Zranění kolene - návrat k tréninku

odeslat nové téma  Odpovědět na téma - Zranění kolene - návrat k tréninku  Úvodní stránka -> Trénink -> Zranění kolene - návrat k tréninku
Rychle na stránku:
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Šotek95

PříspěvekZaslal: pá srpen 28, 2020 7:00 am    Předmět: Zranění kolene - návrat k tréninku Odpovědět s citátem

Zdar borci, jak už název napovídá tak bych se chtěl poradit s někým, kdo měl tu čest s touto nepříjemností že ho začalo zlobit koleno, za jak dlouho se začít zase vracet k normálnímu tréninku a jakým stylem, abych pokud možno úplně nevypadl z režimu, ale zároveň návrat příliš neuspěchal a nezadělal si na nějaké vážnější problémy. Stalo se mi to že mě teď v úterý začalo trochu pobolívat pravé koleno, a další den ráno jsem nohu už nemohl natáhnout a třeba sejít schody nebo nasednout do auta byl nadlidský výkon. Žádný úraz jsem sice neměl a ani nevím o tom že bych předtím v gymu udělal nějaký vyloženě špatný pohyb nebo to přehnal s váhou, ale před 3 roky jsem měl autonehodu po které jsem měl natržený vaz právě v tomto koleni, tak je možné že se mi toto zranění opět trochu ozvalo. Teď už sice zase chodím skoro bez problému a sám ortoped říkal že si nemyslí že bych si vazy nějak potrhal, ale vyšetření na magnetu mě čeká teprve příští týden a do té doby nebudu stoprocentně vědět na čem jsem. A protože v mém případě musím podle mě počítat i s možností že se mi zranění třeba opět obnovilo, tak bych se chtěl zeptat jestli tu někdo z vás měl taky problémy s kolenem nebo konkrétně s potrhanými vazy, a poprosit o nějaké tipy jak jste se pak vraceli zpátky do “ostrého provozu”.

A dále bych se chtěl ještě zeptat na váš názor na takové ty kolenní bandáže jaké používají vzpěrači. Sice jsem si před těmi 3 lety pořídil ortézu abych se mohl vrátit k hasičským závodům, ale hned jak to trochu šlo tak jsem ji po pár soutěžích odložil, protože mě celkem omezovala v pohybu. Myslíte tedy že by tyto bandáže byly vhodnější? Myslím to tak jestli poskytují srovnatelnou podporu, ale s lepším rozsahem pohybu. Samozřejmě prvních pár týdnů půjdu s ortézou, ale jak začnu zase zatěžovat nohy tak bych rád zkusil přejít na toto....
Díky za odpovědi, je mi jasné že zrovna tato věc je strašně individuální a nejde to u nikoho říct takto dopředu, spíš bych rád věděl na co se v případě nejhorší varianty psychicky připravit
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PetrPst

PříspěvekZaslal: pá srpen 28, 2020 8:12 am    Předmět: Odpovědět s citátem

Ahoj, nevím jestli jsem úplně kompetentní osoba na nějakou tu radu, ale zhruba tu můžu sepsat svůj příběh. V 16 jsem si natáhl vazi v koleni - taky mimo fitko dřepoval jsem tehdy 3x týdně (2x těžce 1x lehce) prochladl jsem (měl jsem kraťasy a odpoledne se zatáhlo) a při špatném vystupování z busu lup. Stejný symptomy jak popisuješ. Chůze problém pokrčování taky.. byl jsem měsíc mimo a o berlích a zhruba 2 roky se mi to neustále vracelo při nějaké náročnější a nezvyklé zátěži. Běh ve škole 1km.. bum 3 dny problém. Víceméně jsem kvůli tomu i přestal cvičit. Pak dlouho už nějaký problém nebyl a já se vrátil k tréninku. Pořídil jsem neopreny (rehband) kvůli udržení tepla v kolenou a soustředil se na pomalejší negativní fázi a hlavně dostatečnou hloubku, abych pohyb ve dřepu nahoru rozjížděl pomocí prdele a hamstringů a né, aby veškerý tlak šel přes úpony. A za ty 4.5 roků jsem měl s koleny problém jen 2x jednou cca 2 dny, při sparingu s kámošem, kdy jsem šel do takedownu a sjela mi noha do protipohybu a jednou po těžkých dosedech nad paralel (jak jsem popisoval, že pohyb nerozjíždí zadek a hamstringy) tak to byl problém cca necelý týden, ale pak jsem to extrémně propumpoval a zmizelo to.

Takže kdybych měl stejný problém teď tak bych amatérsky postupoval takto. Důkladnější zahřatí, hlavně hamstringů, klidně i trošku lýtek. Neopreny, víceméně je z 80% kdy dřepuji nesundám a je jestli jestli si koupíš nějaké krátké jako má rehband a nebo si koupíš ty 30cm dlouhé (které teda sedí lépe na nohou a nesjíždějí, takže se eventuálně hodí i pro běžné sportování jak píšeš ty hasiče atd) myslím si, že rehband má teď nové 30cm co mají širší spodek a vršek, takže oproti SBDčkám se lépe nasazují a jsou pohodlnější (orság na to točil video kde je porovnával)

Soustřední na techniku i negativní fázi nesnažit se alespoň ve fitku dělat prudké pohyby, či rychlé změny směru jako je ve fotbalech a jiných kolektivních sportech, kde ty kolena dostávají dle mě pohulit nejvíc.

Co mi během těch kolen když jsem byl mladší pomáhalo celkem byla jízda na kole, ideální prokrvení té oblasti. Takže mohl by si zařadit jak kolo po tréninku nebo mezi tréninky.

Pak takové ty klasiky hřejivé masti, promasírování přímo místa někdo dokonce dělá foam rollerování vnitřních stehen wheels se o tom někde zmiňoval.

Ale když to zhodnotím největší službu udělali asi ty neopreny, kolena mám v teple a víceméně se s neopreny nebojím ničeho.
Šotek95

PříspěvekZaslal: pá srpen 28, 2020 8:52 am    Předmět: Odpovědět s citátem

Díky za radu, přesně takhle jsem to myslel, jestli se do těch návleků vyplatí investovat, a vidím že asi jo já se divím spíš tomu že v den predtím než popisuju jsem sice cvičil, ale nejel jsem nohy ale záda tak jediný co mě napadá je že jsem si s tím mohl pohnout u mrtvol. Je sice fakt že u nejtěžšího opakování jsem cítil že technika nebyla sice úplně ok, ale cítil jsem to spíš v zádech, navíc jsem jel stejný váhy jako poslední asi 3 tréninky a doteď bez problémů, a taky mi přijde zvláštní že se to projevilo vlastně až za 2 dny a jak po skončení samotných mrtvol tak potom po tréninku jsem nic zvláštního nepozoroval. Možná to sehrálo taky roli, ale podle všechno bych řekl že hlavní příčinou to spíš nebylo. Každopádně počkám na výsledky vyšetření a návleky každopádně pořídím. A teď už teda trénuješ bez omezení jako před těmi problémy?
Ronnie
Administrátor

PříspěvekZaslal: pá srpen 28, 2020 8:58 am    Předmět: Odpovědět s citátem

Počkej na výsledky toho vyšetření, až pak uvidíš. Ono sice píšeš, že "žádný úraz jsem neměl", ale o tom ani nemusíš vědět. Já si utrhl křížový vaz a přitom taky vůbec netuším, kdy a kde.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit WWW stránky autora
PetrPst

PříspěvekZaslal: pá srpen 28, 2020 9:13 am    Předmět: Odpovědět s citátem

Šotek95 napsal:
Díky za radu, přesně takhle jsem to myslel, jestli se do těch návleků vyplatí investovat, a vidím že asi jo já se divím spíš tomu že v den predtím než popisuju jsem sice cvičil, ale nejel jsem nohy ale záda tak jediný co mě napadá je že jsem si s tím mohl pohnout u mrtvol. Je sice fakt že u nejtěžšího opakování jsem cítil že technika nebyla sice úplně ok, ale cítil jsem to spíš v zádech, navíc jsem jel stejný váhy jako poslední asi 3 tréninky a doteď bez problémů, a taky mi přijde zvláštní že se to projevilo vlastně až za 2 dny a jak po skončení samotných mrtvol tak potom po tréninku jsem nic zvláštního nepozoroval. Možná to sehrálo taky roli, ale podle všechno bych řekl že hlavní příčinou to spíš nebylo. Každopádně počkám na výsledky vyšetření a návleky každopádně pořídím. A teď už teda trénuješ bez omezení jako před těmi problémy?

Trénuji bez omezení a maxima před "zraněním" jsem posunul o 60 kilo, takže si myslím že jsem asi v cajku. Ale je pravda, že jsem s technikou aktuálně jinde i zkušenostmi. Vnímám, že ta vazy a úpony tréninkem člověk poškozuje a právě v to volno je náchylný na zranění, protože na tréninku jsi v místnosti kde je povětšinou teplo. Jsi rozcvičenej, jsi připravenej na vše.

Jako klíč k nezranění nebo k minimalizaci zranění je podle mě odjet těžkej trénink a pak se válet na prdeli, žrát a chrápat. Ale musíme většina z nás chodit do práce, občas někam jdeme, máme jiné aktivity nebo věci, kterým musíš věnovat energii. Ikdyž pokud se nějak výrazněji zraníš mimo tréninkový den, tak je šance, že by se ti to do pár tréninků třeba stalo na tom tréninku a né mimo něj. Kdyby si právě ty možností "zranění" mimo trénink minimalizoval.
Šotek95

PříspěvekZaslal: pá srpen 28, 2020 9:20 am    Předmět: Odpovědět s citátem

Na výsledky samozřejmě počkám a ještě se poradím s ortopedem jak moc to pak budu moct zatěžovat nebo nezatěžovat. A ještě mě napadlo jestli by nestálo za vyzkoušení zkusit nějakou kloubní výživu nebo tak, přece jenom jsem s tím už problém jednou měl a těchto věci jsou plný lékárny, a za pokus nic nedám....
PetrPst

PříspěvekZaslal: pá srpen 28, 2020 9:27 am    Předmět: Odpovědět s citátem

Kloubní výživa je za mě nejlepší na poměr cena výkon Alavis. Ale tak tam vidím spíš prevenci.. jestli je tam nějaké zlepšení 10 až 15% tak je to hodně. Ale víceméně ta pixle ti vydrží rok.. takže 1 ročně 1000kč což je lepší asi než dávat něco co má o pár látek víc, ale vyjde tě na 3-10 tisíc ročně.
Šotek95

PříspěvekZaslal: pá září 04, 2020 11:29 am    Předmět: Odpovědět s citátem

Tak vyšetření mám za sebou a mám akorát nějaké drobnější poškození na chrupavce, snad i vlivem předchozího zranění. Jinak vazy i meniskus jsou naprosto v pořádku takže nemám žádné omezení, ale přece jen přemýšlím o tom že si tu neoprenovou bandáž radši pořídím. Jakou mám zvolit tloušťku, aby mi to poskytlo oporu kolene, ale zároveň mě to neomezovalo v pohybu? Myslíte že bude akorát 5 mm, nebo radši víc/míň? Chtěl bych ji používat jednak do posilky, ale taky i třeba na ty hasičské závody nebo na Spartana a podobné srandy, takže by to zase nemělo být až moc silný...
Poman

PříspěvekZaslal: pá září 04, 2020 2:23 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Šotek95 napsal:
Tak vyšetření mám za sebou a mám akorát nějaké drobnější poškození na chrupavce, snad i vlivem předchozího zranění. Jinak vazy i meniskus jsou naprosto v pořádku takže nemám žádné omezení, ale přece jen přemýšlím o tom že si tu neoprenovou bandáž radši pořídím. Jakou mám zvolit tloušťku, aby mi to poskytlo oporu kolene, ale zároveň mě to neomezovalo v pohybu? Myslíte že bude akorát 5 mm, nebo radši víc/míň? Chtěl bych ji používat jednak do posilky, ale taky i třeba na ty hasičské závody nebo na Spartana a podobné srandy, takže by to zase nemělo být až moc silný...

1) Koleno je v rámci mechaniky vpáčený kloub, takže pokud dochází k nějakému jeho přetížení tak je třeba hledat problém na strukturách na kterých to běží což je oblast kotníku a okolí a kyčle a okolí.

2) Bandáže moc k ničemu nejsou obecně a pokud je vidět nějaký problém na chrupavce tak to mohou teoreticky klidně zhoršit, jelikož tam k němu dochází díky větší kompresní zátěži z čéšky hlavně při pohybech do pokrčení. Takže tu oblast ještě utlačovat dál nemusí být ideální nápad.

3) Pokud to bylo takhle hodně divoký, tak tam mohlo být akutní přetížení právě v chrupavce pod jablíčkem nebo i ve strukrukturách v podkolenní jamce (jsou tam takové príma váčky třeba co otečou a tak).

4) Obecně pasivní věci jako ortézy nebo kloubní výživa udělá přesně kulový s mechanikou a stabilitou kolene takže to nikdy neřeší problém primární.
Flexain ® | Extrifit
Inovativní, mimořádně silný a vysoce funkční kloubní produkt od společnosti Extrifit.
499 Kč
Joint Complex Fair Power ® | Survival
Unikátní směs 11 látek pro výraznou podporu kloubního aparátu. Nejsilnější složení na současném trhu.
699 Kč
Triple Blend extra silný | Alavis Maxima
Prémiový produkt pro lidské klouby, obohacen o patentované kolageny.
1199 Kč

Rychle na stránku:

Přejdi na: