Jedná se o přetrénování ?



 
odeslat nové téma  Odpovědět na téma - Jedná se o přetrénování ?  Úvodní stránka -> Trénink -> Jedná se o přetrénování ?
Rychle na stránku:
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
radann22


PříspěvekZaslal: út únor 19, 2019 2:41 pm    Předmět: Jedná se o přetrénování ? Odpovědět s citátem

Zdravím všechny, prosil bych o radu. Před léty jsem cvičil, ale pak jsem se na to vykašlal a teď sem se k tomu opět vrátil. Cvičím calisteniku (je mi jasné že pro většinu to je blbost, ale prosím, prodi gustu ... :) ) a dnes jsem byl na tréninku jak mrtvola. Slabší výkon než obvykle, byl jsem unavený, fakt peklo, od půlky tréninku nejhorší, stačilo málo abych se na to vykašlal , ale nakonec jsem zatnul zuby a odjel to. Neřeknu kdybych den předtím chlastal, málo spal, nejedl nebo tak něco, ale právě že jsem vše dělal stejně jako předtím, den předtím vše v pohodě, spánek pohoda, zkrátka nic, co by mi mělo sabotovat trénink ...

Můj dotaz je to, zda by se mohlo jednat o přetrénování (popř. příznaky, abych poznal zda to přetrénování bylo) nebo jsem měl prostě jen den blbec ?

Zde hodím nějaké info k tréninku, stravě a věcem okolo.:

Trénink: Cvičím ob-den (trénink / volno / trénink / volno ...)
Cviky: 4x Chin-ups (shyby podhmatem)
4x shyby nadhmatem
4x kliky na bradlech, 4x klasické kliky na zemi
4x pistol-squats (dřepy na 1 noze)
4x pike-push ups (kliky na ramena)
Na závěr 2x břicho v super-sérii (sedy-lehy, zvedání nohou ve visu, kmítání nohama)

Celkově strávím cvičením 2 hodiny ( tedy konkrétně 1,5 hodiny trénink a 30 minut zahřátí před tréninkem + strečink po tréninku)

Co se jídla týče to tu nebudu moc rozepisovat, protože tam jsem si jistý že je vše v pořádku, zkrátka 5-6 jídel denně, kalorický surplus, jím čistě, 1,8-2g bílkovin na KG, zdravé tuky + troška nasycené, ovoce + zelenina, bílkoviny jen kvalitní zrdoje, pitný řežim ok ....

Spánek taky bez problému cca 8 hodin ...

Cvičím takhle již 2 měsíce, svaly jsem za tu dobu určitě nabral, to na sobě vidím, ale jak píšu, poslední trénink na chcípnutí a celkově tam nebyla ani ta chuť do tréninku.

Trochu jsem se rozepsal, ale tak rád bych věděl váš názor, jestli třeba dát pár dní pauzu od tréninku, nebo to ignorovat a cvičit dál, zda se může jednat o přetrénování (u čehož si nejsem jistý, přece jen ten trénink není tak hardcore jak třeba mrtvoly atd. v posilce) ale tak nwm, předem díky za názory
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Grimley


PříspěvekZaslal: út únor 19, 2019 2:43 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Kdybych měl po každým tréninku, po kterých se cejtím zdrchanej přemýšlet, jestli nejsem přetrenovanej, tak bych nikdy nic neudělal :)

Příště to bude lepší, nemysli hned na nejhorší a nestahuj kalhoty - brod (přetrénování) je ještě daleko :))
_________________
[img:b9a3a7a497]http://forum.ronnie.cz/images/uploads/img_1290793266_1.jpg[/img:b9a3a7a497]
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sander


PříspěvekZaslal: po březen 25, 2019 8:00 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

ak ideš trening obdeň 2 mesiace v kuse, tak si s veľkou pravdepodobnosťou pretrenovaný, určite je lepšie mať aspoń víkend volný, alebo trening+volno+trening+2dni volno, to si musíš odskúšať na sebe, čo ti vyhovuje, ukazovateĺ dobrej regenerácia je progres - pridávaš hmotnosť alebo opakovania....mne najviac vyhovuje po každom treningu /idem fullbody/ dať 2 dni volna
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mablung


PříspěvekZaslal: čt březen 28, 2019 10:37 am    Předmět: Re: Jedná se o přetrénování ? Odpovědět s citátem

V posilovně se sice nepřetrénuju , ale když sportuju delší dobu v zápřahu, pozoruju na sobě, že nemám dynamiku. Chce to týden oddych a budeš zase v pohodě.
Zamysli se nad tím, jestli jednou či dvakrát týdně po tréninku nezařadit saunu, jednou masáž (věc peněz)
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Palec077


PříspěvekZaslal: čt březen 28, 2019 10:57 am    Předmět: Odpovědět s citátem

Přetrénování znamená dlouhodobý pokles výkonu, zhoršení psychiky, špatný spánek.. Krátkodobý pokles výkonnosti (jestli vůbec.. jak to měříš?) může být prostě jen shodou náhod, které si nepodchytil, nebo si je neuvědomíš. Např. stress v práci/škole/doma ti může rozhodit hormony a tím pádem se "necítíš".

Vynechat v tvém případě pár dní cvičení ti nepomůže (nejsi přetrénovaný a kdyby si byl, tak stejně nepomůže jen pár dní vynechat trénink), ale naopak ti snížením objemu zcela jistě klesne výkonnost.

V kostce: To že si měl špatný trénink, nemusíš hned svádět na přetrénování.
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
IronAndrew


PříspěvekZaslal: čt březen 28, 2019 7:22 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Pretrenovani je mýtus. Existuje totiž jen nedostatečná kompenzace tvého cvičení. Každopádně trénink na hovno máme všichni a často. Záleží jestli sis nevím zapíchal málo nebo vůbec nebo naopak moc jestli ses špatně vyspal najedl zkrátka miliony proměnných.
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mablung


PříspěvekZaslal: pá březen 29, 2019 8:24 am    Předmět: Odpovědět s citátem

IronAndrew napsal:
Pretrenovani je mýtus. Existuje totiž jen nedostatečná kompenzace tvého cvičení. Každopádně trénink na hovno máme všichni a často. Záleží jestli sis nevím zapíchal málo nebo vůbec nebo naopak moc jestli ses špatně vyspal najedl zkrátka miliony proměnných.

Nesmysl. Když se nebudeme točit na termínech, je lehké a těžké přetrénování. Lehké je prostě o tom, že ztrácíš výkonost. Schází ti dynamika, odpadáš rychleji, ... . Na to stačí odpočinek a zlepšit regenraci a jsi rychle zpátky. Těžké, je mnohem těžší ho dosáhnout, ale když už se to podaří, je daleko problematičtější.
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Dominik01


PříspěvekZaslal: pá březen 29, 2019 2:42 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Syndrom přetrénování mýtus není, ale pokud se bavíme o běžné sportující populaci tak je jeho prevalence minimální, téměř nulová... a jak už bylo zmíněno, SP není jen o poklesu výkonnosti, ale i o negativním ovlivnění psychiky, špatném spánku, nechuti do tréninku, pozorovatelných změnách chování atd..
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
IronAndrew


PříspěvekZaslal: pá březen 29, 2019 2:45 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Do těžkého pretrenovani se prostě nedostaneš a už vůbec ne jako natural. Jde tu primárně o únavu CNS. Jak jsem řekl a za tím si stojím při běžném tréninku se pretrenuje jen neschopný mameluk. Protože třeba vzperaci 12 tréninku týdně 5x dřepy, nadhozy do polo na max v závěru trénují všechno do 90 až 95 procent ale jelikož ti co to dělají profi mají natrénovano a nejlepší možnou péči tak zkrátka ten stav extrémního pretrenovani toho nedosáhnou. Já sám odjel tréninky jako Smolov 4x týdně dřepy v intenzitě víceméně víc jak 120 opakování mezi 70 až 90 procenty a odjel jsem i tu intenzivní fázi a to jsem do toho flakl 4x týdně těžký benche a 1x tahy 5x3 po 70 procentech, ale trénoval jsem i věci mimo trénink v rámci aktivní regenerace, multak, kreatin, mraky zradla, poctivý porce potravy, omega 3 a i snahu o nějakou mentální regeneraci cítit se v pohodě a víceméně jsem se nedostal na nějakou hranici pretrenovani a udělal jsem v první fázi progress z 200 na 220 a v intenzivní z 220 na 235. Jel jsem i tréninky kdy jsem měl dřepy 5x5 v 80 procentech 4x za 14 dnů s pridavanim a 5x3 v 60 dynamicky vždycky druhý den po těžkých dřepech a ještě 2.5 tréninku za těch 14 dnů mrtvol vždycky jedničky do max těžký benche a ejhle znova jsem se nepretrenoval.


Pak ve fitku slyšíš někoho plakat jak je hrozně unavenej a že se pretrenoval protože mu je prej hrozně blbě a ne zvedají se mu výkony pak z něj vyleze že regeneraci naproti jde jen nefunkncnimi bcackami nedělá aktivní regeneraci nežere tak jak má nedělá v podstatě nic čím by trénink kompenzoval a to jede Split každou partií 2x týdně a nejezdí mrtvoly jen drepuje.

Tim pádem můj postoj je takový, že jako natural který přidává kila na činku pomalu se s dostatečnou kompenzaci nemůžeš pretrenovat při rozumném tréninku už vůbec ani při těch největších peklech. Jako nasypanej ano v kuře ti roste výkonnost tělo to zvládá regenerovat ale CNS ne a proto si ve větší prdeli a pak svaly se adaptuji rychleji než upony a šlachy a hrozí větší riziko zranění než u naturala.

Ale zkrátka typem trejijku co jezdí 95 procent lidí co jsou spíše podtrenovany protože si odjedou pyramidu do 80 procent po 3 opackach a všechnu energii vyplacej v nízké tréninkové intenzitě tak tyhle lidi se nemají jak pretrenovat.
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
maciak


PříspěvekZaslal: pá březen 29, 2019 6:10 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Iron nechces sa vykaslat na toto?
mas dva typy pretrenovania, svalove a nervove.
natural sa lahsie dostane do svaloveho ale samozrejme je mozne aj silove, hlavne u pokrocilych cvicencov.
sypac zase skorej pretrenuje cns.

Sam ma z oboch taborov skusenosti z oboma. za 22 rokov co sa venujem silovemu treningu som videl na vlastne oci nespocetne vela pretrenenovani.
Par pripadov takych ze to uz nerozchodili.
Zhytocna diskusia.

ps ak sa chces stavit, kludne ti napisem program a za 6-8 tyzdnov si vpici jak jarny sneh :).
aby si vedel aky je to pocit dojst do posilky a mat problem dvihnut 60%maxka na 1op.
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
IronAndrew


PříspěvekZaslal: pá březen 29, 2019 7:15 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Jenže tady nikdo z Vás nechápe co chci říct. Moje filozofie. Tma je nedostatek světla, hlad je nedostatek jídla, žízeň je nedostatek vody. Přetrénování je nedostatečná kompenzace k tréninku.


Jasný, že tohle má hranici je to zkrátka tak. Že kdybych se rozhodl teď dřepovat 3x denně a rovnou i test maximálky. Tak třeba srát na veškeré regenerační procedury tak zranění/přetrénování by přišlo třeba za 10-14 dnů, kdybych naopak do regenerace zainvestoval peníze, čas a usílí a zkusil bych vše co znám a co a čím můžu zlepšit tak vydržím tohle tempo třeba.. měsíc.

Ale nikdo víceméně nejede tak nesmyslný tréninky, aby se dokázal když udělá vše pro regeneraci nějakým způsobem přetrénovat. Problém je víceméně třeba finance. Né každý má 600-800kč 2x do týdne na masáže a další a další procedury.

Jak jsem chtěl říct, při většině tréninkách co jezdí normální lidi neexistuje něco jako šance se přetrénovat. Ano ty lidi se třeba přetrénují nebo se dostanou k nějaké hranici, ale je to proto, že na to všechno kolem sere a třeba u mě 6 hodin v posilovně znamená dalších 8-10 hodin jenom rehabilitačního, relaxačního či aktivního pohybu jako kompenzace.

abych nedřepl 60% maxima to se mi stalo jen jednou v 16 po týdenní lyžování na horách se školou to jsem tenkrát vypotil 2 opáčka se 100vkou na krev ač maximálka před lyžákem byla 160.. nadruhou stranu jet trénink kde se dostaneš do takové fáze, že nedřepneš ani 60% maxima tak to asi není úplně ideálka pro progress.
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mablung


PříspěvekZaslal: pá březen 29, 2019 8:53 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

IronAndrew napsal:
Jenže tady nikdo z Vás nechápe co chci říct. Moje filozofie. Tma je nedostatek světla, hlad je nedostatek jídla, žízeň je nedostatek vody. Přetrénování je nedostatečná kompenzace k tréninku.

To asi skutečně nechápeme. Motáš se do toho. Dám ti jednu radu. Když plácneš blbost (radím z vlastní zkušenosti, blbostí jsem za svůj život plácnul už dost), nerozvíjej to. Prostě to nech umřít.

Většina lidí co sportuje se občas dostane do stádia lehkého přetrénování/naakumulování únavy, kdy jim stačí pár dní odpočinek. Viz autor tohoto vlákna. Co se těžkého (pravého) přetrénování týče, souhlasím, není lehké se do něj dostat, ale jsou magoři, naturální magoři, co to zvládnou. Stejně jako se zvládnou třeba přepracovat v práci. Regeneraci do toho nemotej.
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
IronAndrew


PříspěvekZaslal: so březen 30, 2019 6:41 am    Předmět: Odpovědět s citátem

Ale budu vole 😀 pokud do regenerace nezainvestuješ čas tak zkrátka budeš pretrenovany, ale sportovec co dělá maximum pro regeneraci se spíše nepretrenuje prej nemotej regeneraci do pretrenovani tak když nebudu regenerovat a každej den pojedu celý tělo tak se asi pretrenuji protože nebudu regenerovat však to jde ruku v ruce nevím jestli to jen nechápete nebo si mermomoci držíte svůj názor.

Pretrenovani je důsledek nedostatečné regenerace nic víc už jen proto že tělo ti dá signál třeba nejde přijímat jídlo, nemůžeš spát, něco tě bolí, nemáš chuť ani píchat. Ale každý normální člověk tenhle signál vydedukuje udělá třeba deload nebo něco přidá do tréninku a aby se pak poslal na 2 měsíce do hajzlu a byl v prdeli a pretrenovany to se mu nestane. Pokud neumíš poslouchat signály těla a nebo pokud neřešíš regeneraci a neděláš něco víc proto než jen spánek a žrádlo tak si holt kokot co se pretrenuje tečka.
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
RaptorMira


PříspěvekZaslal: so březen 30, 2019 8:02 am    Předmět: Odpovědět s citátem

Vtipné vlákno
Souhlasím s Iron Andrewem a Dominikem. Opravdové přetrénovaní jsem nikdy neviděl ani nezažil. I když jsem viděl opravdu silné přetížení - třes, arytmie, změny v psychice atd.

Nicméně chtěl bych tady vyzvednout jednu věc. Dívali jste se na ten trénink? Kmitání nohama a shyby. Ten člověk je k přetrénovaní asi tak daleko jako dostat se pěšky na Jupiter. I když se intenzivněji vysereš na hajzlu tak se nepřetrénuješ, i když můžeš být unavený, a můžeš mít krvavé oči

Připomíná mi to dotaz jednoho ajťáka, jak se rozcvičit na zvedání ruk, které ho vysiluje, nebo jiného, který se chtěl rozcvičit na výstupy na stupínek.
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
IronAndrew


PříspěvekZaslal: so březen 30, 2019 9:47 am    Předmět: Odpovědět s citátem

Jo ten trénink jsem ani nebral v potaz s vlastní váhou pokud nemáš 150 kilo se taky nepošleš do kytek leda bys měl něco u sebe fakt špatně unavený můžeš být klidně i z prkotiny nasere tě jeden díl ulice a bum nebo prostě ti nesedí trénink chybí ti cukr mě někdy zase když jsem unavenej tak trénink naopak sedne výborně a když jsem odpočatej najezenej tak prd, ale do pretrenovani má tohle daleko no.
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
 
odeslat nové téma   Odpovědět na téma - Jedná se o přetrénování ?
Rychle na stránku:


 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru




Populární značky: