Posilování / kardio / hubnutí de facto v začátcích



 
odeslat nové téma  Odpovědět na téma - Posilování / kardio / hubnutí de facto v začátcích  Úvodní stránka -> Začátečníci -> Posilování / kardio / hubnutí de facto v začátcích
Rychle na stránku:
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Jeronym


PříspěvekZaslal: st srpen 10, 2022 7:39 pm    Předmět: Posilování / kardio / hubnutí de facto v začátcích Odpovědět s citátem

Ahoj!

Je mi přes 30 a přijde mi, že jsem dospěl do věku, kdy vidím fyzickou aktivitu přínosnou i pro psychickou pohodu. Ale tenhle příspěvek bych chtěl věnovat spíše přínosům pro tělo a jeho vzhled. Za dlouhé psaní se předem omlouvám, ty podstatné věci ztučním.

Po hodně dlouhé době jsem tedy vrhnul na cvičení a tentokrát to opravdu vidím a cítím dlouhodobě. Jen mě teď trochu demotivuje, když čtu, že údajně není možné nabírat svalovou hmotu a shazovat tuky zároveň. Což to neznamená, že bych přestal, ale zas trochu toho nakopnutí by se hodilo a rád bych případně upravil svoje tréninky.

Rád bych podotknul, že teoretický základ mám poměrně dostačující. Do fitka jsem chodíval i s trenérem, vím co jsou makroživiny i mikroživiny.

V současné době měřím 176 cm a vážím 86 kg (žádná sláva, ale popravdě je to moje minimum. Už jsem měl i o 30 kg víc). Za poslední rok jsem shodil tak 10 kg, ale (bohužel) jen úpravou jídelníčku. Ba naopak, z fyzické práce jsem přesedlal do kancelářské. A to vlastně vedlo k té současné životní změně - radost ze shozených kil mi překazilo několik názorů z okolí, že jsem vypadal víc udělaně, měl jsem silnější ruce apod. Prostě a jednoduše, i když jsem tomu nechtěl věřit, protože šla váha dolů, moje tělo začalo chátrat. Tak jsem se zas začal hýbat a cítím se moc fajn.

Zatím moje tréninky vypadají cca takto:
PO - posilovna
ÚT - posilovna
ST - bazén
ČT - posilovna
PÁ - posilovna
SO - volno
NE - běh


Rád bych časem přidal občasné kardio k večeru, ale zatím jsem rád, že jsem rád. Jsem akorát tak unavený, na hraně příjemnosti. Nerad bych to přehnal (jak my věční začátečníci často děláváme). Také chci v blízké době zahrnou intenzivnější strečink, ne jen po dané aktivitě.

Co se týče jídelníčků, samozřejmě dbám na to, abych měl dostatek bílkovin (a také vlákniny, tam mi děla móc dobře) a kaloricky se pohybuji v lehkém deficitu.

I když tedy chci přidat... dejme tomu, že bych měl tréninky takhle už pořád, pro jednoduchost. A teď co? Je možné se namakat a zároveň shodit kila? Dejme tomu, že můj cíl je vypadat normálně. Aby, když se na mě někdo nezaujatý podívá, nemohl říct, že jsem tlustý, ale ani že nevypadám slabě. Co si budu namlouvat - v současnosti je má postava spíš nevzhledná.

Říkám si, že pojmy jako "hubnoucí/nabírací fáze" jsou určené spíše pro pokročilejší... Je tomu tak?

Neměl bych ubrat na posilování a přidat kardio? Že bych se třeba dostal pod 80 kg a pak začal více posilovat? Anebo je možné držet tohle tempo a tělo se samo aktivitám přizpůsobí?

Docela mě rozhodilo, že neplatí takové to klasické "máš tukové zásoby, to stačí přeměnit na svaly".

Cvičit budu tak či tak, protože mně to dělá dobře, ale jak jsem řekl, rád bych viděl nějaké dlouhodobé cíle a případně upravil tréninky.

Tak díky moc za odpovědi!
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MilanT


PříspěvekZaslal: st srpen 10, 2022 8:17 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

1) Silovy trenink > kardio

Nevim jestli je to nekde potvzene ale za me: u zacatecnika se da nabirat svaly i hubnout tuk zaroven, urcite si to neplet s pojmem z tuku na svaly = to je picovina, ale da se udelat tzv. rekompozice tela. Hodnekrat byvaji promeny kdy je stejna clovvek se stejnou vahou ale o rok pozdeji vypada uplne jinak. Kazdopadne jedna se o kombinace kalorickeho deficitu s dostatkem bilkovin. Necim podobnym jsem si prosel i ja sam kdy jsem zacal cvicit.

Docilil jsem toho kombinaci siloveho treninku, kardia (ale nesmi se to prehanet = mel jsem obdobi kdy jsem jezdil 70+km denne na kole a ano to je k nicemu) a nedrastickeho kalorickeho deficitu Podle energie, dlouhodobeho sledovani formy a vahy budes zvysovat ci snizovat kalorie - kdyz to bude moc rychle dolu, trochu si pridej, kdyz neuvidis zmeny po delsim obdobi, uber jidlo nebo pridej na kardiu (neprehanet!! aby ti to nekazilo regeneraci - nemysli se tim behat maratony). V posilovne ti hned ze zacatku doporucim preskocit brosplity, picoviny , bicaky na kladce a tamhleto tamto a zvolit treba vrsek spodek nebo fullbody . Na cvicich se budes zlepsovat ve vaze a v opakovani, tim zarucis ze sval poroste (kdyz je tvoje max 10x100 na drep a za rok je tvoje max 10x125, je jasne ze si svaly pribral).

Nestane se z tebe 100kg korba, ale potom co zhubnes ten spek a dostanes se na nejake dobre procento tuku budes mit peknou postavu. Pak se muzes vrhnout na nabirani svalu (nebude to 20kg, takze zadny praseni nebo tak nema cenu) - jen misto lehkeho kalorickeho deficitu bude lehky kaloricky nadbytek - trenink na stejnem principu.
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jeronym


PříspěvekZaslal: st srpen 10, 2022 8:36 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

MilanT napsal:
1) Silovy trenink > kardio


Rozumím. :)

Tak asi jsem se moc nechal zblbnout všema těma článkama s "vědeckýma důkazama". Skoro to vyznělo tak, že posilování s kalorickým deficitem je cesta do pekel.

Prostě si pojedu to své, myslím, že by to tedy mohlo fungovat. Známky "rekompozice" cítím už teď. Resp. jedu si takhle 14 dní, váhu mám stejnou, ale řekl bych, že to začíná být znát (pokud to tedy není jen psychického rázu). Však ty svaly víc váží v menším objemu, oproti tukům.

Děkuji pěkně za odpověď. :)

Šlo mi jen o to, aby to, co dělám, mělo nějaký smysl (krom dobré nálady samozřejmě). Zdá se, že jsem to zbytečně hrotil. Jak píšeš - pojedu dál, budu se pozorovat a případně upravovat jídelníček.

I jsem se začetl tady zpětně na fóru a občas narazil na obdobné téma.

Všechno lepší, než se válet, žrát a bědovat, že jsem vyžranej.

Ještě vymyslet ideální dobu pro zhodnocení... :D
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ludwar


PříspěvekZaslal: po září 19, 2022 2:10 pm    Předmět: Re: Posilování / kardio / hubnutí de facto v začátcích Odpovědět s citátem

Jeronym napsal:
Ahoj!

Je mi přes 30 a přijde mi, že jsem dospěl do věku, kdy vidím fyzickou aktivitu přínosnou i pro psychickou pohodu. Ale tenhle příspěvek bych chtěl věnovat spíše přínosům pro tělo a jeho vzhled. Za dlouhé psaní se předem omlouvám, ty podstatné věci ztučním.

Po hodně dlouhé době jsem tedy vrhnul na cvičení a tentokrát to opravdu vidím a cítím dlouhodobě. Jen mě teď trochu demotivuje, když čtu, že údajně není možné nabírat svalovou hmotu a shazovat tuky zároveň. Což to neznamená, že bych přestal, ale zas trochu toho nakopnutí by se hodilo a rád bych případně upravil svoje tréninky.

Rád bych podotknul, že teoretický základ mám poměrně dostačující. Do fitka jsem chodíval i s trenérem, vím co jsou makroživiny i mikroživiny.

V současné době měřím 176 cm a vážím 86 kg (žádná sláva, ale popravdě je to moje minimum. Už jsem měl i o 30 kg víc). Za poslední rok jsem shodil tak 10 kg, ale (bohužel) jen úpravou jídelníčku. Ba naopak, z fyzické práce jsem přesedlal do kancelářské. A to vlastně vedlo k té současné životní změně - radost ze shozených kil mi překazilo několik názorů z okolí, že jsem vypadal víc udělaně, měl jsem silnější ruce apod. Prostě a jednoduše, i když jsem tomu nechtěl věřit, protože šla váha dolů, moje tělo začalo chátrat. Tak jsem se zas začal hýbat a cítím se moc fajn.

Zatím moje tréninky vypadají cca takto:
PO - posilovna
ÚT - posilovna
ST - bazén
ČT - posilovna
PÁ - posilovna
SO - volno
NE - běh


Rád bych časem přidal občasné kardio k večeru, ale zatím jsem rád, že jsem rád. Jsem akorát tak unavený, na hraně příjemnosti. Nerad bych to přehnal (jak my věční začátečníci často děláváme). Také chci v blízké době zahrnou intenzivnější strečink, ne jen po dané aktivitě.

Co se týče jídelníčků, samozřejmě dbám na to, abych měl dostatek bílkovin (a také vlákniny, tam mi děla móc dobře) a kaloricky se pohybuji v lehkém deficitu.

I když tedy chci přidat... dejme tomu, že bych měl tréninky takhle už pořád, pro jednoduchost. A teď co? Je možné se namakat a zároveň shodit kila? Dejme tomu, že můj cíl je vypadat normálně. Aby, když se na mě někdo nezaujatý podívá, nemohl říct, že jsem tlustý, ale ani že nevypadám slabě. Co si budu namlouvat - v současnosti je má postava spíš nevzhledná.

Říkám si, že pojmy jako "hubnoucí/nabírací fáze" jsou určené spíše pro pokročilejší... Je tomu tak?

Neměl bych ubrat na posilování a přidat kardio? Že bych se třeba dostal pod 80 kg a pak začal více posilovat? Anebo je možné držet tohle tempo a tělo se samo aktivitám přizpůsobí?

Docela mě rozhodilo, že neplatí takové to klasické "máš tukové zásoby, to stačí přeměnit na svaly".

Cvičit budu tak či tak, protože mně to dělá dobře, ale jak jsem řekl, rád bych viděl nějaké dlouhodobé cíle a případně upravil tréninky.

Tak díky moc za odpovědi!


Pěkný článek, díky. Jen bych se zeptal, jestli to dáváš? Mít jen jeden den volno z celého týdne je dost málo. Já jsem se dočetl, že je dobré mít alespoň 2 dny v týdnu na relax..
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Peter Ustinov


PříspěvekZaslal: po září 19, 2022 4:13 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Moc hezke, ze čteš 😁😁😁
Ale.nekdy taky vytahni bity a bez behat, nebo naopak chytni zelezo a bez zvedat
Kdyz to umis dobře nastavit a mas dalsi promenne vychytane, nepotrebujes den volna zadny ( vyzkousel jsem tři mesice nonstop jet na střídačku nohy a vrsek - a prezil jsem 😁)
_________________
Padre vám možná řekne, co je peklo, ale já vám ho ukážu!
nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
 
odeslat nové téma   Odpovědět na téma - Posilování / kardio / hubnutí de facto v začátcích
Rychle na stránku:


 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru




Populární značky: