Silové cviky = pyramida ?


Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4
 
odeslat nové téma  Odpovědět na téma - Silové cviky = pyramida ?  Úvodní stránka -> Trénink -> Silové cviky = pyramida ?
Rychle na stránku:
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Roper
(ban)


PříspěvekZaslal: po červenec 10, 2017 2:50 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Jen tak na okraj: Když je zde mj. debata o opakováních/sériích, tak ten, kdo si plánuje navrhnout dlouhou/krátkou periodizaci, může využít tuhle přehlednou tabulku...

nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
GS RIDER
(ban)


PříspěvekZaslal: po červenec 10, 2017 3:08 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Když pominu, že tazatel na začátku výslovně uvádí, že mu nejde o sílu ale o hmotu a těmhle šlo výslovně o sílu a hmota je vůbec nezajímala, když pominu to, že najít dvacet čistých powerlifterů na soutěž je tak trošku oříšek, a když pominu celou tu studii, potom musím říct, že takovýmto způsobem bych doporučil jen někomu, komu bych chtěl uškodit.
A zkoušet to opravdu nebudu, sérii mrtvého tahu do selhání jsem v životě neudělal snad ani jednu, vždycky jsem měl dost rozumu na to, abych sérii ukončil posledním těžkým opakováním...
ale už jsem viděl některé jedince dělat i vynucená opakování:)
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
eSko
Naivka


PříspěvekZaslal: po červenec 10, 2017 5:00 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

GS RIDER napsal:
Když pominu, že tazatel na začátku výslovně uvádí, že mu nejde o sílu ale o hmotu...


V tomhle tréninku jde jedno s druhým ruku v ruce. To, že se tam neměřil nárůst svalové hmoty, je škoda, v těchto studiích to často dělají. Ale jestli někteří byli nasypaní (i když uvádějí, že ne), tak by to beztak bylo irelevantní. Nicméně podobný účinek má upravený Korte (aj. vysokofrekvenční tréninky), jde totiž o ten celkový objem odcvičených sérií na partii za 3-4 tréninkové jednotky. To se totiž už v několika studiích ukázalo jako jeden z dominantních faktorů určující svalovou hypertrofii, což kvalitní meta-analýzy následně potvrdily. Zesílení k tomu je pak skvělý bonus.

GS RIDER napsal:
...sérii mrtvého tahu do selhání jsem v životě neudělal snad ani jednu, vždycky jsem měl dost rozumu na to, abych sérii ukončil posledním těžkým opakováním...


A to je přesně ono, selhání je ukončení série v momentě, kdy by už trpěla technika. To je také i oficiální definice "do selhání" z hlediska fyziologie zátěže. Bohužel každý si to vysvětluje jinak a není divu, že se někteří jedinci ve fitku nikam X měsíců neposunou, protože se točí v bludném kruhu neustálého přetěžování.

EDIT: Ještě tu někdo s nickem "gaymoon" prezentoval dopingovou listinu s tím, že to je vlastně důvod, proč se v tom výzkumu tak zlepšili. Tak pro ostatní, kteří to nestihli, ji zde uvádím znovu.
kód:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1VaXAd4ETiWk6NMmNzXmTNBAHe494TLxbOig_cf5gw4A/htmlview?hl=en#


Pokud vemu zmíňku ze studie, že se participanti připravovali na "USAPL Florida State Collegiate Championships" a podívám se do listiny, tak mi z toho vychází, že se asi o pádný důkaz sypání zrovna nejedná.
_________________
"Ti, kteří si myslí, že nemají čas na tělesná cvičení, si budou muset dříve či později najít čas pro nemoc." Edward Stanley
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Magumi


PříspěvekZaslal: po červenec 10, 2017 5:54 pm    Předmět: Re: Silové cviky = pyramida ? Odpovědět s citátem

Ondra89 napsal:
Zdravím, potřebuju poradit. Jedu 3x týdně FB, klasicky na svalovou hmotu, ne silově , ale i přesto jedu silově klasicky MT/Bench a dřepy. Potřebuju ohledně těchto 3 cviků poradit, jak to jet. Doposud jsem jel klasicky pyramidou 6 sérií a to tak, že první byla 20x tyč , druhá 15x malá váha , třetí 10x už větší a ty dalši 3 jsem jel velké váhy max 5 opakování (prostě 3 "zahřívací" a 3 pracovní). Mám to tak jet dále, jedu to dobře, nemám jet třeba více opakování, nebo mám něco změnit ??? Totiž slyšel jsem třebas i že pyramida je blbá, protože ty první série nejsou pracovní atd. tak v tom chci mít jasno


Rozcvičovací série jsou v pořádku, ale tři pracovní série po pěti opakováních jsou poměrně málo; začátečníkům stačí, ale jakmile trochu pokročíš, budeš těch sérií muset udělat víc, nebo to dohnat na doplňkových cvicích. Dobrý přehled, jaký objem (počet pracovních sérií v rozmezí od 60% do 80% maxka na jedno opakovaní) je třeba pro dobrý růst, najdeš například tady: https://renaissanceperiodization.com/hypertrophy-training-guide-central-hub/. Měřeno od oka, pro většinu partií a průměrného cvičence to je někde v rozmezí od 10 do 20 pracovních sérií za týden. "Staří" kulturisti zase mluvili o rozmezí od 40 do 60 opakováních na partii a trénink dva až třikrát týdně (při stejné intenzitě).

Jinak, co se týče různých způsobů periodizace, zkoušel jsem všechno možné a v současné době se nejvíc přikláním k blokové periodizaci - tzn. tři až šest měsíců objemový blok s postavený na relativně lehčích váhách a větším počtu opakování, pak dva až čtyři měsíce silovější blok, případně zakončený nějakou kratší přípravou na maximálky (peakem), a pak zase objemový blok (u pokročilejších silových sportovců můžou být ty délky bloků jiné), a k tomu nějak rozumně rotovat cviky a doplňky. DUP (daily undulating periodization) se mi zdá lepší pro pokročilejší sportovce, kteří mají vychytané, jak jejich tělo reaguje na různé druhy zátěže a různé cviky a jak rychle se regenerují jednotlivé složky jejich výkonnosti - pak jim DUP může pomoct zvládnout těžší / častější tréninky, než bloková periodizace.
_________________
Somewhere in China, a thirteen-year old virgin is warming up with my max.

http://forum.ronnie.cz/magumi-lean-strength-t28783.html
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
GS RIDER
(ban)


PříspěvekZaslal: po červenec 10, 2017 6:02 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

No, mně se ten trénink stejně nezdá. Volume pro svalový objem je tu naprosto mizerné. Viz Prilepinova tabulka. Počet zdvihů ve středu je asi 5 a v pátek deset? To má jako stačit? Za mně určitě ne...
A selhání je jenom jedno, řekl bych. Když dokončím sérii technickým opakováním, určitě nemůžu říct, že jsem šel do selhání.
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Roper
(ban)


PříspěvekZaslal: po červenec 10, 2017 8:33 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Prilepinova tabulka je vytvořená v principu pro vzpěrače (Prilepin trénoval pouze vzpěrače), takže bych se ní moc v powerliftingu neřídil.
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
muhammad


PříspěvekZaslal: po červenec 10, 2017 8:46 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Kdybych ještě cvičil s činkama, po přečtení tohoto vlákna bych určitě přestal. Nedozvěděl jsem se nic, krom toho, jak si zkazit radost z cvičení procentama, studieama, výpočtama a cizíma slovama...

Dřív se cvičil Sheiko, Fomin, Ivanov, HST, GVT, Bear, 5x5, split,... Jednoduché, efektivní... To se dnes nesmí?
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
GS RIDER
(ban)


PříspěvekZaslal: po červenec 10, 2017 10:18 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Snad nezaškodí, když si připomeneme:
- že tazatele powerlifting vůbec nezajímá, a necvičí a priori pro sílu, nýbrž pro objem
- že vzpěrači cvičí dřep, pozved a někteří i benčují
- že Prilepinova tabulka je univerzálním návodem použitelným pro všechny sportovce, protože jsou v ní schémata pro sílu i pro objem
- a že třeba atleti cvičí jako vzpěrači, i když vůbec nevzpírají...
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Dante Flyshit


PříspěvekZaslal: po červenec 10, 2017 11:03 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Asi odveci otázka, ale k tej tabuľke:

- povedzme, že chcem ísť 5ky medium heavy, mal by som teda použiť 74-77% maxka. Nikde však nie je uvedený počet sérii. Predsa je rozdiel ísť 1x5 a 20x5. Podľa čoho to určím? Je nejaké rozpätie objemu práce, ktorého by som sa mal držať pri jednotlivých % a opakovaniach?

- ešte by ma zaujímalo ako to celé zacykliť v praxi? Vidím tam napr.medium heavy 1-3x/4weeks alebo medium 0-1x/4weeks atď. V akom poradí by to malo celé ísť? Začať na light a postupne šplhať hore a potom resetovať odznova? Či ako?

Asi sú to blbé dotazy, ale v živote som nepoužíval žiadnu takúto tabuľku a už ma tá stagnácia sere Mám pocit, že to zakaždým prepálim a nedokážem pretaviť volume silu do sily na 1RM.
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Magumi


PříspěvekZaslal: út červenec 11, 2017 8:51 am    Předmět: Odpovědět s citátem

Dante Flyshit napsal:
Asi odveci otázka, ale k tej tabuľke:

- povedzme, že chcem ísť 5ky medium heavy, mal by som teda použiť 74-77% maxka. Nikde však nie je uvedený počet sérii. Predsa je rozdiel ísť 1x5 a 20x5. Podľa čoho to určím? Je nejaké rozpätie objemu práce, ktorého by som sa mal držať pri jednotlivých % a opakovaniach?

- ešte by ma zaujímalo ako to celé zacykliť v praxi? Vidím tam napr.medium heavy 1-3x/4weeks alebo medium 0-1x/4weeks atď. V akom poradí by to malo celé ísť? Začať na light a postupne šplhať hore a potom resetovať odznova? Či ako?

Asi sú to blbé dotazy, ale v živote som nepoužíval žiadnu takúto tabuľku a už ma tá stagnácia sere Mám pocit, že to zakaždým prepálim a nedokážem pretaviť volume silu do sily na 1RM.


Co se týče objemu, viz moje předchozí odpověď. Jestli chceš nějakou teorii k silovému tréninku, je na to spousta dobrých knížek i článků, klidně nějaké doporučím; některé autory jsem nedávno zmiňoval v blogu u Olejnase. Pokud chceš konkrétní program, existují stovky různých osvědčených schémat, některé dokonce v podobě excelových tabulek, do kterých jen vyplníš své maxko a všechno ti spočítají, viz například tady: http://t.dripemail2.com/c/eyJhY2NvdW50X2lkIjoiMTU2Nzg0MyIsImRlbGl2ZXJ5X2lkIjoiMTAzMzY3NDEwMCIsInVybCI6Imh0dHBzOi8vczMtdXMtd2VzdC0yLmFtYXpvbmF3cy5jb20vc3RyZW5ndGhlb3J5LzI4UHJvZ3JhbXMuemlwP19fcz1tYXJ5ZG5tdnM4YzNjNG96ZHZ0NSJ9

A dva programy jsme s Vlkem podrobně rozepsali a popsali i tady, v sekci trénink.
_________________
Somewhere in China, a thirteen-year old virgin is warming up with my max.

http://forum.ronnie.cz/magumi-lean-strength-t28783.html
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
drlift_


PříspěvekZaslal: st červenec 12, 2017 8:02 am    Předmět: Odpovědět s citátem

eSko napsal:
Ridere, trochu se mi zdá, že máš nějaký problém s psaným textem a jeho interpretací. :-) Pokud jsi ten rozpis nezkoušel, nevymýšlej tu nepovedené vtipy a raději přispěj něčím užitečným, blbě kecat umí každý, sorry.


Take bych nechodil do selhani. Nikdy se mi to neosvedcilo. Jednou je to OK, ale pokud bude nekdo chodit do selhani pravidelne, prijde po par tydnech pretrenovani. Ostatne, pokud se clovek podiva, jak vypadaji seriozni treninkove plany lifteru, tak tam zadne serie do selhani nenajdes (max ke konci pripravy test).
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
 
odeslat nové téma   Odpovědět na téma - Silové cviky = pyramida ? Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4
Rychle na stránku:


 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru




Populární značky: