnaci. Každý cyklus funguje, ale žádný nefunguje věčně. Cyklovat můžeš různě, ale pro začátek to rozděl na 3 fáze:

objemová/silová/vytrvalostní

Bohatě to stačí. Obecně se dá říci, že se budou cykly nejvíce lišit použitou váhou, která tak souvisí s počtem opakování. Obecně je dnes sportovními vědci a trenéry přijímáno:

1-6 opakování na sílu
7-12 hypetrofie
13+ vytrvalost a rýsování

Pravdou zůstává, že každé tělo je originál a na počty opakování reaguje odlišně, ale toto je základ, který najdeš v každé učebnici kulturistiky. Ovšem nezapomeň, že cyklování není pouze o počtu opakování/váhy ..., ale i série, intezifikační metody a mnoho dalších proměnných.
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Maerlyn0


PříspěvekZaslal: čt duben 06, 2017 12:38 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

MUSCULAR72 napsal:
Cyklování patří k základům. Nejen z hlediska formování postavy, ale také ohledně regenerace a zdraví. Je hloupost cvičit celý rok jeden cyklus. Svaly je nutné vystavit konkrétnímu tréninkovému cyklu tak dlouho, než se adoptují a dojde ke stagnaci. Každý cyklus funguje, ale žádný nefunguje věčně. Cyklovat můžeš různě, ale pro začátek to rozděl na 3 fáze:

objemová/silová/vytrvalostní

Bohatě to stačí. Obecně se dá říci, že se budou cykly nejvíce lišit použitou váhou, která tak souvisí s počtem opakování. Obecně je dnes sportovními vědci a trenéry přijímáno:

1-6 opakování na sílu
7-12 hypetrofie
13+ vytrvalost a rýsování

Pravdou zůstává, že každé tělo je originál a na počty opakování reaguje odlišně, ale toto je základ, který najdeš v každé učebnici kulturistiky. Ovšem nezapomeň, že cyklování není pouze o počtu opakování/váhy ..., ale i série, intezifikační metody a mnoho dalších proměnných.


To jsou rady jak z Muscle and fitness. Nikdo mu neříká, že má jet furt ten stejnej trénink, ale cyklování je něco úplně jinýho a v jeho případě to způsobí akorát to, že se vždycky zhorší/zlepší v jiný oblasti, protože to nedělá dostatečně často. Resp. cyklování v tom smyslu, jak o něm mluví (po týdnech) vůbec nemá smysl.
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
KrystofK


PříspěvekZaslal: čt duben 06, 2017 1:22 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

1. Obecně požadavky, ktere mas - behat, nabirat svaly, shazovat tuk, mit kondici apod, dneska se tomu rika mimo jine funkcni postava a podobne blaboly; to je relativne hodne obtizne dosazitelny cil, pokud teda by jsi chtel mít opravdu pěkné výsledky.
2. Prikladem takovych lidi muzou byt oprvdu dobri crossfiteri, kterych je ale po certech malo, a pokud nemas nekolik jednotek denne, tak budou ti budou jejich treninkove principy k nicemu.
3. Nemuzes se po dobu x venovat vytrvalosti a pote po dobu x posilovani, jenom budes skakat z trochy svalu na trochu lepsi bezecke schopnosti apod.
4. Z mych zkusenosti se velmi osvedcily jednotlive cykly citajici bud tyden nebo klidne az deset dni, ktere budou soucasti nekolikatydeniho programu, v kazdem cyklu se budes primarne soustredit na jeden popripade dva aspekty ale zaroven se budes dostatecne venovat ostatnim,
5. Pravidelne jsem behaval okolo 20-30km, nemel problem si udrzovat fakticky stene mnozstvi svalu jako mam v logu, krome nohou teda, ty vzdycky jdou trochu dolu, a semtam si drepnout 150kg, stacilo jenom trochu zapojit hlavu.
6. Se vsi uctou, bych neposlouchal MASCULAR72...

Edit: ver mi jestli neco vim stoprocentne tak to, ze jidelnicek nemas ok , ale to je vedlejsi resit pokud nemas jasny treninkovy plan a periodizaci
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Olafekk


PříspěvekZaslal: čt duben 06, 2017 1:36 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

KrystofK napsal:
1. Obecně požadavky, ktere mas - behat, nabirat svaly, shazovat tuk, mit kondici apod, dneska se tomu rika mimo jine funkcni postava a podobne blaboly; to je relativne hodne obtizne dosazitelny cil, pokud teda by jsi chtel mít opravdu pěkné výsledky.
2. Prikladem takovych lidi muzou byt oprvdu dobri crossfiteri, kterych je ale po certech malo, a pokud nemas nekolik jednotek denne, tak budou ti budou jejich treninkove principy k nicemu.
3. Nemuzes se po dobu x venovat vytrvalosti a pote po dobu x posilovani, jenom budes skakat z trochy svalu na trochu lepsi bezecke schopnosti apod.
4. Z mych zkusenosti se velmi osvedcily jednotlive cykly citajici bud tyden nebo klidne az deset dni, ktere budou soucasti nekolikatydeniho programu, v kazdem cyklu se budes primarne soustredit na jeden popripade dva aspekty ale zaroven se budes dostatecne venovat ostatnim,
5. Pravidelne jsem behaval okolo 20-30km, nemel problem si udrzovat fakticky stene mnozstvi svalu jako mam v logu, krome nohou teda, ty vzdycky jdou trochu dolu, a semtam si drepnout 150kg, stacilo jenom trochu zapojit hlavu.
6. Se vsi uctou, bych neposlouchal MASCULAR72...

Edit: ver mi jestli neco vim stoprocentne tak to, ze jidelnicek nemas ok , ale to je vedlejsi resit pokud nemas jasny treninkovy plan a periodizaci


Já se pod to můžu podepsat, hlavně pod bod 6
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal66


PříspěvekZaslal: čt duben 06, 2017 3:22 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Rozumím. To jídlo bylo myšleno tak, že si hlídám gramáž, rolzožení během dne a kcal a zároveň jím snad dle zásad zdravé, nebo alespoň ne nezdravé výživy. :D
K posilování: Prioritou je teď nabrání, pokud možno kvalitně, poté rýsnout, ale zároveň se právě nechci vzdát běhání, alespoň klidně jen výběhy na protažení nohou během nabírání, ne nějaké mega spalovačky.
Na nabírání tedy předpokládám že bude pro mě lepší fullbody a dobře jíst. :D To už vás tím nemusím zatěžovat, všude je toho dost. Spíš mě prvotně zajímaly ty cykly, no.

KrystofK napsal:
1. Obecně požadavky, ktere mas - behat, nabirat svaly, shazovat tuk, mit kondici apod, dneska se tomu rika mimo jine funkcni postava a podobne blaboly; to je relativne hodne obtizne dosazitelny cil, pokud teda by jsi chtel mít opravdu pěkné výsledky.
2. Prikladem takovych lidi muzou byt oprvdu dobri crossfiteri, kterych je ale po certech malo, a pokud nemas nekolik jednotek denne, tak budou ti budou jejich treninkove principy k nicemu.
3. Nemuzes se po dobu x venovat vytrvalosti a pote po dobu x posilovani, jenom budes skakat z trochy svalu na trochu lepsi bezecke schopnosti apod.
4. Z mych zkusenosti se velmi osvedcily jednotlive cykly citajici bud tyden nebo klidne az deset dni, ktere budou soucasti nekolikatydeniho programu, v kazdem cyklu se budes primarne soustredit na jeden popripade dva aspekty ale zaroven se budes dostatecne venovat ostatnim,
5. Pravidelne jsem behaval okolo 20-30km, nemel problem si udrzovat fakticky stene mnozstvi svalu jako mam v logu, krome nohou teda, ty vzdycky jdou trochu dolu, a semtam si drepnout 150kg, stacilo jenom trochu zapojit hlavu.
6. Se vsi uctou, bych neposlouchal MASCULAR72...

Edit: ver mi jestli neco vim stoprocentne tak to, ze jidelnicek nemas ok , ale to je vedlejsi resit pokud nemas jasny treninkovy plan a periodizaci
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MUSCULAR72


PříspěvekZaslal: ne duben 09, 2017 8:47 am    Předmět: Odpovědět s citátem

Dobře se to tu zamotalo. Nejdříve si musíš ujasnit co chceš. Nabrat hmotu/sílu/vytrvalost nebo vysekat břišáky?
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal66


PříspěvekZaslal: ne duben 09, 2017 7:43 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Jako mnoho lidí bych nejradši samozřejmě vše, ale jsem realista.

Udělal jsme si v tom trochu pořádek s tím, že cykly zavedu, ale ne denní, ani týdenní, ale dlouhodobějšího rázu.
Do října bych teď jel silovou část, fullbody s těžšími váhami okolo 10 opakování, kardio 2x týdně, příjem vyšší než výdej.
Od listopadu do února bych najel na objem s velkými váhami, nízkým počtem opakování a bez běhání.
Od března do června rýsovačku s lehkými váhami v hodně opakování, běhání delší klidně 3x-4x týdně.

Uvidíme, co to s tělem udělá. Předpokladem bude samozřejmě dobrý spánek, strava a pitný režim.

Připomínám, že teď mám v plánu fullbody doma převážně s jednoručkami:
Den 1: dřepy se závažím, kliky, přítahy jednoručky, kladivový zdvih, tricepsový zdvih, ohýbání flexorů s jednoručkami, výpony na vnější stranu lýtek, předpažování s jednoručkami + břicho
Den 2: výpady se závažím, tlaky s jednoručkami, shyby, bicesový zdvih, kickback, ohýbání flexorů+extenzorů, výpony na vnitřní stranu lýtek, rozpažování s jednoručkami + břicho
Den 3: bulharské dřepy, rozpažky s jednoručkami, mrtvý tah, bicepsový zdvih o nohu, tricepsový klik, ohýbání extenzorů s jednoručkami, výpony, tlaky na ramena v sedě + břicho

V den 1 si udělám náročnější dřepy, v den 2 tlaky a v den 3 mrtvolu. U malých partií mám 2-3 série, u velkých 4-5.


MUSCULAR72 napsal:
Dobře se to tu zamotalo. Nejdříve si musíš ujasnit co chceš. Nabrat hmotu/sílu/vytrvalost nebo vysekat břišáky?
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal66


PříspěvekZaslal: ne duben 09, 2017 9:51 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Případně tedy, jestli tam toho nemám moc. A co případně vyhodit


Naposledy upravil Michal66 dne po duben 10, 2017 6:26 am, celkově upraveno 1 krát
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Maerlyn0


PříspěvekZaslal: ne duben 09, 2017 10:43 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Lehký váhy a hodně opakování nemají žádnej smysl, tím nic nevyrýsuješ. Drž to tak 3-10 opakování. Silovou a objemovou část můžeš spojit dohromady. V tý další části akorát přidej víc běhání.
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
 
odeslat nové téma   Odpovědět na téma - Tréninkové cykly nebo ne? Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Rychle na stránku:


 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru




Populární značky: